Święto oddziału Muzeum Podgórza: Podgórze + Muzeum

Muzeum Podgórza, ul. Powstańców Wielkopolskich 1/Limanowskiego 51
📅 niedziela 24.02.2019
Święto oddziału Muzeum Podgórza Podgórze + Muzeum

24 lutego (niedziela) zapraszamy Państwa na święto Muzeum Podgórza! Podgórze to wiele różnych historii. Ich domem jest Muzeum Podgórza i to właśnie o nim chcemy mówić podczas pierwszego święta naszego oddziału. Świętując radośnie pod hasłem Podgórze + muzeum, nie tylko opowiemy o tym, jakie niezwykłe skarby kryją się w salach wystawowych, ale także odkryjemy tajemnice, które skrywa budynek muzeum.

Razem sprawdzimy, czym jest partycypacja i jakie nowe historie możemy wspólnie napisać o Podgórzu i dla Podgórza. Serdecznie zapraszamy na pierwsze święto oddziału Podgórze +. Podczas święta oddziału każdy będzie miał okazję opowiedzieć nam o swojej osobistej historii Podgórza. W tym dniu czekamy na Państwa opowieści ukryte w obiektach na wystawie głównej. W jaki sposób będzie można o tym opowiedzieć? Jak się włączyć w tworzenie historii? Tego wszystkiego dowiecie się Państwo już 24 lutego, podczas święta oddziału „Podgórze + muzeum”.

10.00 – warsztaty dla dzieci W tajemniczym świecie muzeum
warsztaty muzealne przeznaczone dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat
limit: 10 dzieci
miejsce: Alchemia Miasta, Muzeum Podgórza
prowadzenie: Alicja Ososińska

W muzeum kryje się wiele wspaniałych historii, a mieszkańcami sal wystawowych są niezwykłe eksponaty. Podczas warsztatów opowiemy, jak obchodzić się z wyjątkowym obiektem, jak się go przechowuje i czy obiekt muzealny może mieć w gablocie jakichś przyjaciół. Każdy z uczestników zostanie na chwilę prawdziwym muzealnikiem w białych rękawiczkach!

11.30 – Muzeum od podszewki
specjalne oprowadzanie techniczne po Muzeum Podgórza dla dorosłych
limit: 15 osób
prowadzenie: dr Robert Gaweł

Każdego dnia wiele muzealnych trybików pracuje pełną parą, aby muzeum mogło zostać otwarte dla zwiedzających. Dlaczego do pewnych miejsc nie można wejść, co oznaczają migające diody i gdzie znajduje się serce budynku Pod św. Benedyktem? Wszystkie te tajemnice, tylko podczas specjalnego oprowadzania, odkryje przed Państwem dr Robert Gaweł, przed którym Muzeum Podgórza nie ma tajemnic.

13.00 – oprowadzanie wraz z przewodnikiem po wystawie stałej Miasto pod kopcem Kraka
limit: 20 osób
konieczna wcześniejsza rezerwacja przez COZ

14.30 – wykład: Partycypacja w muzeum, czyli jak i po co angażować się w pracę muzeów
wykład otwarty

W jaki sposób można angażować się w pracę muzeów? Dlaczego muzea współpracują z publicznością nad tworzeniem swojego programu? Co z takiej współpracy wynika? Podczas wykładu autorka opowie o charakterze projektów partycypacyjnych w muzeach oraz przywoła przykłady różnych typów projektów realizowanych w muzeach w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Australii i w Polsce. Czy te programy mogą być inspiracją dla Muzeum Podgórza? Porozmawiajmy o tym.
miejsce: sala konferencyjna Muzeum Podgórza
prowadzenie: dr Katarzyna Jagodzińska, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Instytut Europeistyki, Katedra Dziedzictwa Europejskiego

24 lutego 2019 r. (niedziela) wstęp do Muzeum Podgórza bezpłatny

W tym dniu wszystkie wydawnictwa własne MHK będą sprzedawane z 50% rabatem (promocja nie dotyczy publikacji finansowanych ze środków zewnętrznych)