Spotkanie gry zabawowej Kraina szczęśliwego niemowlaka

📅 sobota 17.05.2014
Spotkanie gry zabawowej Kraina szczęśliwego niemowlaka

 

Na nasze spotkania zapraszamy dzieci, które ukończyły 5 miesiąc życia.
Pierwsze spotkanie odbędzie się w sobotę 17 maja o godzinie 10.30 i potrwa około 90 minut.

Miejsce: I Społeczne Przedszkole w Siemianowicach, ul. Zgrzebnioka 36

Co trzeba zabrać na spotkanie? Ulubiony kocyk malucha oraz uśmiech i dobry humor 🙂

Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenie uczestnictwa drogą mailową podając wiek dziecka na adres: lokietkowo@stow.com.pl
Koszt uczestnictwa w spotkaniu: 30zł

W przypadku pytań prosimy o kontakt: lokietkowo@stow.com.pl lub tel. 660 792 803

A osoby bardziej cierpliwe zachęcamy do lektury szczegółowych informacji….

Po co organizować zajęcia dla najmłodszych?
Dla każdego rodzica najważniejsze jest dziecko, jego prawidłowy rozwój zarówno fizyczny, jak i emocjonalny. Pęd świata niejednokrotnie skłania młode mamy i tatusiów do nadwyrężania możliwości swych dzieci w myśl zasady, że szczęśliwe dziecko, to takie, które w życiu otrzyma wszystko, a jak wiadomo – można to osiągnąć jedynie przez ciężką pracę. Jako rodzice sięgamy więc po setki poradników, bawimy się we wszystkie zaproponowane zabawy edukacyjne, by przypadkiem nie przegapić przebłysku matematycznego geniuszu u pięciomiesięcznego berbecia. Jak wielkie jest nasze zdziwienie, gdy po kilku miesiącach tak ciężkiej pracy okazuje się, że nasze córeczki czy synkowie wolą bawić się opakowaniami po chusteczkach higienicznych, a niżeli układaniem skomplikowanych puzzli. Wtedy zadajemy sobie pytanie: gdzie robię błąd? Czy moje dziecko dobrze się rozwija? Dlaczego nie jest tak jak sobie zaplanowałem? Dlatego już w latach sześćdziesiątych powstały pierwsze grupy zabawowo – edukacyjne, do uczestniczenia w których pragniemy gorąco zachęcić.

Zajęcia w grupach zabawowych rozwijają nie tylko dzieci. Mają one na celu wspieranie rozwoju rodziców, którzy w dzisiejszych czasach, nie zawsze mają pomysł na to w jaki sposób zająć się swymi pociechami tak, by czas zabawy był również czasem nauki, pozyskiwania informacji, kreowania wyobraźni. Nie od dziś wiadomo, iż człowiek uczy się przez całe życie, nasze mózgi pracują na każdym jego etapie, dlatego musimy pamiętać, by dobierać zabawy naszych dzieci w sposób adekwatny do ich wieku, by przede wszystkim pozostały one czymś atrakcyjnym i ciekawym, a nie męczącym, żmudnym i nudnym. Zabawa ma dawać maluchowi radość, poczucie satysfakcji, nie może być wyścigiem, ciężką pracą, nadwyrężeniem dziecięcych możliwości. Co najważniejsze, uczestnicząc w grupach edukacyjno – zabawowych maluchy spędzą czas ze swoimi rodzicami i z innymi dziećmi, korzyści dla rozwoju mogą być ogromne.

Twórcza zabawa
Zabawa odgrywa istotną rolę w życiu i rozwoju dziecka. Jest przede wszystkim sposobem na pozyskiwanie doświadczeń i uczenie się otaczającego świata. Dzięki niej maluch poznaje zasady funkcjonowania w grupie, poznaje zastosowanie różnych przedmiotów i zdobywa wiedzę o świecie, zwyczajach ludzi oraz rozwija wszystkie funkcje poznawcze.

Twórcza i kreatywna zabawa w dzieciństwie procentuje w późniejszym życiu. Małe dziecko rozwija się przede wszystkim przez doświadczenia zmysłowe i ruch. Tym samym rozwój sensoryczny i motoryczny mają olbrzymi wpływ na szkolne umiejętności naszych dzieci.

Dzieci uczą się ról społecznych poprzez zabawy tematyczne, a zabawy z wyobraźnią są podstawą elastycznego i twórczego myślenia.

To my – kochający rodzice – możemy zapewnić wszystkie te formy aktywności. Grupy zapewniają natomiast kontakty społeczne, inspiracje oraz zabawy, na które nie zawsze możemy sobie pozwolić w mieszkaniu. Kontakt z rówieśnikami od najwcześniejszych chwil życia, ułatwia adaptację do grupy przedszkolnej, której tak obawiają się rodzice każdego trzylatka. Małe dzieci lubią bawić się samotnie, ale będąc w grupie dzieci, chętnie obserwują ich zachowania i zabawy niejednokrotnie przyłączają się do nich i dzielą się swoimi pomysłami. Dzięki sytuacji stworzonej na zajęciach grupowych mają większą możliwość, aby rozwijać umiejętności interpersonalne od małego: dzielenie się zabawkami, czekanie na swoją kolej czy wspólne tworzenie.

Inspiracja i pomoc
Jak wspomnieliśmy na początku, grupy zabawowe rozwijają nie tylko dzieci, ale i ich rodziców. Mama lub tata nie tylko obserwują swoje pociechy, ale także aktywnie uczestniczą w zajęciach towarzysząc dziecku we wspólnych zabawach. Nad przebiegiem zajęć czuwa prowadzący – pedagog, który proponuje różnego rodzaju zajęcia, a także kierunkuje zabawę. Jest on również otwarty na pomysły rodziców i dba, aby oni także mieli wpływ na przebieg zajęć i inspirowali siebie wzajemnie.

Ponadto rodzice spotykają na zajęciach innych rodziców, z którymi mogą nawiązać kontakty towarzyskie oraz wymienić doświadczenia w opiece nad maluchami i wychowaniu. Grupy zabawowe są szczególnie ważne dla mam, które po kilku miesiącach urlopu macierzyńskiego mają dużą potrzebę wyjścia z domu i spotkania się z innymi. Zwłaszcza, że nie robią tego kosztem dziecka, a wręcz przeciwnie.

Sala zabaw
Przestrzeń odgrywa ogromną rolę w zabawach maluchów. Z jednej strony bezpieczna i estetyczna, z drugiej powinna zachęcać dziecko do poznania pomieszczenia za pomocą wszystkich zmysłów. Proponujemy, by poza niewielką ilością tradycyjnych zabawek w sali znajdowały się przedmioty codziennego użytku typu: garnki, łyżki, buteleczki, pojemniki oraz mnóstwo bezpiecznych przedmiotów wpływających na dziecięcą wyobraźnię np. kokosy, kamienie, szmatki, korki, papier itp. Cudownym dopełnieniem pokoju zabaw jest ogród, gdzie możemy wykorzystać naturalną przestrzeń oraz roślinność, piasek, korę drzew, patyki. Dla małych odkrywców, poza eksplorowaniem przestrzeni i spontaniczną aktywnością, bardzo ważna jest również powtarzalność. Stąd zajęcia prowadzone są według pewnego określonego schematu i organizowane wokół następujących rytuałów: powitanie, zajęcia proponowane przez prowadzącego, swobodna zabawa i rozmowa, pożegnanie. Powtarzalność ta daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa, a tym samym swobodniejsze i radośniejsze korzystanie z zabawy.

Od kiedy zacząć?
W zajęciach mogą uczestniczyć już bardzo małe dzieci. Nasza grupa zaprasza już 5. miesięczne niemowlęta z rodzicami. W przypadku takich maluchów zabawy polegają na bujaniu i ciąganiu w kocach czy chustach, kołysaniu się w rytm muzyki, masażach z wierszykami, śpiewaniu piosenek czy zabawach paluszkowych. Wraz z wiekiem dochodzi coraz więcej zabaw ruchowych, manipulacyjnych i sensorycznych: przeszkody, tunele, piłki, chusty animacyjne, pudełeczka, fasole i wiele innych inspirujących przedmiotów.

 

511 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent