Teatr Praska 52 – Repertuar

Teatr Praska 52, ul. Praska 52 mapa

piątek 22.02.2019 do niedziela 24.02.2019

komedianty

Zapraszamy do Teatru Praska 52!

22 lutego (piątek) godz. 19.00
Scena Klasyczna
Kosztowny Romans. Komedia obyczajowa.

23 lutego (sobota) godz. 19.00
Scena Klasyczna
Pocieszne wykwintnisie. Komedia Pana Moliera.

24 lutego (niedziela) godz. 19.00
Scena Klasyczna
Kosztowny Romans. Komedia obyczajowa.
Bilety: 40 PLN, 20 PLN | *30 PLN, 15 PLN

*Ceny biletów dla posiadaczy kart lojalnościowych Centrum Kultury Podgórza  Podgórze w Kulturze lub Karta Seniora.

Teatr Praska 52 zastrzega sobie możliwość zmiany repertuaru.

REPERTUAR W SZCZEGÓŁACH:

Biedermann i podpalacze
Max Frisch
(Czarna komedia)

Krótki opis spektaklu – piórem jego Twórców:
 Wyobraź sobie, że do Twojego domu przychodzą podpalacze i uczciwie zapewniają Cię, że są podpalaczami, ale Ty im nie wierzysz. Mało tego, zapraszasz ich nawet do swojego domu. Cały sekret tkwi bowiem w tym, że ludzie bardzo często nie chcą wierzyć w prawdę. Tak mniej więcej przedstawia się historia pana Biedermanna. Spektakl z zaskakującym, kryminalnym finałem, dawką czarnego humoru oraz ze świetnie napisanymi rolami. To także komentarz do obecnej epoki różnego rodzaju terrorystów,
którzy przenikają społeczeństwo. Konfrontuje widza z tymi, którzy nie potrafią spojrzeć prawdzie w oczy. Mówi o świecie, w którym osiągnięcie stabilizacji wyklucza prawdę i moralność oraz gdzie zgoda na mniejsze lub większe zło, to jak podpisanie cyrografu z diabłem. Zgrabnie napisana sztuka, autorstwa Maksa Frischa z roku 1953, zdaje się nie tracić na aktualności. Bawi w równym stopniu, jak i każe zastanowić się nad tym, na ile jesteśmy w stanie oswoić i zrozumieć zło. Bardzo często bowiem, zamiast próbować go wytłumaczyć, należałoby po prostu powiedzieć dość.

Reżyseria: Jan Korwin – Kochanowski

Obsada:
Jacek Janosz (Gottlieb Biedermann)
Daniel Piskorz (Eisenring)
Marek Wolny/Marek Jędrzejczyk (Schmitz)
Sylwia Chludzińska (Babette Biedermann)
Jakub Reizer/Mateusz Jabczanik (Policjant)
Klaudia Szaflarska (pokojówka Anna)
 Czas: 1 h 40 min.

Pocieszne Wykwintnisie
Molier (fr.Molière), właściwie Jean Baptiste Poquelin               (Komedia Pana Moliera)

Krótki opis spektaklu – piórem jego Twórców:
Pocieszne Wykwintnisie to najbardziej znienawidzona przez Francuzów molierowska sztuka. Dlaczego? Ostrze satyry godzi w prowincję, a ściślej w „ prowincjałki” – ich bezguście, pęd za modą, ale też piętnuje zadzieranie nosa tych ze stolicy…Wieczny podział na lepszy i gorszy sort! Paryżanie i pogardzana reszta. To świat, w którym nie można być sobą, „trza” przywdziać maskę kogoś lepszego. Jakże daleko jeszcze tym Francuzom do „wolności równości i braterstwa” Ale czy tylko im?

Reżyseria: Jan Korwin-Kochanowski

Aneta Gierat (Magdusia)
Magdalena Chalewicz (Kasia)
Maciej Baka ( Markiz de Mascarille)
Daniel Piskorz (Wicechrabia de Jodelet)
Jan Korwin-Kochanowski (Gorgoni)
Juliana Klimenko (Maryśka)
Jacek Janosz (La Grange)
Mateusz Jabczanik (Du Croisy)
Czas: 1 h 10 min.

Oberża pod złamanym groszem
Trupa KOMEDIANTY
(KRAJOWA SCENA KOMEDII dell’ARTE w TP52)

Krótki opis spektaklu, piórem twórców:
W stojącej na uboczu oberży krzyżują się drogi różnych postaci. Przybywa tam bogaty starzec Pantalone mający nadzieję poślubić młodziutką Rosalię, córkę gospodyni. To także miejsce spotkania innej przyszłej pary małżeńskiej: Madame Lukrecji oraz Florina, syna Dottore, stojącego u progu bankructwa, który w intratnym ożenku syna widzi jedyny ratunek.
Los chce jednak, aby młode serca zapłonęły wzajemną miłością, wbrew woli rodziców. Trupa KOMEDIANTY po raz kolejny przedstawia w teatralnym zwierciadle galerię komediowych typów. Nie zabraknie znamiennych dla włoskiej komedii przebieranek, nagłych zwrotów akcji oraz klasycznych sytuacji qui pro quo.

Występuje: Trupa KOMEDIANTY, czyli:
Agnieszka Cianciara –Fröhlich (capocomico), Jonathan Fröhlich,
Katarzyna Gazdowicz, Łukasz Łęcki.

Czas: 1h 40 min.

KRAJOWA SCENA KOMEDII DELL’ARTE  W TEATRZE PRASKA 52: Powstała z inicjatywy Teatru Praska 52 i Studio Dono w maju roku 2016. To jedyna taka scena w Polsce, oferująca stałe spotkania ze sztuką rodem z szesnastego wieku. W jej ramach działa Trupa KOMEDIANTY tworząc spektakle według wszelkich prawideł włoskiej komedii, począwszy od prawdziwych skórzanych masek po zapętloną, pełną nieoczekiwanych zwrotów intrygę. Aktorzy są jednocześnie artystami i rzemieślnikami; sami piszą ramowe scenariusze – canevas, które w trakcie prób, podczas improwizacji, wypełniają działaniem i tekstem. W swojej grze działają pod wpływem impulsów – pochodzących z nich samych, gry pozostałych członków trupy oraz publiczności. To połączenie formy liczącej kilka wieków ze współczesnymi skojarzeniami, odniesieniami i spostrzeżeniami czyni tę sztukę nie tylko aktualną, ale przede wszystkim niezwykle trakcyjną.

Kosztowny Romans
Jan Brzechwa, Marian Hemar
(Komedia obyczajowa)

Krótki opis spektaklu – piórem jego Twórców:
„Pąsowa suknia”, „Kosztowny romans” i „Niedokończona symfonia” jednoaktówki dorosłego Jana Brzechwy i  Mariana Hemara. „Powróćmy jak za dawnych lat, w zaczarowany bajek świat….”  Lata trzydzieste XX wieku – szampan, muzyka, czarujące kobiety w oszałamiających toaletach i eleganccy dżentelmeni…. Szalone noce w Adrii i Małej Ziemiańskiej…Powroty nad ranem…Gorące uczucia,  a jak kłótnie to na zabój. Komediowy wieczór dla dorosłych z niespodziankami godnymi przedwojennych czasów !!!

Reżyseria. Jan Korwin – Kochanowski

Aneta Gierat