Święto Muzeum Podgórza – Podgórze + Rzemiosło

Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
📅 sobota 25.02.2023 do niedziela 26.02.2023
Podgórze + Rzemiosło
Muzeum Podgórza, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza na swoje święto: Podgórze + Rzemiosło.

Celem edycji święta oddziału zaplanowanej na rok 2023 jest przedstawienie muzealnej publiczności podgórskiego rzemiosła – tego historycznego i tego współczesnego, które wciąż działa na terenie dzielnicy.
Podobnie jak w zeszłym roku święto rozpisaliśmy na dwa dni – sobotę oraz niedzielę.

Sobota, 25 lutego

11:00 – „Kiedyś i dziś – rzemiosło w Podgórzu”

Spacer śladem podgórskich zakładów rzemieślniczych

Zakłady rzemieślnicze w Podgórzu to nie tylko historia, ale także nasza codzienność dlatego podczas naszego spaceru spróbujemy połączyć oba te elementy. Wędrując ulicami w poszukiwaniu śladów dawnych zakładów odwiedzimy też działające dzisiaj pracownie, niektóre naprawdę niezwykłe. Na koniec dla uczestników będziemy mieć niespodziankę –czyli poczęstunek przygotowany w jednym z podgórskich lokali na bazie produktów z Targu Pietruszkowego!
Prowadzenie: Jakub Jastrzębski
Miejsce zbiórki: Muzeum Podgórza
Cena – 15 zł

14:00 – „Pracownia z Podgórza”

Spotkanie z Grzegorzem Uruszczakiem pracujący w Podgórzu pracowni brązowniczej

Podgórskie tradycje rzemieślnicze przechodzą z ojca na syna. Jednym z miejsc które działają tutaj od wielu lat jest pracownia brązownicza rodziny Uruszczaków z ulicy Dąbrowskiego. Grzegorz jest przedstawicielem trzeciego pokolenia, które podjęło się tej nieco zapomnianej sztuki. Co powstaje w takiej pracowni? Kto zamawia ręcznie robione metalowe precjoza? Tego dowiemy się podczas rozmowy!
Spotkanie w sali konferencyjnej

15:00 – Rzemiosło pod Kopcem Kraka

Oprowadzanie po wystawie głównej „Miasto pod Kopcem Kraka” śladami rzemieślników i rzemiosła w historii Podgórza. Rzemiosło było jedną z podstaw gospodarki miasta Podgórza przez wiele lat jego istnienia, czego odbiciem są liczne artefakty z wystawy, których historia rozbrzmi w pełni podczas dedykowanego oprowadzania.
Prowadzenie: Jakub Jastrzębski
Cena: w cenie biletu na wystawę

Niedziela, 26 lutego

11.30 – „Podgórze pod lupą – mydlarnia z dawnej ulicy Lwowskiej”

Spotkanie wokół makiety przedstawiającej nieistniejącą dziś mydlarnię, która stała na działce vis a vis Muzeum Podgórza poprowadzi jej twórca dr Robert Gaweł. Będzie to opowieść nie tylko o historii podgórskich mydlarni, ale też tego jak rzemiosło wpływa na architekturę. Autor makiety przybliży też historię jej powstania i opowie o trudnościach jakie niesie ze sobą próba odtworzenia dawnych budynków.
Spotkanie w holu Muzeum Podgórza
Udział bezpłatny

12:00 – „Podgórscy mydlarze”

Rodzinne warsztaty mydlarskie
Poznając historię podgórskiej mydlarni można samemu spróbować zostać rzemieślnikiem i na specjalnych warsztatach nauczyć się robić mydło jak prawdziwy rzemieślnik.
Sala edukacyjna,
Cena: warsztaty płatne 15zł
Zapisy przez Centrum Obsługi Zwiedzających, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl, tel. 12 426 50 60

14:00 – „Czy zegarki są na czasie?”

Spotkanie z Leszkiem Szumilasem, podgórskim zegarmistrzem
Kto w dzisiejszych czasach używa mechanicznego zegarka? Czy to jedynie kaprys bardzo bogatych ludzi czy coś co jest popularniejsze niż nam się wydaje? Innym pytaniem, które samo się nasuwa jest „jak zostaje się zegarmistrzem?”, albo czy taki zawód ma przyszłość? O tym czy zawód ginie oraz o jego tajnikach opowie nam w rozmowie Leszek Szumilas, wyjątkowy podgórski zegarmistrz.
Spotkania w sali konferencyjnej

15:00 – Rzemiosło pod Kopcem Kraka

Prowadzenie: Robert Gaweł
Cena: w cenie biletu na wystawę