Sobotnie warsztaty rodzinne w Muzeum Pana Tadeusza

Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu mapa

sobota 27.11.2021

Sobotnie warsztaty rodzinne w Muzeum Pana Tadeusza online

Cykliczne zajęcia dla rodzin z dziećmi, zarówno tymi najmłodszymi, jak i starszymi. Zapraszamy do wspólnego poznawania Muzeum Pana Tadeusza, a także tworzenia niezwykłych prac plastycznych.

Warsztaty organizowane są w czterech cyklach tematycznych skierowanych do różnych grup wiekowych.

Informacje praktyczne:

  • soboty, godz. 12.00
  • ze względu na obostrzenia prosimy, aby na jedno dziecko przypadał maksymalnie jeden opiekun
  • wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, zapisy przyjmujemy przez formularze zgłoszeniowe

Program

Misja: Niepodległa

 • 6 listopada 2021 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Zagadki tajemniczej szkatuły


Maluchy poznają Pana Tadeusza Różewicza

 • 13 listopada 2021 (sobota), godz. 12:00

z cyklu: Maluchy odkrywają muzeum


Król jest nagi! – historia pewnego oszustwa

 • 20 listopada 2021 (sobota), godz. 12:00

z cyklu: Rodzinna Pracownia Ilustracji


Podwodny świat

 • 27 listopada 2021 (sobota), godz. 12:00

z cyklu: Muzealny kuferek

Jakie ryby żyły w szlacheckich rzekach i stawach? Były duże czy małe? Czy ich łuski mieniły się wspaniałymi kolorami? W epopei Mickiewicz wiele miejsc poświęca faunie. Zajrzyjmy więc do podwodnego świata zwierząt, może kryją się tam i inne wodne stwory?

prowadzenie:
Kinga Łaska – artysta plastyk, edukatorka z artystycznym zacięciem, absolwentka Edukacji Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza odpowiada za artystyczne warsztaty muzealne dla grup zorganizowanych oraz wszelkie edukacyjne działania inspirujące do twórczego wysiłku.

Przyjaciel pana Tadeusza

 • 4 grudnia 2021 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Zagadki tajemniczej szkatuły

Muzealne wystawy skrywają w sobie wiele ciekawych historii. Jedną z nich jest opowieść o przyjaźni Pana Tadeusza z niezwykłym artystą, którego dzieło zdobi ekspozycję „Pan Tadeusz Różewicz”. Jeśli odnajdziecie wszystkie wskazówki, doprowadzą Was one do celu, czyli miejsca, z którego będziecie czerpać artystyczne inspiracje. Wykorzystamy je w czasie zajęć warsztatowych, a każdy uczestnik będzie mógł spróbować swoich sił, tworząc malarskie formy w zimowych barwach.

prowadzenie:
Jakub Wójcik – artysta, malarz, absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Miłośnik sztuki, zainteresowany historią, filozofią a nade wszystko duchowością. Tworzy prace malarskie i rysunkowe inspirowane sztuką sakralną. Członek grupy Vera Icon. Pracownik Działu Obsługi Widowni w Muzeum Pana Tadeusza.


Maluchy ratują magię świąt

 • 11 grudnia 2021 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Maluchy odkrywają muzeum

W czasie przygotowań do Świąt na dworze szlacheckim zimny wiatr wtargnął do pomieszczenia, niwecząc pracę wszystkich domowników. W czasach PRL rodzice z dziećmi byli tak zajęci bieganiem za wszystkimi potrzebnymi towarami, że zupełnie zapominali o dekoracjach! Czy pomożecie w odnalezieniu porozrzucanych przez wiatr materiałów i przygotowaniu ozdób na świąteczne drzewko? Przy okazji naszego grudniowego spotkania, wysłuchacie muzealnych opowieści o tym, jak obchodzono Święta w dawnych czasach.

prowadzenie:
Agnieszka Hajduk-Undro – od dwóch lat związana z Muzeum Pana Tadeusza, obecnie pracuje w Dziale Edukacji, gdzie zajmuje się m.in. przygotowywaniem oferty edukacyjnej dla przedszkoli i młodszych uczniów, prowadzeniem warsztatów oraz lekcji muzealnych, również w formie online. Współtworzyła i współprowadziła takie zajęcia jak „Wakacyjna podróż w czasie”, „Ferie online”, „Na tropie soplicowskiej przyrody” czy „Wakacyjne Muzeum Pod Złotym Słońcem”.


Magiczny czas

 • 18 grudnia 2021 (sobota), godz. 12.00

z cyklu: Muzealny kuferek

Już za chwilę nadejdzie czas świętowania. A jak wyglądały przygotowania do Świąt w szlacheckim dworze? Jakie były tradycje i zwyczaje? Co znajdowało się na wigilijnym stole? Zanim my sami zaczniemy piec pachnące pierniki i ozdobimy lampkami zieloną choinkę – zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza na rodzinne warsztaty w magicznej atmosferze.

prowadzenie:
Kinga Łaska – artysta plastyk, edukatorka z artystycznym zacięciem, absolwentka Edukacji Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W Dziale Edukacji Muzeum Pana Tadeusza odpowiada za artystyczne warsztaty muzealne dla grup zorganizowanych oraz wszelkie edukacyjne działania inspirujące do twórczego wysiłku.

O cyklach


Maluchy odkrywają muzeum
 • cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 3–6 lat

W czasie zajęć maluchy zapoznają się z przestrzenią muzeum oraz będą rozwijać kreatywność i pogłębiać wiedzę o świecie poprzez różne aktywności i zadania. Podróż przez kolejne części ekspozycji Muzeum Pana Tadeusza będzie nie tylko elementem edukacji alternatywnej, ale także wspólną przygodą.

 

Muzealny kuferek
 • cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 6–12 lat

W trakcie warsztatów będziemy poznawać różne techniki plastyczne. Zajęcia pozwolą uwolnić wyobraźnię i dadzą możliwość realizacji twórczych pomysłów. Jest to świetne połączenie kreatywnego działania i dobrej zabawy.


Zagadki tajemniczej szkatuły
 • cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 7–12 lat

Gdzieś we wnętrzach muzeum, na jego wystawach, wśród wielu bardzo starych eksponatów została ukryta zagadka, a kluczem do jej rozwiązania jest wiadomość umieszczona w szkatule. W czasie naszych spotkań odwiedzimy wystawy Muzeum Pana Tadeusza, wysłuchamy ciekawych opowieści, ale przede wszystkim – weźmiemy udział w zabawie bazującej na zasadach gry w podchody. Każde spotkanie będzie kończyć się warsztatami, na których stworzymy prace zainspirowane naszą przygodą. Czy będziemy w stanie odkryć muzealną tajemnicę?

 

Rodzinna pracownia ilustracji
 • cykl przeznaczony dla dzieci w wieku 7–12 lat

Pośród ponad miliona książek, które są przechowane w ossolińskich magazynach bibliotecznych można odnaleźć nie tylko arcydzieła literatury pięknej czy poważne dzieła naukowe, ale także baśnie, bajki i legendy. Niektóre bardzo skromnie wydane, ale niebywale stare, inne bajecznie kolorowe i cudownie ilustrowane. Podczas sobotnich spotkań z cyklu „Rodzinna Pracownia Ilustracji” odkrywamy książkowe skarby oraz, zainspirowani nimi, próbujemy swych sił w różnych technikach plastycznych, tworząc swoje własne ilustracje do mniej lub bardziej znanych baśni, wierszy, legend i opowieści.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu logo

Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Muzeum Pana Tadeusza to miejsce w samym centrum Wrocławia, w którym łączą się historia i współczesność. Naszą misją jest pokazanie rangi dzieła Adama Mickiewicza w zmieniającej się rzeczywistości historycznej i kulturalnej Europy na …

Więcej

Adres:

Kamienica Pod Złotym Słońcem
Rynek 6, 50-126 Wrocław
Kontakt:

71 75 50 640
info@ossolineum.pl
http://www.muzeumpanatadeusza.pl/
facebook