Królik i Misia
Królik i Misia

W tym sęk, czym skorupka za młodu nasiąknie… Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

📅 sobota 19.05.2012 do niedziela 20.05.2012
W tym sęk, czym skorupka za młodu nasiąknie… Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

Ponadto w programie znajdą się pokazy czerpania papieru, garncarstwa, wikliniarstwa, młócenia cepami i wiele innych atrakcji. W Orawskim Parku Etnograficznym w Zubrzycy Górnej oprócz możliwości wzięcia udziału w pokazach ręcznego prania, farbowania i maglowania tkanin dzieci będą miały okazję dowiedzieć się, czym dorobić piątą klepkę (pokaz dawnych ręcznych narzędzi do obróbki drewna), posłuchać babiogórskich baśni i legend czytanych przez Dorotę Segdę oraz uczestniczyć w warsztatach artystycznych. W willi Oksza w Zakopanem (Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem – Galeria Sztuki XX wieku) odbędą się natomiast warsztaty rysunkowe: I Ty możesz zostać dizajnerem, których efektem będzie pomysł na projekt przedmiotu codziennego użytku, zainspirowany wizytą w Galerii Sztuki XX wieku.

Kolejny weekend z małopolskim dziedzictwem (26–27 maja) również upłynie pod znakiem atrakcji przygotowanych z myślą o całych rodzinach. W Sądeckim Parku Etnograficznym oraz Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu będzie można wziąć udział w warsztatach poświęconych ginącym zawodom. Organizatorzy zapraszają na warsztaty przędzenia na wrzecionie i kołowrotku, robótek ręcznych, haftu oraz koronki klockowej.

W Zagrodzie Maziarskiej w Łosiu, jednym z obiektów tegorocznej edycji Dni, będzie można się dowiedzieć, co to jest dziegieć i maziarstwo, oraz nauczyć się nabierać, odmierzać oraz ważyć maź. W Zalipiu na zwiedzających Zagrodę Felicji Curyłowej czekają warsztaty tworzenia kwiatów technikami ludowymi, akcja artystyczna Chodź, pomaluj mój dom!, a w Domu Malarek (Zalipie 128 A) warsztaty artystyczne dla dzieci (od 10 lat) i dorosłych. Dołęga zaprasza dzieci i młodzież w wieku 10–17 lat na plener malarski w parku przy dworze oraz warsztaty botaniczne dla młodzieży i dorosłych, podczas których park zostanie zaprezentowany jako świat różnych organizmów, tworzących odizolowany ekosystem leśny.

Niektóre punkty programu są objęte rezerwacją, której można dokonać telefonicznie (tel.: 12 423 35 55) w dniach 14–18 maja oraz 21–25 maja, w godz. 10.00–17.00. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem Dni na stronie dnidziedzictwa.pl.

Organizatorzy, Małopolski Instytut Kultury i sześć małopolskich muzeów, zapraszają do odkrywania różnorodności drewnianej architektury Małopolski.

489 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent