Weleda
Weleda Baby

Warsztaty dla nauczycieli przedszkolnych, rodziców, opiekunów i niań we Wrocławiu

📅 sobota 26.03.2011 do niedziela 27.03.2011

Warsztaty inspirowane Porozumieniem Bez Przemocy Marshalla Rosenberga (www.cnvc.org).

Wybrane zagadnienia:

• po pierwsze KONTAKT (przed tłumaczeniem i nauczaniem)- jak pomóc dziecku otworzyć uszy na nasze prośby
• potrzeby dzieci i potrzeby opiekunów- jak można je zaspokajać równocześnie
• jak działają kary i nagrody- ich konsekwencje dla kontaktu dziecka z samym sobą oraz: co zamiast kar i nagród
• „przestań natychmiast!" dlaczego dzieci nie słyszą, kiedy krzyczymy, a zwłaszcza takie słowa
• „nie denerwuj mnie"- długofalowe skutki tego zdania oraz dlaczego warto zwalniać dzieci (i w ogóle ludzi) z odpowiedzialności za nasze uczucia i potrzeby, jak zareagować inaczej?
• co zrobić, gdy słyszymy „nie" i wychodzimy z równowagi
• rywalizacja, agresja, konflikty między dziećmi oraz jak dojść do wspólnej strategii z dziećmi
• praca z grupą dzieci metodą Porozumienia Bez Przemocy
• nowy człowiek w domu, czyli jak radzić sobie z „zazdrością" u starszego dziecka
• komunikacja świadoma z dziećmi, które jeszcze nie mówią

Warsztat I – 26-27 marca 2011 (sobota- godz. 10.00-18.00, niedziela- godz. 9.00-16.00)

Porozumienie Bez Przemocy i JA
„Tato, ale o co Ci chodzi?"- zanim chcemy by dzieci nas zrozumiały, najlepiej zrozumieć najpierw samego siebie. Zanim zechcemy zaprowadzić pokój z dzieckiem lub między dziećmi, warto zaprowadzić ten pokój najpierw w samym/samej sobie.
Trenerka: Agnieszka Pawlik
Zakres tematyczny:
• Istota intencji w kontakcie
• To, co blokuje kontakt/porozumienie
• Obserwacja bez oceny
• Rozpoznawanie i wyrażanie uczuć i potrzeb
• Formułowanie prośby zamiast żądania
• Empatia wobec samego siebie i drugiej osoby
• Wyrażanie uznania i wdzięczności

Warsztat II , 16-17 kwietnia 2011 (sobota- godz. 10.00-18.00, niedziela- godz. 9.00-16.00)
Trenerki: Zofia Żuczkowska, asysta- Agnieszka Pawlik

Warsztat III, 21-22 maja 2011 (sobota- godz. 10.00-18.00, niedziela- godz. 9.00-16.00)
Trenerki: Zofia Żuczkowska, asysta- Agnieszka Pawlik

Porozumienie Bez Przemocy z małymi dziećmi – wiedza, inspiracje oraz trening umiejętności, cz. 2

Cena za 3 weekendy: 740 zł od osoby *
Max. wielkość grupy- 15 osób
* osoby, które uczestniczyły już w treningach z Porozumienia Bez Przemocy i są zainteresowane tylko warsztatami nt. relacji z dziećmi (z Zosią Żuczkowską)- proszone są o kontakt z organizatorem (z Agnieszką)

Miejsce: sala przedszkola „Słoneczko", ul. Wiedeńska 5, Wrocław – Zakrzów

O trenerkach:
Zofia Aleksandra Żuczkowska- polonistka, teolożka, nauczycielka i dziennikarka, autorka książki „Wychowanie bez klapsa". W Warszawie prowadzi przedszkole, w którym nauczyciele komunikują się z dziećmi językiem wolnym od przemocy. Od wielu lat prowadzi warsztaty z Porozumienia Bez Przemocy oraz Obozy Rodzinne z Duńczykiem Karstenem Schacht-Petersenem. Matka dwójki dzieci.
Wywiad z Zosią, zamieszczony w „Zwierciadle" znajduje się na jej stronie internetowej w Materiałach www.jezyk-serca.pl.

Agnieszka Pawlik- trenerka umiejętności osobistych i społecznych. Od 13 lat szkoli dorosłych i młodzież na 4 kontynentach. Absolwentka Studium Porozumienia Bez Przemocy. Prezes Fundacji Życia Bez Przemocy www.fzbp.org. Warsztatu trenera Porozumienia Bez Przemocy uczyła się min. od Evy Rambala (Węgry) i Agnieszki Pietlickiej (Francja/Niemcy). Jest spełniającą się w relacjach partnerką, matką, przyjaciółką i współpracowniczką.

Organizator: Fundacja Życia Bez Przemocy, www.fzbp.org

Zgłoszenia i informacja: Agnieszka Pawlik, agnie.pawlik@gmail.com, tel. 6504 579 421

„Kiedy nauczymy nasze dzieci jak zadbać o samych siebie bez krzywdzenia innych, wtedy nauczą się wszystkiego, czego w życiu potrzebują"
Frank i Gundi Gaschler, Sen Żyfary