Jadzia Pętelka
Jadzia Pętelka

Unikalne zajęcia z improwizacji teatralnej

📅 niedziela 15.09.2013 do niedziela 22.09.2013
Unikalne zajęcia z improwizacji teatralnej

Wśród innych wykładowców Akademii znajdą się znani artyści, aktorzy i wokaliści, m.in. aktor Artur Barciś i piosenkarka Natalia Przybysz. Pierwsze warsztaty odbyły sie w sobotę 14 września.

 

W ramach zajęć z improwizacji teatralnej Michalska i Medyński proponują unikalny program wykorzystujący trening improv, nie praktykowany dotąd w żadnej innej szkole artystycznej w Polsce. Lekcje nie tylko przygotują uczniów do występów publicznych, ale i pomogą w codziennym życiu, w relacjach międzyludzkich czy podczas sytuacji stresowych np. egzaminów.

Zaproponowaliśmy Akademii Młodych Talentów zajęcia aktorskie z improwizacji teatralnej nie tylko ze względu na zalety tej metody dla rozwoju osobistego młodych ludzi i świetne efekty sceniczne. Zależy nam również na intensywnym promowaniu teatru improwizacji i zajęć improv dla dzieci i młodzieży. W niektórych krajach europejskich zajęcia z improwizacji są wręcz obowiązkowe w szkołach podstawowych. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie, z których część w przyszłości być może zostanie aktorami, zarażą się bakcylem i będą się improv zajmować zawodowo – mówi Wojciech Medyński, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, a od 2010 roku członek Ab Ovo Teatr Improv.

Improv to jeden z najciekawszych i najbardziej kreatywnych gatunków teatralnych oraz metoda, która niebywale rozwija warsztat aktorski. W spektaklach nie ma rozpisanych ról, ani sztywnego scenariusza. Aktorzy grają pod dyktando rozbawionej publiczności, która może kazać im wcielić się w najbardziej nieprawdopodobne postaci w zupełnie nieoczekiwanych okolicznościach. Zajęcia Michalskiej i Medyńskiego obejmą zróżnicowane ćwiczenia i zabawy stosowane przez profesjonalne grupy teatrów improwizacji. To ponad 100 gier, które ćwiczą umysł, ciało i ducha. Rozwijają wyobraźnię, uczą pracy w grupie i nieszablonowego myślenia, a w efekcie wzmacniają poczucie własnej wartości. Wykorzystuje się w nich przede wszystkim zabawę w skojarzenia i terapię śmiechem. Pojawią się tu m.in. takie gry, jak „Bitwa na pytania", w której można rozmawiać ze sobą tylko za pomocą pytań, „Weź nie sepleń", gdzie nie można używać określonych liter lub słów czy „Stop-Play", w której moderator w dowolnym momencie może zatrzymać scenkę i kazać zagrać ją od tyłu lub w przyśpieszonym tempie.

Podstawowa zasada improv brzmi „akceptuj", czyli trzeba zaakceptować dosłownie wszystko, co proponuje partner na scenie. Dzięki temu dzieci przestają oceniać innych i porównywać się do nich, co przekłada się na budowanie poczucia własnej wartości i pozycji w grupie oraz pozytywne nastawienie do ludzi i życia. – Zaakceptowanie pomysłu kolegi lub koleżanki i chęć stworzenia czegoś nowego, powoduje, że w improv nie ma „wyścigu szczurów". Nikt nie jest wygrany ani przegrany, zwycięża współpraca i twórczość. W ten sposób dzieci uczą się otwartości, tolerancji i pracy w grupie, a będąc w 100% akceptowanymi, nabierają pewności siebie i oswajają z tremą – mówi Katarzyna Michalska, założycielka Ab Ovo Teatr Improv, pomysłodawczyni i dyrektor artystyczna Festiwalu Sportów Teatralnych 321IMPROV. – To także alternatywna metoda nauki dla osób utalentowanych, którym sprawia trudność opanowanie tekstu lub z powodu stresu nie są w stanie powiedzieć słowa na scenie. Poprzez gry oparte na skojarzeniach dzieci ćwiczą pamięć, koncentrację i refleks – dodaje Michalska.

Założycielami Akademii Młodych Talentów są profesjonalni tancerze i mistrzowie Polski w tańcach standardowych i latynoamerykańskich Monika i Ireneusz Sulewscy, którzy od lat prowadzą w Warszawie renomowaną Akademię Tańca M&I Sulewscy. Akademia Młodych Talentów została stworzona z myślą o uzdolnionych dzieciach i nastolatkach w wieku od 7 lat do 18 lat, które chcą kształcić się w kierunkach artystycznych. Wśród nauczanych przedmiotów znajdą się m.in: aktorstwo, wokal, taniec klasyczny. Zajęcia będą odbywać się w weekendy, w systemie semestralnym letnim i zimowym. Oprócz cotygodniowych spotkań, uczniowie będą mieli okazję brać udział w warsztatach stacjonarnych lub obozach wyjazdowych. Aby dostać się do szkoły, trzeba zgłosić się na casting. Najbliższy odbędzie się 28 września w Akademii Tańca M&I Sulewscy przy ul. Miedzianej 11 w Warszawie.

 

Więcej informacji

www.akademiamlodychtalentow.pl

www.teatrabovo.pl

Informacje dodatkowe:

Ab Ovo Teatr Improv

Ab Ovo Teatr Improv to jedyna w Polsce profesjonalna grupa teatralna, która zajmuje się trudną sztuką improwizacji. Członkowie Ab Ovo, w odróżnieniu od innych formacji, mają aktorskie wykształcenie i doświadczenie, lub ukończyli profesjonalne warsztaty improwizacyjne. Grupę założyła w 2010 roku Katarzyna Michalska, która uczyła się improwizacji od guru improv i światowej sławy trenera Mike′a Hughesa ze słynnej kanadyjskiej grupy Uncalled For. Ab Ovo występuje w klubach w całej Polsce. W stolicy, najczęściej w klubie „Wkręt" przy ul. Chełmskiej oraz w „Szarej Eminencji" w Piasecznie. Ab Ovo jest także gospodarzem Ogólnopolskiego Festiwalu Sportów Teatralnych 321IMPROV, którego trzecia edycja odbędzie się w dniach 19-20 października w Konstancińskim Domu Kultury w Konstancinie-Jeziornej.

W skład grupy Ab Ovo Teatr Improv wchodzą: Katarzyna Michalska, Wojciech Medyński, Jasiek Aleksandrowicz-Kraśko, Agnieszka Bajer, Robert Kibalski, Piotr Wesołowski, Michał Głowacki, Piotr Wyżykowski, Andrzej Perkman, Michał Sęk

Najbliższy występ: 25 września, godz. 20.00, klub „Wkręt" przy ul. Chełmskiej 21 w Warszawie

Katarzyna Michalska (ur. w 1975 roku) – aktorka teatralna i impro. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Filmową im. Leona Schillera w Łodzi (1999 r.). Była związana z Teatrem Dramatycznym w Koszalinie oraz Teatrem Nowym w Słupsku. Obecnie gra w krakowskim Teatrze KTO w spektaklu „Audiencja III czyli raj Eskimosów" w reż. Bogusława Semotiuka. Wraz z Marcelem Wiercichowskim stworzyła Teatr Niepotrzebny. Jest założycielką Ab Ovo Teatr Improv oraz pomysłodawczynią i dyrektor artystyczną Ogólnopolskiego Festiwalu Sportów Teatralnych 321 IMPROV w Konstancinie-Jeziornej, gdzie także prowadzi zajęcia z improwizacji z dziećmi i młodzieżą. Jako trener improv współpracuje z zawodowymi aktorami, ucząc ich podstawowych zasad improwizacji teatralnej.

Wojciech Medyński (ur. w 1976 roku) – aktor wszechstronny, teatralny, filmowy, telewizyjny i impro. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową im. Leona Schillera w Łodzi (2000 r.). Na dużym ekranie debiutował rolą Zbyszka w „6 dni strusia" Jarosława Żamojdy (2000). Grał w wielu popularnych serialach telewizyjnych: „Samo życie", „Niania", „M jak miłość", „Pierwsza miłość", „Na Wspólnej", „Plebania" i innych. Wziął również udział w IX edycji „Tańca z gwiazdami" oraz III edycji „Jak oni śpiewają?". W teatrze zadebiutował na trzecim roku studiów w „Weselu" Czechowa w reż. Walerego Fokina w Teatrze im. Stefana Jaracza w Łodzi, z którym był związany do 2005 roku. Grał tam m.in. Romea w „Romeo i Julii" Szekspira (2000), Vala Xaviera w „Orfeuszu w wężowej skórze" Tennessee Williamsa (2002). Był jednym z pomysłodawców spektaklu „Tango Operita – Szare Kwiaty" (2006) w Teatrze Syrena w Warszawie, gdzie zagrał Anioła Tanga. W 2009 roku wcielił się w postać Łukasza Niepołomskiego w adaptacji „Dziejów grzechu" Stefana Żeromskiego we wrocławskim Teatrze Muzycznym „Capitol". Obecnie gra w spektaklu „Single i remiksy" (scenariusz Marcin Szczygielski, reżyseria Olaf Lubaszenko), błyskotliwej sztuce o życiu wielkomiejskich singli i pracy w korporacji. Widzowie i recenzenci podkreślają komediowy talent i brawurową grę Medyńskiego. Spektakl, wystawiany od jesieni 2012 r. w wielu miastach Polski, bije rekordy popularności – do tej pory obejrzało go blisko 50 000 widzów. W lipcu br. na Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odbyło się jubileuszowe, setne przedstawienie. W spektaklu występuje również Anna Mucha, Weronika Książkiewicz i Lesław Żurek. Poczucie humoru, refleks i solidny warsztat aktorski to atuty, które Wojciech Medyński wykorzystuje w występach teatralno-kabaretowych. Od 2010 roku współtworzy jedyną w Polsce, profesjonalną, aktorską grupę teatralną Ab Ovo Teatr Improv, która zajmuje się trudną sztuką improwizacji. 

672 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent