Scena rodzinna

📅 czwartek 27.02.2014 do sobota 01.03.2014
Scena rodzinna

Doskonale wiemy, że był dzieckiem wybitnym o szczególnych zdolnościach. Jednak w XIX wieku, jak i w poprzednich wiekach, a także na początku XX stulecia, muzyka była ważnym elementem powszechnej edukacji. Przywołując w pamięci sceny z popularnych książek, czy filmów, opowiadających o XIX wieku lub początkach XX wieku łatwo o takie, w których bohaterowie odbierają lub dają lekcje gry na fortepianie, czy skrzypcach, a także grają lub śpiewają w rodzinnym gronie. Minęlibyśmy się z prawdą nie wspominając o wiejskim muzykowaniu. Muzyka była obecna w życiu zarówno elit, jak i ludzi ubogich, mieszkańców miast i wsi.

O znaczeniu muzyki i wpływie na wszechstronny rozwój człowieka napisano już wiele. Jednak nadal za mało dzieje się na rzecz przywrócenia żywej muzyce należnego miejsca w naszym życiu, w naszych domach. Urodziny Pichona mają być jednym z tych wydarzeń, które wskazują wartości, płynące z bliskiego obcowania z muzyką.

 

 

SCENA RODZINNA – PROGRAM WARSZTATÓW DLA DZIECI – wstep wolny

UWAGA!

Obok warsztatów w dniach 24.02 – 1.03 w godzinach 15.00 – 17.00 odbędą się animacje związane z Fryderykiem Chopinem, na które serdecznie zapraszamy dzieci i opiekunów niezależnie od wieku bez wcześniejszych zapisów! 

Obowiązkowe zapisy na warsztaty dotyczą dni: 24.02 i 28.02: Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: chopin@smolna.org Ilość miejsc ograniczona! O udziale decyduje kolejność zgłoszenia.

24.02.2014 – PONIEDZIAŁEK
15.00 – 17.00    Urodziny Pichona – warsztat twórczy „Kurier Szafarski / nasz „Kurier"

Obowiązują zapisy! Email: chopin@smolna.org

Prowadzenie: Anna Owsiany / Łukasz Stanek

Wiek: 7-12 lat

O czym dzieci w naszych czasach chciałyby napisać swoim rodzicom, kolegom? Jakimi wiadomościami z pobytu na wakacjach, zimowisku, w mieście, na wsi chciałyby się podzielić?  W jaki sposób zrobiłyby to? Pisząc, fotografując, malując, rysując, wycinając?

Uczestnicy warsztatów zapoznają się z „Kurierem Szafarskim" – pismem naśladującym ówczesny „Kurier Warszawski" – wysyłanym przez młodego Fryderyka Chopina rodzicom z wakacji. Następnie poznają zasady tworzenia szaty graficznej i opracowywania wiadomości / artykułów w prasie codziennej. Potem będą przygotowywać własny „kurier".

http://kalejdoskop-chopin.pl/dokumenty.php?id=209

25.02.2014 – WTOREK
15.00 – 17.00     Urodziny Pichona – warsztat twórczy „Malowanie Chopina"

Wiek: bez ograniczeń / Nie obowiązują zapisy.

Prowadzenie: Mercedes Borguńska

 Przedmiotem warsztatu jest krótki utwór Chopina o wyrazistej, kontrastowej formie. Wysłuchany kilkakrotnie (z nagrania). W czasie słuchania uwaga dzieci zostanie zwrócona na skojarzenia wizualne z poszczególnymi elementami muzyki: z jakim kolorem się kojarzy, jakie kształty przybiera – czy linie czy kropki czy plamy itp. Celem jest wyobrażenie sobie przez dzieci formy utworu (na przykład, że początek i koniec są podobne a środek zupełnie inny) i przełożenie jej na formę plastyczną (podobne boki, środek inny). Technika: np. suche pastele, akwarele. Warsztat może zostać wzbogacony o wspólne granie utworu w różny sposób i na kilku instrumentach dla zapoznania się z różnym brzmieniem.

26.02.2014 – ŚRODA
15.00 – 17.00    Urodziny Pichona – warsztat muzyczny „Chopin z tańcem, śpiewem i akompaniamentem"

Wiek: bez ograniczeń / Nie obowiązują zapisy.

Prowadzenie: Anna Maliga-Poprawska

Warsztat ma na celu przybliżyć dzieciom literaturę muzyczną Fryderyka Chopina oraz uwrażliwić je na charakterystyczny akord chopinowski pojawiający się w utworach.
Pierwszego marca jesteśmy zaproszeni na urodziny JP Pichona. W prezencie pokażemy mu, że jego dzieła nie są dla nas trudne i można się przy nich wspaniale bawić. Największą potrzebą dzieci jest ruch i zabawa dlatego, żeby zrozumieć dzieła Wielkiego Mistrza musimy przeżyć je po dziecięcemu czyli zatańczyć, zaśpiewać, zagrać. Tańczyć będziemy do mazurków i walców, zaśpiewamy " Życzenie" i wykonamy akompaniament do jednego z preludiów.

27.02.2014 – CZWARTEK
15.00 – 17.00    Urodziny Pichona – warsztat muzyczny „Świat instrumentów oczami dzieci"

Prowadzenie: Mercedes Borguńska

Wiek: bez ograniczeń / Nie obowiązują zapisy.

Warsztat zostanie przygotowany i prowadzony przez grającą na różnych instrumentach (skrzypce, wiolonczela) młodzież. Ideą tego spotkania jest podzielenie się pasją na poziomie dzieci – dzieciom. Najbardziej autentyczne, bezpośrednie i szczere. Prowadzącym towarzyszyć będzie osoba dorosła. Spotkanie będzie też miało charakter rodzinnego muzykowania.

28.02.2014 – PIĄTEK
15.00 – 17.00     Urodziny Pichona – warsztat muzyczny z „Muzeum Dźwięku"

Obowiązują zapisy! Email: chopin@smolna.org

Wiek: od 4 lat

Prowadzenie: Edyta Ołdak, Paweł Heppner / Stowarzyszenie z siedzibą w Warszawie.

Muzeum Dźwięku to zbiór nagrań autentycznych brzmień ludowych instrumentów. Został stworzony w oparciu o instrumenty ze zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego.

http://www.instrumentyludowe.pl/pl/

Istotą warsztatu jest przybliżenie muzycznych realiów życia Fryderyka Chopina w sposób atrakcyjny i przemawiający do dzieci, czyli poprzez ruch i zabawę. Usłyszymy dźwięki ludowych instrumentów, których Chopin lubił słuchać, a nawet sam na nich grał.  Spróbujemy swych sił jako kompozytorzy i improwizatorzy.

01.03.2014 – SOBOTA
15.00 – 18.00     Przyjęcie Urodzinowe Pichona

Wiek: bez ograniczeń / Nie obowiązują zapisy.

Prowadzenie: Katarzyna Gruszczyńska / Anna Maliga – Poprawska

1. Przygotowanie prezentu: ćwiczenie fragmentu utworu Chopina

(śpiew i taniec)

2. Warsztaty twórcze „Portret Fryderyka / nasz portret" – Jak przedstawiano Chopina? W jakich strojach? Jak byśmy sami się przedstawili na portrecie indywidualnym, a jak na zbiorowym?

Warsztat obejmie tworzenie autoportretów, które zostaną zawieszone na drzewie (elemencie scenograficznym), przygotowywanie drobnych atrybutów z epoki kompozytora, zabawek, elementów ubioru (hula-hop, czepek budka, fular, itp.). Na koniec pozowanie do portretu zbiorowego.

3. Wręczenie prezentu.

Symboliczne wręczenie prezentu. Jedna osoba łapie do pudła głosy i dźwięki wydawane przez dzieci. Następnie pudło zamkniemy i zawiążemy wstążką. Postawimy na środku sceny. Dzieci po wykonaniu wrzucają do pudła kartki z pojedynczymi nutami.

4. Tort urodzinowy!

 SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

482 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent