Szkice do portretu – wydarzenia towarzyszące

Królowej Jadwigi 220, Kraków
🗺 mapa
📅 niedziela 10.03.2019
Szkice do portretu - wydarzenia towarzyszące

Zapraszamy do Strzelnicy Muzeum Fotografii w Krakowie na spotkania wokół publikacji muzeum pt.  „Szkice do portretu”.

10 marca 2019, godz. 12:00

Czego nie wiemy o portrecie, a chcielibyśmy się dowiedzieć

Zapraszamy 10 marca 2019 roku (niedziela), o godz. 12:00 do siedziby MHF w Strzelnicy przy ul. Królowej Jadwigi 220, gdzie odbędzie się spotkanie pt. „Czego nie wiemy o portrecie, a chcielibyśmy się dowiedzieć”. Podczas spotkania z autorkami publikacji „Szkice do portretu”: Moniką Kozień, Martą Miskowiec i Anetą Kopczacką porozmawiamy o strachu, uwodzeniu i zabawie. Wstęp wolny.

 

13 marca 2019, godz. 18:00

Portret jako maska

Zapraszamy 13 marca 2019 roku (środa), o godz. 18:00 do siedziby MHF w Strzelnicy przy ul. Królowej Jadwigi 220, gdzie odbędzie się drugie spotkanie wokół publikacji „Szkice do portretu”, poświęcone będzie grze jaką prowadzimy przed obiektywem aparatu fotograficznego, kreując lepsze wizje samych siebie. Zaprezentowany i omówiony zostanie atlas masek wykorzystywanych w poszczególnych okresach rozwoju fotografii.

Wykład poprowadzi Monika Kozień – kuratorka i krytyk sztuki. Ukończyła historię sztuki na UJ, pracuje w Muzeum Historii Fotografii, prócz tego wykłada na ASP w Krakowie. Wraz z Martą Miskowiec i Anetą Kopczacką jest autorką publikacji „Szkice do portretu”.

Wstęp wolny

„Szkice do portretu” to jedna z propozycji opowieści o historii fotografii przez pryzmat portretu. W centrum zainteresowania autorów publikacji znalazły się zmieniające się relacje pomiędzy fotografem i fotografowanym. Początkowy okres był czasem absolutnego panowania nielicznych wtedy fotografów, którzy musieli posiadać niezbędną specjalistyczną wiedzę z zakresu fizyki i chemii, a także drogi sprzęt fotograficzny oraz wszelkie niezbędne akcesoria. Wizyta u fotografa łącząca się z długotrwałym, męczącym pozowaniem bardziej przypominała torturę niż radosną zabawę, z jaką kojarzy się obecnie czynność fotografowania. W XX wieku ukształtowała się zupełnie nowa relacja pomiędzy fotografującym i fotografowanym, w której pierwotna opresja ustąpiła miejsca obopólnej fascynacji, nierzadko o wyraźnym zabarwieniu erotycznym. Układ sił był płynny, za każdym razem podlegał negocjacji. Do ciekawego zjawiska doszło na początku obecnego wieku, kiedy dzięki nieznanej wcześniej popularności autoportretu, autor zdjęcia i model zespolili się w jedną osobę. Taki stan rzeczy dał absolutną wolność kreacyjną. Czy została jednak ona wykorzystana? Na to i inne pytania znaleźć można odpowiedź w książce.

„Szkice do portretu” są także próbą stworzenia przystępnej formuły przekazywania specjalistycznej wiedzy poprzez przełamanie schematów związanych z jednej strony z publikacją muzealną i naukową czy też popularno-naukową, z drugiej z wydawnictwami albumowymi. Na książkę składa się zbiór tekstów różnej długości (od podpisów poprzez notki po eseje) oraz duża ilość fotografii tworzących spójną całość, ale jednocześnie mogących funkcjonować autonomicznie. Graficzny projekt książki opiera się na przenikaniu słowa i obrazu oraz na połączeniu linearnej narracji z chmurą luźnych kontekstów. W zamierzeniu autorów „Szkice do portretu” mają być zaproszeniem odbiorcy do aktywnego podążania za własnymi zainteresowaniami. Każdy może wybrać własny sposób jej czytania, bądź podążając za tokiem zasugerowanej narracji, bądź wybierając z niej poszczególne zagadnienia.

Koncepcja – Monika Kozień

Redakcja – Monika Kozień, Marta Miskowiec, Aneta Kopczacka

Autorzy tekstów – Zbigniew Chadaj, Jakub Chwalba, Bartosz Flak, Marek Janczyk, Aneta Kopczacka, Monika Kozień, Marek Maszczak, Marta Miskowiec

Projekt graficzny – Zbigniew Prokop / Creator s.c.

Fotografie zamieszczone w książce pochodzą ze zbiorów Muzeum Fotografii w Krakowie i z prywatnych archiwów

……………………………………………………………………………………………….

Miejsce: Muzeum Fotografii w Krakowie

Królowej Jadwigi 220, Kraków

Przystanek „Strzelnica”

Dojazd autobusami nr 102, 134, 152, 192, 252, 902
(6 minut od przystanku Cracovia Błonia)

367 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent