Teatralne podwieczorki

📅 niedziela 24.02.2013
Teatralne podwieczorki

 

Prawdziwa magia zaczyna się po trzecim dzwonku. W styczniu, niczym najprawdziwsi poszukiwacze przygód, udamy się na wyprawę w poszukiwaniu skarbu i pożeglujemy z kapitanem Guliwerem oraz jego załogą. Czy napotkamy groźne zwierzęta, czy Guliwer wyjdzie z opresji, a maszyna do opowiadania bajek zostanie naprawiona? Na te i inne pytania uda się odpowiedzieć dopiero po obejrzeniu wszystkich spektakli w tym miesiącu.

Jesteśmy jedynym w województwie teatrem offowym, który samodzielnie utrzymuje własną scenę. Teraz dodatkowo staliśmy się jedynym, który przygotował stały repertuar dla dzieci. Zależy nam na tym, aby nasz teatr funkcjonował jako ważne miejsce na kulturalnej mapie województwa, dlatego nasze spektakle (zwłaszcza te skierowane do najmłodszych widzów) przygotowujemy z największą starannością i zaangażowaniem. Wierzymy zatem, że nasza działalność jest tematem godnym przygotowania przez Państwa nieco szerszego materiału, do czego gorąco zachęcamy. Zapraszamy także do recenzowania naszych spektakli.

Repertuar na miesiąc luty

03.02 "Opowieści wagantów"
10.02 "Koty Trzy"
17.02 "Lem – Cyberbajarz"
24.02 "Ani me, ani be.

Miejsce:
Teatr Gry i Ludzie, Katowice, al. Niepodległości 2 (budynek dawnego dworca kolejowego Katowice – Dąbrówka Mała)

Ceny biletów:
normalny 14,- zł, rodzinny (dla 4 osób) 42,- zł

Rezerwacja biletów:
e-mail: rezerwacja@gryiludzie.pl
tel. stacjonarny: (32) 354 27 35 – w dniu spektaklu od godziny 12:00
tel. komórkowy: 501 395 069 – codziennie
Kasa będzie czynna w dniu spektaklu, od godz. 14.30

Więcej na:
http://www.gryiludzie.pl/pl/rezerwacja , www.facebook.com/TeatrGiL

"Opowieści Wagantów" (60 min)

Opowieści Wagantów – dwie piękne klasyczne (choć dowcipne) baśnie ("Trzy złote włosy diabła" "Titalitury") utrzymane w konwencji dawnego jarmarcznego teatru lalek. Klasyczna treść jak i forma spektaklu powodują, że wychodzi on naprzeciw jakże modnym dziś rozkrzycznym kreskówkom
Trupa wędrujących lalkarzy, tytułowych Wagantów, jeździ ze swoim wozem od wsi do wsi, z miasta do miasta, grając swoje opowieści dla dzieci i dorosłych. Tym razem zobaczymy dwie historie. Pierwsza to bajka o dziecku szczęścia, chłopcu który wyrusza do piekła po trzy złote włosy z głowy diabła. Druga bajka opowiada o córce młynarza, która przez pychę swego ojca trafia do królewskiego lochu.

Titelitury
Pewien młynarz skłamał królowi, że posiada córkę, która potrafi prząść złoto ze słomy. Król postanowił wypróbować zdolności dzieMamy dla naszych czytelników podwójne zaproszenie na ten spektakl. Wystarczy w czwartek 31 stycznia przysłać zgłoszenie na adres natalia@miastodzieci.pl. W temacie należy wpisać PODWIECZOREK TEATRALNY, w treści podać swoje imię i nazwisko. Zwycięzca zostanie powiadomiony drogą mailową.wczyny i zamknął ją w wieży ze słomą, którą miała prząść przez trzy noce. Jeżeli słoma nie zostałaby uprzędzona, dziewczyna utraciłaby życie. Kiedy córka młynarza zaczęła rozpaczać nad swoim losem, w pomieszczeniu pojawił się karzełek oferujący swą pomoc…

Trzy złote włosy diabla
Biedna kobieta urodziła syna, który według przepowiedni miał zostać królem. Król postanowił pozbyć się dziecka i wrzucił zawiniątko do wody. Przepływającą skrzynkę znalazła młynarzowa…

„Opowieści Wagantów" to próba odtworzenia średniowiecznego spektaklu lalkowego. Lalki wykonane zostały z przedmiotów codziennego użytku takich jak kosze, drewniane łyżki, puchary, miotły itp. Spektakl składa się z dwóch części będących adaptacją bajek braci Grimm. Opowieściom towarzyszy muzyka grana na żywo.

 

"Koty Trzy" (40 minut)

interaktywny spektakl dla najmłodszych dzieci (wiek przedszkolny).

W kocim świecie wcale nie jest zwyczajnie i nudno. Pazurek, Chrupek i Kitka to naprawdę niezłe gagatki i dlatego przydarzają się im całkiem śmieszne i "wybuchowe" historie.
Kto jest ciekawy co stanie się z armatą dziadka pirata, albo czy możliwe jest złapanie chmurki w locie i czy to na pewno kotek wypił mleczko i ogonkiem stłukł jajeczko musi to zobaczyć. Kociaki są niesforne i dowcipne, wprowadzają dzieci w świat kocich figli, zabaw i problemów. Koty są rozśpiewane i roztańczone, choć ich muzyka czasem bywa "kocią muzyką.

Spektakl wymaga niewielkiej przestrzeni gry (nawet 2,5 x 2,5 m, choć optymalna przestrzeń to 4×4 m) Grany również w plenerze pod warunkiem zapewnienia wyciszonego miejsca z dala od hałasów ulicy, na równym, twardym podłożu. W plenerze wskazane mikroporty. Montaż: około 0,5 h, demontaż: około 15 min

„Lem – Cyberbajarz" (około 50 min)

Dwaj wielcy konstruktorzy – Trurl i Klapaucjusz testują Maszynę Która Potrafi Wszystko na Literę N. Błahostką dla niej jest NEUTRON, NASTURCJA czy nawet NARRACJA opowieści o starej maszynie cyfrowej co ze smokiem walczyła. Czy jednak konstruktorzy zrozumieją morał płynący z tej baśni? Czy doskonała maszyna może być niebezpieczna? Czy ocaleje świat? Czy Maszyna Która Potrafi Wszystko na Literę N będzie umiała stworzyć… Naprawdę Niezwykły Nastrój? Nie ma innego wyjścia – musisz przekonać się OSOBIŚCIE!

Spektakl jest adaptacją prozy wybitnego polskiego pisarza Stanisława Lema, a dokładnie dwóch opowiadań: „Jak ocalał świat" i „Bajka o starej maszynie cyfrowej co ze smokiem walczyła". Obydwa opowiadania łączy nie tylko niezwykły poziom literacki, ale także przesłanie, które w pewnym momencie wypowiada Trurl: „…w rękach złego użytkownika każde urządzenie może być szalenie niebezpieczne". Jest ono szczególnie ważne w czasach kiedy coraz bardziej uzależniamy się od coraz większej liczby, coraz doskonalszych, urządzeń.
Ogromnym walorem „Cyberbajarza" jest oprawa plastyczna – efektowna scenografia, oryginalne lalki, wzbogacone elektroniką, elementy teatru cieni. To wszystko, w połączeniu a absurdalnym humorem, typowym dla autora, powoduje, że spektakl, choć powstał z myślą o uczniach szkół podstawowych, bawi miłośników dobrej literatury w każdym wieku.

Reżyseria: Michał Tramer
Scenografia: Michał Tramer/ Bartosz Socha
Opracowanie muzyczne: Szymon Strużek
Kostiumy: Anna Kandziora
Realizacja świateł i dźwięku: Piotr Sadlik

Grają:
Beata Zawiślak
Bartosz Socha
Szymon Strużek

W spektaklu wykorzystano rysunki Michała Wojnara.
Spektakl współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

"Ani me, ani be…"
Zwariowany profesor Decybeliusz i jego poukładana asystentka Zosia zabiorą widzów w świat pełen dźwięków. Przeżyją śmieszne, ale i pełne grozy przygody. Do czego potrzebny im soniczny detonator? Dlaczego krowa mieszka w laboratorium? I wreszcie, czy uda im się naprawić nieudany eksperyment i doprowadzić dźwiękowy świat do porządku?
"Ani me, ani be…" to autorska bajka inspirowana dźwiękami, które często giną pośród codziennych obowiązków.
Potencjalnie surowa scenografia, na oczach widzów zmienia się w magiczne laboratorium, w którym prawa fizyki nie zawsze działają tak jak powinny.
W spektaklu wykorzystano grę światłem i cieniem, a jak na historię o dźwiękach przystało – są one nieodłącznym towarzyszem teatralnego widowiska.

 

 

608 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent