Jadzia Pętelka

Sztuki oswajanie – darmowe warsztaty dla szkół

📅 środa 30.09.2015 do czwartek 22.10.2015
Sztuki oswajanie – darmowe warsztaty dla szkół

Uczestnicy poznają kulturę i pomysłowo rozwijają obecne w niej wątki, kształcą w sobie umiejętność bycia aktywnym odbiorcą, nawet jeśli małym, świata sztuki i czerpią z tego wiele radości.

Cykl składa się z trzech, wzajemnie przenikających i uzupełniających się, wątków przewodnich:

Pierwszy z nich zatytułowany „Oswajanie narzędzi" skupia się na rozbudzeniu twórczej aktywności wśród dzieci i młodzieży. Wywołaniu kreatywnej energii i zachęceniu do własnej twórczości. W ramach tego bloku tematycznego przygotowane zostaną dla uczniów warsztaty poświęcone najważniejszym wątkom obecnym w kulturze współczesnej oraz poznaniu technik, którymi posługują się współcześni artyści, a także pojęć obecnych w opisach i dyskusjach o sztuce. Uczestnicy będą samodzielnie wykorzystywać zaprezentowane sposoby i metody kreacji, nie wyłączając takich języków wypowiedzi  współczesnej kultury jak performans czy instalacja, do stworzenia własnych prac plastycznych czy akcji artystycznych.

Drugi – „Oswajanie świata wokół nas" ma za zadanie zwrócić uwagę na funkcjonowanie kultury i jej obecność w życiu codziennym oraz podkreślić estetyczne właściwości otoczenia. Uczestnicy będą zastanawiać się, razem z zaproszonymi edukatorami, czy sztuka może zmienić świat? Będą odpowiadać na pytania: co to jest aktywizm? I czy w ramach działań artystycznych można wspólnie z innymi zmieniać przestrzeń wokół nas? Będą wspólnie planować i organizować przedsięwzięcia artystyczne zaangażowane w ideę poprawy świata i lokalnego otoczenia, np. o wymowie ekologicznej.

Trzeci wątek – „Oswajanie artysty" to spotkania warsztatowe z artystami, których celem ma być przybliżenie dzieciom i młodzieży celów, jakie stawiają sobie podczas pracy artyści. Uczestnicy zastanowią się, jak działa artysta, na czym polega jego praca, dla kogo tworzy: dla siebie czy dla drugiego człowieka? Spotkania będą świetną okazją do osobistego poznania przez uczniów artystów, do rozmów, wspólnej pracy i przede wszystkim do odczarowania procesu twórczego.

W ramach warsztatów uczestnicy poznają, czym jest obraz, instalacja, obiekt, akcja, film, dokumentacja i przestrzeń dzieła. Dowiedzą się, kim jest autor dzieła sztuki i co to jest komunikat artysty? Czym jest sztuka efemeryczna i z czego może być zbudowany obiekt sztuki? Porozmawiają z artystą o kadrze obrazu, materii, z której jest zbudowany, o jego treści, formie, kompozycji i kontekście. Będą odgadywać tematy i problemy zawarte w dziełach. Poznają warsztat artysty, często wykorzystujący niestandardowe techniki pracy, na przykład gest i ruch. Będą wspólnie z artysta pracować.

Projekt adresowany jest do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Wszystkie warsztaty dostosowane są do wieku uczestników.

Zapraszamy grupy zorganizowane. Warsztaty odbywają się w Galerii Lamelli, w Śródmiejskim Ośrodku Kultury, ul Mikołajska 2 (przy Małym Rynku) w Krakowie.

Informacje i zgłoszenia: 12 422 19 55, w. 19, lub e-mailowo: stowarzyszenie@fragile.net.pl

Organizator: Stowarzyszenie Fragile, ul. Mikołajska 2, 31-027 Kraków, 12 422 19 55, w. 19
Partnerzy: Śródmiejski Ośrodek Kultury
Artyści prowadzący warsztaty: Małgorzata Markiewicz, Krzysztof Maniak