Warsztaty animacji dla dzieci w Gliwicach

📅 poniedziałek 06.02.2012
Warsztaty animacji dla dzieci w Gliwicach

 

Poruszenie martwego z natury swej obrazu, choćby iluzoryczne, zadziwia. I to właśnie jest dla mnie cudem animacji filmowej – w efekcie stosunkowo prostych zabiegów technicznych możemy obserwować na ekranie nigdy przecież nie zaistniałe, ale widzialne i słyszalne dzianie się, z początkiem i końcem – jak w życiu. Choć marzenie o ożywianiu nie spełnia się, to za sprawą animatora możemy je przynajmniej zobaczyć.

Robetr Turło

WARSZTATY ANIMACJI
z Robertem Turło
w ramach FILMOWEGO ZIMOWISKA 2012 w Amoku
6-10 lutego 2012

W okresie ferii zimowych gorąco zapraszamy do kina wszystkie dzieci i młodzież. Tak jak i w zeszłym roku, oprócz filmów, przygotowaliśmy dla Was również zajęcia, podczas których sami stworzycie profesjonalną animację filmową. Waszym nauczycielem będzie Robert Turło, twórca animacji, reżyser, scenograf, scenarzysta, grafik 2D i 3D, współpracujący z TV Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu, autor wielokrotnie nagradzanych serii filmów animowanych dla dzieci „Baśnie i bajki polskie" oraz „Miś Fantazy".

Warsztaty będą prowadzone w dwóch grupach wiekowych i tematycznych. Dzieci ze szkół podstawowych zapraszamy do zabawy z animacją wycinankową poklatkową. Tymczasem gimnazjów i licealistów – do realizacji filmu trickowego przy pomocy techniki bluebox i graficznych efektów specjalnych. Warsztaty obu grup zakończy uroczysta premiera powstałych filmów.

Uwaga ! Liczba miejsc na warsztatach jest mocno ograniczona a pierwszeństwo mają członkowie Młodzieżowej Akademii Filmowej. Zgłoszenia przyjmuje biuro kina biuro@amok.gliwice.pl, tel. +32/238-25-01

Grupa I: szkoły podstawowe: animacja wycinankowa poklatkowa

Chociaż trudno wyobrazić sobie dzisiaj animację filmową tworzoną bez komputera i specjalnego do tego oprogramowania, to jednak główna zasada animacji rysunkowej pozostaje niezmienna: sekwencja wymyślonych i stworzonych przez grafika – animatora obrazków tworzy niezwykły i niepowtarzalny obraz ruchu ożywionego rysunku. Różnicowanie faz (poszczególnych rysunków), ich ilość przypadająca na każdą sekundę filmu, szczegółowość wykonania kolejnych rysunków to podstawowe elementy wiedzy animatora. My także posłużymy się komputerem w celu ostatecznej realizacji naszych prac, Podstawą będzie jednak animacja rysunkowa.

• temat warsztatu: „Pędzę z góry na pazury"
• zadania warsztatowe:
1. Wymyślić krótkie zdarzenie
2. Wymyślić i zaprojektować postać (wycinanka, wydzieranka, mokry papier)
3. Realizacja animacji
o zdjęcia poklatkowe – sfotografowanie poszczególnych faz animacji
o komputerowa obróbka zdjęć i przygotowanie do składu z dekoracjami
o montaż ujęć i filmu
o udźwiękowienie (prawdopodobnie przez prowadzącego warsztaty)
• techniki animacji których użyjemy w trakcie warsztatów:
1. Animacja wycinankowa – poruszanie gotowymi elementami pod kamerą (Kolorowy papier, tusze, mokry papier, kamera lub aparat cyfrowy, komputer jako magazyn danych)
2. Skład wykonanych animacji z dekoracjami (fotografie wybranych fragmentów najbliższego otoczenia), realizacja etiud w programie Adobe After Effects

Grupa II: gimnazja i licea: film trickowy – „żywa akcja"

Celem naszych zajęć jest realizacja filmowa z efektami specjalnymi opartymi o bluebox i animację realizowaną za pomocą komputera. Ćwiczenia filmowe pozwolą na zapoznanie się z tworzeniem scenariusza, scenopisu, kadrowaniem, rodzajami planów i zasadami ich montowania i udźwiękawiania. Praca animacyjna to szansa na poznanie metod wprowadzania grafiki do filmu żywej akcji, zasad prostej animacji realizowanej z pomocą komputera, tworzenia efektów specjalnych.
Uwaga! Do zdjęć bluebox – nie wkładamy na siebie nic w kolorze niebieskim!!!

• Temat warsztatu: „Ależ oni pędzą"
• Zadania warsztatowe:
1. Wymyślić formę opowieści filmowej (pomysł scenariusza) odnoszącą się do w/w hasła. Pomysł na zdarzenie, ruch, bohatera (aktor)
2. Praca na scenopisem – omówienie i wybór ujęć filmowych które będą realizowane
3. Realizacja ujęć filmowych (praca kamerą, także w zaimprowizowanym studio bluebox), animacja („na żywo") częściami garderoby włosami (efekt ruchu, wiatru)
4. Montaż ujęć (adobe premiere)
5. Przygotowanie grafik, rysunków do animacji wewnątrz kadrów „żywej akcji"
6. Wprowadzenie grafik do projektu filmowego i animacja nimi (synchronizowanie z materiałami filmowymi)
7. Montaż finalny i udźwiękowienie

 

Kino studyjne AMOK

44-100 Gliwice
Gliwicki Teatr Muzyczny
Biuro: Dolnych Wałów 3 Kasa: Dolnych Wałów 3
Tel. + 48 32/ 238 25 01 Tel. + 48 32/ 231 56 99
kino@amok.gliwice.pl www.amok.gliwice.pl

 

434 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent