Sobieski i Marysieńka w Cieszynie

📅 sobota 14.09.2013
Sobieski i Marysieńka w Cieszynie

 

14 września w Cieszynie odbędzie się fabularna gra miejska w klimacie epoki króla Jana III Sobieskiego i królowej Marysieńki.

MIŁOŚĆ I WOJENKA

Nadawanie depeszy wojennych ze szczytu wieży, tworzenie własnych linorytów, które zostaną następnie wydrukowane z użyciem zabytkowej maszyny, czy pisanie staropolskich listów miłosnych to tylko niektóre zadania, które czekają uczestników fabularnej gry miejskiej „Miłość i wojenka". Podczas pełnej przygód i humoru gry będzie można osobiście poznać króla Jana III Sobieskiego i królową Marysieńkę, jak również dowiedzieć się czym żył Cieszyn w XVII wieku.

Gra odbędzie się w sobotę 14 września w godzinach od 13.30 do 16.30. Udział w grze jest otwarty dla wszystkich chętnych i bezpłatny. Na najlepszych czekają atrakcyjne nagrody w tym weekend w pięknym miejscu dla zwycięskiej drużyny. Oprócz tego wiele atrakcyjnych nagród dodatkowych dla wszystkich, którzy ukończą grę!

Jaki związek między Cieszynem a Odsieczą Wiedeńską?

Z zapisów w archiwach wiemy, że w 1683 roku przez Cieszyn maszerowało 20 000 wyborowego wojska. Zmierzające w kierunku na Wiedeń oddziały były entuzjastycznie witane przez mieszkańców. I choć sam król Jan III Sobieski nie zawitał w Cieszynie, to podczas gry fabularnej będzie można go tu spotkać wraz z ukochaną Marysieńką. Da to pretekst do przybliżenia graczom wielu ciekawostek na temat tej niezwykłej pary. Gra będzie też znakomitą okazją do odkrycia Cieszyna i najciekawszych zabytków i atrakcji turystycznych miasta.

Co to jest gra miejska i dla kogo jest przeznaczona?

Gra miejska to impreza łącząca scenariuszowe gry terenowe, podchody i elementy gier RPG. Przeznaczona jest dla osób w każdym wieku, które lubią aktywnie poznawać swoje otoczenie i dobrze się przy tym bawić. W grze bierze się udział w drużynach składających się z 2 do 4 osób. Zespół wędruje razem wyznaczoną trasą i wykonuje różnorodne punktowane zadania. Do gry nie jest potrzebna wiedza olimpijczyka ani kondycja biegacza. Bardziej liczy się ciekawość poznania nowych miejsc, chęć dobrej zabawy i kreatywność. Zachęcamy, by zabierać ze sobą dzieci, bo będziemy mieć dla nich specjalną kartę zadań i nagrody.

Ważne informacje organizacyjne

W grze można brać udział w zespołach od 2 do 4 osób, w tym przynajmniej jedna osoba
musi być pełnoletnia. Udział w grze można zgłosić osobiście w dniu gry od godz. 10.00 do 13.00
w hallu Oranżerii Zamku Cieszyn lub rezerwując wcześniej miejsca za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na stronie www.milosciwojenka.pl.

Gra rozpocznie się o 13.30 z Wieży Ostatecznej Obrony na Wzgórzu Zamkowym. Rozgrywka potrwa trzy godziny i zakończy się o 16.30, a na 17.00 przewidziano uroczyste zakończenie w Domu Narodowym na cieszyńskim rynku.

Przebranie to wyzwanie!

Na trasie gry gracze spotkają przebrane postaci, ale bardzo chcemy by także uczestnicy wymyślili sobie przebrania w stylu Marysieńki i Sobieskiego i przybyli w nich na grę! Nie jest to obowiązkowe, nie oczekujemy także, że będą to profesjonalne stroje. Kreatywność i inwencję nagrodzimy dodatkowymi punktami. Uwaga – strój musi składać się z co najmniej dwóch elementów: w tym nakrycia głowy i co najmniej jednej części ubrania.

Co jeszcze ciekawego w Cieszynie w dniu gry?

W sobotę 14 września w ramach obchodów 330-lecia Odsieczy Wiedeńskiej, które odbywają się pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego odbędą się oprócz gry także inne ciekawe wydarzenia organizowane przez miasto Cieszyn:

-od 12.00 – start na Rynku – rekonstrukcja przemarszu wojsk Sobieskiego przez Cieszyn w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej, w tym m.in. husarii na koniach.

-„Cieszyński Przekładaniec" czyli tradycja i rzemiosło w Parku Pokoju obok Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

-wieczorny bezpłatny koncert w Kościele Pokoju.

Pełen program obchodów już wkrótce na: www.victoria330.pl

Kto za tym stoi?

Organizatorem fabularnej gry miejskiej jest Urząd Miejski w Cieszynie, a producentem wykonawczym firma Silesia Events. Partnerami gry są: Zamek Cieszyn, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Książnica Cieszyńska, Muzeum Drukarstwa oraz restauracja historyczna "Pod Brunatnym Jeleniem".

Dodatkowych informacji o grze udzielają:

Edyta Subocz
Rzecznik Urzędu Miejskiego w Cieszynie
Cieszyn, Rynek 1
tel. 33 47 94 276
kom. 509 863 284
e-mail: rzecznik@um.cieszyn.pl

Dorota Janas
Dyrektor Silesia Events
Tel. 695 591 297
e-mail:dorota.janas@silesiaevents.pl

631 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent