Weleda
Weleda Baby

spektakl dla dzieci od 0 do 4 lat

📅 czwartek 09.02.2012 do sobota 10.03.2012
spektakl dla dzieci od 0 do 4 lat

Przedstawienie o małym Jacusiu, który we śnie przenosi się na Czarny Ląd i przeżywa niezapomniane przygody wyreżyserowała wspólnie z mężem – Januszem Słomińskim. Zaprojektowana na kształt pokoju dziecinnego przestrzeń teatralna umożliwia najmłodszym swobodny odbiór przedstawienia. Dzieci nie siedzą w tradycyjnych fotelach, lecz na rozsypanych na miękkiej wykładzinie poduszkach. Łagodna kolorystyka scenografii oraz muzyka oparta na rytmach afrykańskich z elementami dziecięcej kołysanki dopełniają ten pełen ciepła i spokoju spektakl.

– Teatrem można zarażać od najmłodszych lat i my to właśnie robimy. Nawet jeśli niektóre dzieci nie zrozumieją tego, co chcemy przekazać, to wyniosą w sobie piękny obraz, piękną muzykę. Na zakończenie spektaklu mali widzowie przychodzą do nas na scenę i nurkują w kolorowym tunelu z materiału, dotykają zabawek, stoją w świetle reflektorów. Na własnej skórze doświadczają tej zaczarowanej krainy – opowiada Mariola Fajak-Słomińska.

Przez długi okres swojej historii teatr nie uznawał dzieci do lat czterech za widzów teatralnych. Współcześnie zaczyna się to zmieniać. W 2006 roku poznańskie Centrum Sztuki Dziecka, opierając się na doświadczeniach  bolońskiego teatru La Barca i wybitnego aktora Roberta Frabetti, zainicjowało cykl przeglądów spektakli dla najmłodszych w połączeniu z konferencjami naukowymi. Zaowocował on rosnącą ilością przedstawień uwzględniających zaobserwowane przez psychologów zasady percepcji tak małego odbiorcy sztuki. Na tym etapie rozwojowym najważniejsze dla dziecka są ekspresywne bodźce zmysłowe – barwa, dźwięk, forma – uruchamiające jego funkcje poznawcze. Dziecko nie potrafi jeszcze skupić się na dłuższej, skomplikowanej historii, jego uwagę przyciąga wyrazisty szczegół.

„Afrykańska przygoda" Marioli Fajak-Słomińskiej i Janusza Słomińskiego – spektakl bez słów, posługujący się językiem dziecięcych dźwięków, barwnych obrazów, nastrojowej muzyki – ma na celu pobudzenie wszystkich zmysłów małego widza poprzez łagodne, spokojne wciągnięcie go do uczestnictwa w teatralnej iluzji. Służy temu bardzo kameralny charakter spotkania dający poczucie bezpieczeństwa (mała sala, przytulne siedzenia, stały bliski kontakt z rodzicami).

 

 

Mariola Fajak-Słomińska
AFRYKAŃSKA PRZYGODA

Reżyseria: Mariola Fajak-Słomińska i Janusz Słomiński
Muzyka: Paweł Dudzik
Scenografia: Jolanta Brejdak
Obsada: Joanna Tomasik, Jolanta Darewicz, Andrzej Żak/Jakub Zalewski (gościnnie)

Premiera: 29 stycznia 2012, 12.00
Scena kameralna Teatru Miniatura
ul. Grunwaldzka 16 w Gdańsku
Spektakl dla dzieci od 1 do 4 lat.
Czas trwania: 30 minut

Bilety w cenie: 15 zł (bilety indywidualne), 12 zł od osoby (bilety rodzinne, od 3 osób) do nabycia w kasie Teatru Miniatura (wtorek-piątek: 9.00-15.00, czwartek: 9.00-17.00, sobota-niedziela: 2 godziny przed spektaklem).
Rezerwacja: tel. 55 341 94 83, organizacjawidowisk@teatrminiatura.pl
Więcej informacji: www.teatrminiatura.pl


Spektakl przygotowany specjalnie dla naj-najów, czyli najmłodszych widzów teatralnych, w wieku od 1 do 4 lat.
Jacuś we śnie przenosi się na Czarny Ląd. Spotyka tam żyrafę, małpy, słonia, z którymi przeżywa wspaniałe przygody. Chłopczyk, choć nie umie mówić, doskonale daje sobie radę – dzięki odwadze i radosnemu usposobieniu. Małe dzieci z zaciekawieniem oglądają jego przygody, ponieważ Jacuś używa dobrze im znanych sygnałów słownych: bam, hopa, opla, patataj…

Zaprojektowana na kształt pokoju dziecinnego przestrzeń teatralna umożliwia najmłodszym swobodny odbiór przedstawienia. Maluszki nie siedzą w tradycyjnych fotelach, lecz na rozsypanych na miękkiej wykładzinie poduszkach. Łagodna kolorystyka scenografii oraz muzyka oparta na rytmach afrykańskich z elementami dziecięcej kołysanki dopełniają ten pełen ciepła i spokoju spektakl dla milusińskich.
Teatrem można zarażać od najmłodszych lat i my to właśnie robimy. Nawet jeśli niektóre dzieci nie zrozumieją tego, co chcemy przekazać, to wyniosą w sobie piękny obraz, piękną muzykę. Na zakończenie spektaklu mali widzowie przychodzą do nas na scenę i nurkują w kolorowym tunelu z materiału, dotykają zabawek, stoją w świetle reflektorów. Na własnej skórze doświadczają tej zaczarowanej krainy.
Mariola Fajak-Słomińska w rozmowie z Violiną Janiszewską


Omówienie spektaklu
Bogumiła Szachnowska

„Afrykańska przygoda" to 30-minutowy spektakl stworzony specjalnie z myślą o najmłodszej grupie dzieci w wieku do lat czterech, które dopiero zdobywają ważne życiowe umiejętności, jak chodzenie i mówienie. Na tym etapie rozwojowym najistotniejsze dla dziecka są ekspresywne bodźce zmysłowe – barwa, dźwięk, forma – uruchamiające jego funkcje poznawcze. Nie odczuwa ono jeszcze wyraźnej granicy między otaczającą je realnością a fikcją i świetnie reaguje na konwencję zabawy.

Wszystkie te charakterystyczne cechy wczesnego rozwoju dzieci uwzględnili twórcy spektaklu dla „pampersiaków" – Mariola Fajak-Słomińska (scenariusz) i Janusz Słomiński (reżyseria), doświadczeni aktorzy teatru lalkowego. Mając na uwadze specyficzne właściwości percepcyjne takich maluchów – zmysłowy odbiór świata, brak linearnego myślenia, koncentrowanie się na wyrazistym szczególe, nieumiejętność skupienia uwagi na dłuższej, skomplikowanej opowieści – zaaranżowali oni prościutką fabularnie historyjkę o nieumiejącym jeszcze mówić chłopczyku, który przy pomocy balonika trafia do niezwykle kolorowej krainy, jaką jest Afryka. Spotkania z egzotycznymi zwierzętami (słoń, żyrafa, lew, hipopotam, małpka) przedstawionymi tu pod postacią atrakcyjnych lalek, stanowią kanwę scenicznej zabawy z dziećmi.

Aktorzy nie posługują się tu normalnym tekstem dramatycznym, tylko językiem dziecięcym, złożonym głównie z monosylab i słów dźwiękonaśladowczych typu bum, hopla, puf-puf itp. Także inne elementy przedstawienia, jego forma plastyczna (ruchome lalki-zabawki oraz przedmioty zmieniające swoje funkcje) i muzyczna (dźwięki afrykańskie, melodia katarynki) są przyjazne dziecku. Celem artystów jest emocjonalne pobudzenie wszystkich zmysłów malutkiego widza poprzez łagodne, spokojne wciągnięcie go do uczestnictwa w teatralnej iluzji. Służy temu również bardzo kameralny charakter spotkania (mała sala, przytulne siedzenia, stały bliski kontakt z rodzicami), dający poczucie bezpieczeństwa.

Przedsięwzięcie to należy do nielicznej grupy spektakli dla najmłodszych, które zaczęły pojawiać się na naszych scenach od 2006 roku, wspierane i promowane przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W oparciu o doświadczenia innych krajów, głównie bolońskiego teatru La Barca, a także poświęcone temu tematowi konferencje naukowe coraz więcej artystów podejmuje trud trafienia z teatralnym przekazem do tych najmniejszych, których nie uważano dotychczas za widzów.

„Afrykańska przygoda", zrealizowana po raz pierwszy w Teatrze „Pleciuga" w Szczecinie w 2010 roku, cieszy się ogromnym powodzeniem zarówno wśród „pampersiaków", jak i ich rodziców, czego dowodzi fakt, że szczecinianie przyznali jej tytuł najlepszego spektaklu teatralnego w roku 2011.

Dla każdego malucha takie pierwsze spotkania z teatrem uwzględniającym jego możliwości jest nie tylko ogromnie emocjonujące, ale przede wszystkim stymulujące jego rozwój intelektualny i wrażliwość na sztukę.

859 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent