Królik i Misia
Królik i Misia

VII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania 2012 w Warszawie

📅 środa 07.11.2012 do niedziela 11.11.2012
VII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania 2012 w Warszawie

Festiwal jest obecnie najbardziej znaczącym wydarzeniem w dziedzinie sztuki opowiadania w Polsce i w całej Europie Środkowej.

W tegorocznej edycji Festiwalu sięgamy po temat początków, genezy, korzeni. Płyniemy pod prąd, w górę rzeki. Interesują nas opowieści o początku człowieka, o narodzinach świata kultury w różnych tradycjach. Ciekawią nas szczególnie miejsca zetknięć, kontaktu, przepływu między różnymi kręgami kulturowymi. Zaprosiliśmy artystów z odległych stron. Każdy z nich sięga do własnej, czasem odzyskanej czy rekonstruowanej tradycji, każdy odpowiada na pytanie o „początek": własnej kultury i indywidualnej tożsamości. Każdy z nich jest jednak także artystą wędrownym, wpisanym w ruchliwość i szybkość komunikacyjną współczesnego świata.

I tak, Satu Nirannen, fińska pieśniarka i instrumentalistka, przedstawi podczas Festiwalu fragmenty starożytnego fińskiego eposu „Kalevala". Mistrz starożytnej sztuki aszyków Şeref Taşlıova, z pochodzenia Azer, a z zawodu pasterz, przypomni, że zabawy opowieściami nie są ot, takim sobie konkursem dla recytatorów, a potknięcia słono kosztują; będzie dla nas improwizował z igłą w zębach. Nicolas Buenaventura (opowiadacz i pisarz) oraz Marta Gomez (utytułowana pieśniarka i instrumentalistka) z Kolumbii zaproszą widzów na spektakl „Wydać na świat", a Claire Garrigue z Francji opowie, co zdarzyło się u źródeł, u początków. Jacek Hałas przyjmie nas „Xięgą Nawii", autorską, poetycką wizją słowiańskich początków świata, a Katarzyna Enemuo, Barbara Wilińska i Iwona Sojka zaprezentują „Kubek do nalewania snów" na motywach „Słownika chazarskiego" Milorada Pavicia. Francję reprezentować będzie podczas Festiwalu także Marc Buleon, który przywiezie widowisko „Geometria ciszy", przygotowane w wyniku pracy z osobami dotkniętymi autyzmem. I wreszcie, Xante Gresham z Wielkiej Brytanii wykona opowieść „Baba Jaga i Święta Panienka" – energetyczną, mocną wersję tradycyjnych historii skupionych wokół ważnych kobiecych postaci.

Prócz tych propozycji organizatorzy przygotowali spotkania, panele dyskusyjne, projekcje filmowe oraz bogaty program dla dzieci.

Dzieciom w tym roku opowiadać będą Magda Lena Górska i Serge Tamas (spektakl „Ech, Lisiczka!"), Małgorzata Litwinowicz („Jabłoneczka"), Beata Frankowska („Pamiętnik Blumki"), Paweł Górski („Ruch zaklęty w małym ciele") oraz Jarek Kaczmarek („Opowieści z krainy kwantów"). Wśród historii tych znajdą się narracje z Domu Sierot Korczaka, rosyjskie baśnie opowiadane w karaibskich rytmach, dla tych, co wolą szkiełko i oko – opowieści kwantowe, a dla tych, co bardziej czucie i wiarę – tańce i śpiewy wokół drzewka jabłoniowego, maik gaik.

W programie nie może zabraknąć także Nocy Opowieści, w czasie której na scenie pojawią się wszyscy artyści Festiwalu. W tym roku poprowadzą ją Jacek Hałas oraz opowiadacze ze Stowarzyszenia Grupa Studnia O. Noc rozpocznie się naprawdę w nocy, gdy rozum śpi, a budzą się… historie. Każda historia rozpocznie się tak samo: „Na początku…" Tak właśnie w listopadowe chłody będą nas rozgrzewać i poruszać historie z różnych stron świata o jego początku. Pięć dni, dziesiątki historii, setki słuchaczy.

Zapraszamy!

Organizacja Festiwalu: Stowarzyszenie Grupa Studnia O. Szczegółowy program na www.studnia.org Festiwal odbywa się dzięki wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy. Partner: Instytut Teatralny. Patroni medialni: Polskie Radio Program 2, Etno.serpent.pl, Ksiazka.pl, Instytut Rozwoju Kultury Alternatywnej IRKA, Warsaw Insider, Magazyn GAGA, DobraPolskaSzkola.pl, Qlturka.pl. Pozostali patroni: Fundacja Rodzić po Ludzku, Muzeum Historii Żydów Polskich, Centrum Edukacji Obywatelskiej. Na zdjęciach: Sefer Tasliova oraz Satu Nirannen.

PROGRAM DLA DZIECI (I OPIEKUNÓW)

PAMIĘTNIK BLUMKI. OPOWIEŚCI Z PAMIĘCI – Środa, 7 listopada, g. 10.00 oraz 11.30

Opowiada: Beata Frankowska

Muzyka: Robert Lipka

(dla dzieci w wieku 7-14 lat)

Czy można z klocków zbudować dom? Dom ze snu? Na ulicy Krochmalnej 92 stał niegdyś biały dom w szarej Warszawie. Dom żydowskich dzieci. Mieszkali tu doktor Korczak, pani Stefa i dzieci, a wśród nich: Zygmuś, który rybę wypuścił do Wisły, Reginka, co jak nikt potrafiła opowiadać, Kocyk, który w swoim nocniku nosił węgiel, Aron, który często płakał w nocy i szył tak pięknie jak jego dziadek, Ryfka rzucająca śnieżkami do celu lepiej niż chłopaki i Blumka, co pisała pamiętnik. Dzieci miały tu swój sąd, swoją listę łez i swoją gazetę „Mały Przegląd". I miały swojego doktora. A on miał je. Aż do samego końca.

Opowieść w cieniu Zagłady, na podstawie książek: „Pamiętnik Blumki" Iwony Chmielewskiej, „Pamiętnik z getta" Janusza Korczaka, „Korczak. Próba biografii" Joanny Olczak-Ronikier.

ZAWIĄZAŁA MNIE W CHUSTKĘ. ŻYDOWSKIE OPOWIEŚCI Z WĘGROWA – Środa, 7 listopada, godz. 13.00

Opowiadają: uczniowie Gimnazjum im. Jana Dobrogosta Krasińskiego w Węgrowie

Muzyka: Michał Soszka

(dla gimnazjalistów)

Kiedy myślę o Żydach z Węgrowa – to co myślę, czuję, widzę? Jakie obrazy i słowa, jaka obecność i jaki brak pojawiają się podczas procesu przywracania pamięci, tej wspólnej i tej indywidualnej? Gimnazjaliści z Węgrowa otworzą skrzynkę pamięci: wyjmą z niej listy, dokumenty, relacje, świadectwa, pieśni. Sprzed wojny, z czasu Zagłady i z tego, co potem. O pewnej pile, która wciąż stoi za szafą, choć tego, kto ją zrobił, już nie ma. O pewnym szwie, którego tak trudno było się nauczyć w polskiej szkole. O wspólnym weselnym świętowaniu. O wydarzeniach, na które wtedy patrzyła młodzież, patrzyły dzieci. O sprawiedliwych i ocalonych, o polskiej i żydowskiej mamie, o Lusi Farbiarz, która nigdy nie zapomniała.

Projekt pod kierunkiem Beaty Frankowskiej, w ramach przygotowań do obchodów 70. rocznicy Zagłady Żydów w Węgrowie.. Po spektaklu zapraszamy do rozmowy.

ECH, LISICZKA! BAŚNIE ROSYJSKIE W KARAIBSKICH RYTMACH – Czwartek, 8 listopada, 10.00 i 11.30

Opowiadają, grają i śpiewają: Magda Lena Górska, Serge Tamas (Gwadelupa)

(dla dzieci od 5 lat)

Dawno czy niedawno, daleko – niedaleko, gdzieś w leśnym gąszczu, gdzieś w miejskim tłumie żyła sobie Lisiczka, piękna i przebiegła. Tysiąc znała sztuczek i tysiąc wybiegów. Nikogo się nie bała. Z wilkiem igrała, niedźwiedzia wykiwała… Każdego potrafiła sobie wokół ogona owinąć… Niedościgniona mistrzyni podstępu o miodopłynnym głosie, któż mógłby ją przechytrzyć ? Nich nam zaśpiewa w rytmie mazurka, beguina i samby, niech nam opowie.

OPOWIEŚCI Z KRAINY KWANTÓWPiątek, 9 listopada, g. 10.00 i 11.30

Opowiadanie: Jarek Kaczmarek (gitara elektryczna)

Muzyka: Kasia Szurman (śpiew i harmonia)

(dla gimnazjum)

Daleko – blisko, tutaj – nie tutaj, pewnego, ale wcale nie tak pewnego razu… Opowieści zainspirowane odkryciami współczesnej fizyki. Czy możemy odwrócić strzałkę czasu i co z tego wyniknie? Czy to entropia jest winna temu, że w pokoju mamy bałagan? Czy możliwe jest bycie w dwóch miejscach jednocześnie? Czy cała ludzkość mogłaby się zmieścić w łyżeczce od herbaty? Co to znaczy, że czarna dziura nie ma włosów? Odpowiedzi na te i inne pytania w opowieściach i piosenkach nawiązujących do poetyki „Bajek robotów" Stanisława Lema, w niezwykłej oprawie wizualnej.

JABŁONKA. OPOWIEŚCI PROSTO Z DRZEWA – Sobota, 10 listopada, g. 11.00

Małgorzata Litwinowicz, Monika Paśnik-Petryczenko, Serhij Petryczenko

(dla dzieci w wieku 4-7 lat)

Ta scena pojawia się tak często w malarstwie: drzewo rosnące pośrodku ogrodu, tańczący wokół niego ludzie. Sięgamy więc po opowieści i pieśni z różnych tradycji – litewskie, polskie, ukraińskie – by znaleźć się ponownie w tym kręgu. Co się tam wtedy śpiewało? O czym tam szumi drzewko srebrne, gadająca lipka, co tam śpiewa sołodeńka jabłoneczka, co nam powie jaworowa świstawka? Historie dla dzieci i dla dorosłych, jesienne, pachnące, chrupiące, soczyste.

RUCH ZAKLĘTY W MAŁYM CIELE – Niedziela, 11 listopada, g. 11.00

Opowiada: Paweł Górski

Muzyka: Gwidon Cybulski

(dla dzieci w wieku 3-6 lat)

Opowieść o tym, jak rodzi się ruch w ciele małego dziecka. Od samych narodzin, pierwszego krzyku, ruchu głową, dostrzeżenia swojej ręki i nogi, poprzez pierwsze obroty na boki i na brzuch, pełzanie niczym wąż, czworakowanie jak pies, aż do postawienia pierwszych kroków. Samodzielne chodzenie to nie koniec a dopiero początek odkrywania i zdobywania świata przez dziecko. Przez tę wędrówkę do świadomego odczuwania naszego ciała  poprowadzą nas bajki, gry i zabawy dla dzieci i ich rodziców.  

761 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent