Jadzia Pętelka
Jadzia Pętelka

Warsztaty dla rodzin w Poznaniu

📅 sobota 08.03.2014
Warsztaty dla rodzin w Poznaniu

Przygotowane warsztaty i spektakle staną się podstawą do stymulowania rozwoju fizycznego, będą pobudzały kreatywność oraz zdolności percepcyjne, a jednocześnie stworzą niepowtarzalną możliwość do wybudowania nowych więzi pomiędzy członkami rodziny. Nowatorska forma warsztatów, które uczą doświadczania świata poprzez ruch, połączona zostanie z ofertą najciekawszych przedstawień tanecznych ze świata. Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci to przełamanie granic pomiędzy sceną a widownią, rozwijanie umiejętności odbiorczych, stymulacja kreatywnego podejście do sztuki oraz pobudzanie twórczej postawy dzieci i dorosłych. Zajęcia dedykowane są nie tylko dzieciom, ale również całym rodzinom, kobietom w ciąży i tatusiom spodziewającym się potomstwa. Taniec przybliża nas do innych i pozwala lepiej poznać samego siebie. Taniec łączy pokolenia, uczy zaufania i bliskości. Poczujcie wspólną energię i wyruszcie razem z nami w rodzinną, taneczną podróż.

kurator projektu: Alicja Morawska-Rubczak
koordynator projektu: Sandra Lewandowska
www.starybrowarnowytaniec.pl
www.artstationsfoundation5050.com

 

WARSZTATY: BEZTROSKA LEKKOŚĆ BYCIA , prowadzi: MAGDALENA WOSKOWICZ (PL)
11.01.2014 / Studio Słodownia +2 / wiek: 11.00 (4-7 lat + ich rodziny), godz. 13.00 (8-12 lat + ich rodziny)

Beztroska lekkość bycia to budowanie mostów zaufania i wzajemnej akceptacji, swoiste spotkanie integracyjne dla dzieci i dorosłych z wykorzystaniem metody kontakt improwizacji. Celem jest stworzenie wspólnej przestrzeni zabawy, okazanie dziecku i sobie akceptacji: zatopienie w teraźniejszości pozbawionej barier poprzez świadomość ciała i rozluźnienie. Wyjście od technik relaksacyjnych, jako wprowadzenia do warsztatów pozwala scalić grupę. Ponieważ nic tak nie łączy jak empatia – wejście w rolę innego, uczestnicy warsztatów będą uczyć się od siebie nawzajem. W tym przedsięwzięciu zarówno dzieci, jak dorośli są dla siebie przewodnikami, razem stworzą taneczną klasę. Poprzez wspólne, ruchowe odgrywanie scen i historii każdy będzie mógł wykazać się swoją pomysłowością, pracować w grupie i rozwijać zdolność opowiadania poprzez gest.
Magdalena Woskowicz – absolwentka kulturoznawstwa na UAM w Poznaniu. Zajmowała się krytyką filmową i dziennikarstwem, które porzuciła ostatecznie na rzecz tańca. Zafascynowana techniką tańca współczesnego, marzy o uczeniu jej dzieci już od najmłodszych lat w ramach regularnych spotkań. Uważa, że posiadają one naturalną skłonność do tej formy ruchu, dlatego stara się promować taniec współczesny wśród rodziców.
Jako instruktorka tańca specjalizuje się w pracy z najmłodszymi, współpracuje z wieloma przedszkolami na terenie Poznania, jak i poza nim oraz kilkoma szkołami tańca m.in.: Malta Dance School, Dance Center, Studio Baletowe „Solistka", Champion Dance Studio, Iskra, Studio Tańca Romy Jakubowskiej.
Poza praktyką tańca współczesnego, uczestniczyła również w zajęciach z jazzu, dance hallu, baletu, tańca brzucha, hip hopu. Bazując na wszechstronnych doświadczeniach, tworzy program pracy z najmłodszymi w ramach założonego przez siebie „latającego" studia tańca Dance4Balance.
Zajmuje się również tańcem z ogniem, rozwija techniki tańca z poi i wachlarzami, których celem jest połączenie pięknej sztuki kuglarskiej z różnymi formami ruchu i ekspresji. Tworzy w Poznaniu wraz z czwórką znajomych taneczno – ogniową grupę „Insomnia".

 

WARSZTATY: RODZINNE CHOREOGRAFIE, prowadzi JANUSZ ORLIK (PL)
8.02.2014 / Studio Słodownia +3
wiek: 11.00-12.00 (dzieci w wieku 3-6 lat + ich rodziny) i 12.30-14.00 (dzieci w wieku 7-10 lat + ich rodziny)

wejściówki: 5 zł /os.

Jak poprzez proste zabawy ruchowe przejść do zbudowania wspólnej choreografii? W swoich warsztatach Janusz Orlik chce pokazać możliwość stworzenia wieloosobowego, tanecznego obrazu, w który zaangażowani będą wszyscy członkowie rodziny – bez względu na wiek, formę fizyczną czy umiejętności ruchowe. Wychodząc od prostych ćwiczeń i gier ruchowych tancerz zbuduje z uczestnikami warsztatu choreografię, która pozwoli wszystkim zaprezentować swoją unikatowość poruszania się. Celem warsztatu nie będzie opanowanie skomplikowanych kroków czy trudnych sekwencji ruchów, lecz doświadczenie aktywnego bycia razem oraz poszukiwania własnej ekspresji ruchowej i swobody w tańcu.
Janusz Orlik – po ukończeniu warszawskiej szkoły baletowej studiował w Brucknerkonservatorium Linz (Austria). Podczas studiów rozpoczął pracę w zespole młodych tancerzy x.IDA Dance Co. Występował w produkcjach choreografów takich jak Olga Cobos, Peter Mika, Catherine Guérin, Rebekka Murgi, Nicole Caccivio, Charlotte Vincent. Od 2002 r. jest stałym członkiem Vincent Dance Theatre (Wielka Brytania). Orlik tworzy również własne prace choreograficzne. Jest autorem spektakli: „Exérèse monobloc" (2004), „a bliźniego swego jak siebie samego" (2006), „Live on stage" (2008), „Święto wiosny" (2011), „Insight" (2013). W 2007 roku wystąpił w spektaklu towarzystwa gimnastycznego „nic". W 2009 roku wziął udział w spektaklu „Happy" Nigela Charnocka, będąc jednocześnie asystentem choreografa. Rok później dołączył do grupy Ugo Dehaesa, Kwaad Bloed (Belgia), występując w spektaklu „Forces". W 2011 roku dołączył do Nigel Charnock + Company (Wielka Brytania), rozpoczynając pracę nad spektaklem „Ten Men". W 2011 roku współpracował przy tworzeniu i wystąpił w „Rekonstrukcji" Joanny Leśnierowskiej. W 2012 roku wziął udział we wznowieniu „Horsemeat" Gary Clarke′a (Wielka Brytania). W 2013 roku rozpoczął współpracę z Danielem Landauem (Izrael). Pozostałe jego prace to m.in. „Wysokie obcasy" dla zespołu baletowego Opery Krakowskiej, „Alfa" dla Sceny Tańca Współczesnego z Poznania, „Adagio" dla Teatru Muzycznego w Poznaniu. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2011. Poza pracą sceniczną Janusz Orlik prowadzi warsztaty taneczne w szkołach tańca oraz innych placówkach edukacyjnych w kraju i za granicą. Był pierwszym polskim choreografem prowadzącym zajęcia z dziećmi i młodzieżą w ramach projektu Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci.

 

WARSZTATY: RUSZANIE/RYSOWANIE, prowadzi: ALEKSANDRA BORYS (PL)
8.03.2014 / Studio Słodownia +3
godz. 11.00 (dzieci w wieku 2-4 lata + ich rodziny), godz. 13.00 (dzieci w wieku 5-7 lat + ich rodziny)

wejściówki: 5 zł /os

Czy można narysować taniec? Prowadząca warsztaty chce połączyć ruch z rysowaniem, działanie ciałem w przestrzeni – z pracą kredki na papierze. Porównać w jaki sposób taniec „zapisują" dzieci w różnym wieku, a w jakim go widzą i opisują dorośli. Gry łączące rysunek z ruchem pozwolą wyzwolić swobodę w tworzeniu, łączeniu różnych sztuk i materii oraz wyzwolą ekspresję twórczą zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Aleksandra Borys – tancerka i choreografka. Ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Łodzi (2003) oraz Codarts – Rotterdam Dance Academy w Holandii. Współpracowała z wieloma artystami w kraju i zagranicą. W 2010 roku stworzyła autorskie solo „Lost in details" – w ramach programu rezydencyjnego dla młodych choreografów Solo Projekt (produkcja: Stary Browar Nowy Taniec w Poznaniu) oraz „Double Re-act" we współpracy z mimosa|moise dla World′s Listening Day (produkcja: Fruit for the Apocalypse w Londynie). Występowała na scenach w Polsce, Holandii, Belgii, Niemczech, Chorwacji, Czechach, na Słowacji, w Anglii, Grecji, Norwegii, Chinach.
Rezydentka Solo Projekt 2010 w ramach programu Stary Browar Nowy Taniec w Poznaniu, koordynowanego przez Joannę Leśnierowską. W tym samym roku była stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Stypendystka programu DanceWeb 2011, ImpulzTanz w Wiedniu. W sezonie 2010/2011 Borys była jedną z dwóch polskich uczestniczek (obok Beaty Mysiak z Lublina) programu dla młodych choreografów Tour d′Europe des Chorégraphes sponsorowanego przez Unię Europejskiej (program Leonardo Da Vinci).
W 2012 roku prowadziła w Starym Browarze warsztaty plastyczno-ruchowe dla dzieci oraz brała udział w Alternatywnej Akademii Tańca poświęconej tworzeniu choreografii dla najmłodszych odbiorców.
W czerwcu 2013 roku Aleksandra Borys zadebiutowała w cyklu RE//MIX, realizując pracę wyłonioną w konkursie ogłoszonym przez komunę//warszawa wspólnie z Instytutem Muzyki i Tańca. Performans taneczny „UNISONO" powstał na podstawie twórczości pionierki tanecznej improwizacji, Amerykanki Anny Halprin. Od 2013 roku Borys należy do Centrum w Ruchu – zrzeszenia związanych ze stolicą choreografów.

 

750 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent