Sąsiadujemy – spacery po Wrocławiu

Wrocław, różne dzielnice mapa

sobota 27.07.2019

6.9

spacery sąsiedzkie Wrocław lato atrakcje dla dzieci 2019

Kulturalne, animacyjne i edukacyjne działania na wrocławskich podwórkach – Spacery, wspólne gotowanie, potańcówki, słuchowiska, pokazy filmowe, warsztaty i spotkania – w tym roku ponownie zapraszamy na różnorodne wydarzenia kulturalne na podwórkach, ulicach i skwerach Brochowa, Ołbina, Kleczkowa i Przedmieścia Oławskiego!

maj – październik 2019

Wszystkie nasze wydarzenia są otwarte i bezpłatne!

Do zobaczenia na osiedlach, bliżsi i dalsi Sąsiedzi!

Projekt „Wrocław – wejście od podwórza” był częścią programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, pod kuratelą Michała Bieńka. Realizacja działań w ramach projektu rozpoczęła się w 2015 roku i trwała do końca roku 2016. Więcej informacji o projekcie znajdziecie tutaj.

Sąsiedzkie Spacery / maj – październik

Podróże po ciekawych, często zapomnianych zakamarkach czterech wrocławskich osiedli. Wraz z przewodnikiem Szymonem Maraszewswkim będziemy mogli poczuć ich niepowtarzalny klimat i poznać lokalne historie. W sobotnich spacerach udział wezmą też goście specjalni – eksperci z różnych dziedzin oraz pasjonaci osiedlowej historii i architektury.

Ołbin | start pod pomnikiem papieża Jana XXIII (ul. Św. Marcina, obok pl. Bema)

31 sierpnia, 12 października

MAPA OŁBINA →

Kleczków | start pod Dworcem Nadodrze

3 sierpnia, 21 września

MAPA KLECZKOWA →

Brochów | start przy instalacji Fotoplastykon (Koreańska 1a, obok budynku CESu)

10 sierpnia, 28 września

MAPA BROCHOWA →

Przedmieście Oławskie | start pod apteką o. Bonifratrów (ul. Traugutta 57/59)

24 sierpnia, 5 października

MAPA PRZEDMIEŚCIA OŁAWSKIEGO →

*27 lipca planujemy spacer specjalny – wspólnie zdecydujemy, na które osiedle się wybierzemy i co dokładnie będziemy robić!

Każdy spacer potrwa około 2 godzin, zaczynamy zawsze o 11:00.

Dzień Trójkąta / 7 września / sobota / 11:00-22:00

Poznaj smaki Przedmieścia Oławskiego

Dzień Trójkąta zapowiada się wyjątkowo smakowicie! W tym roku rozpoczniemy od wspólnego, leniwego śniadania, by nabrać sił do całodniowych aktywności. Tradycyjnie będziemy dużo spacerować i odkrywać. Tego dnia zorganizujemy też m.in. koncert, czytanie książek w ukrytym w podwórku Świetliku oraz wyjątkową wystawę. Osiedlowe kawiarnie, restauracje i bary przygotują na ten dzień specjalne przysmaki.

Centralnym miejscem Dnia Trójkąta ponownie stanie się plac u zbiegu ulic Komuny Paryskiej i Kościuszki – pełna muzyki, pysznych przekąsek i sąsiedzkich aktywności Strefa Sąsiedzkiego Relaksu. Porozmawiacie tam z przedstawicielami lokalnych instytucji i dowiecie się więcej o możliwościach działania na swoim osiedlu.

Dzień Trójkąta będzie idealną okazja do poznania Przedmieścia Oławskiego w sąsiedzkiej atmosferze!

Sąsiadujemy na Ołbinie / maj – październik

Na tym pełnym niezwykłych kamienic i ciekawych historii osiedlu, wraz ze Stowarzyszeniem Żółty Parasol, przygotowaliśmy szereg sąsiedzkich atrakcji! Stworzymy lokalny przepiśnik, czyli zbiór przepisów na ołbińskie przysmaki, a także wyjątkowy Sąsiedzki Atlas – przewodnik po podwórkowych dźwiękach i obrazach. Będziemy też gotować i smakować, odkrywać magię słuchowisk w plenerze i bawić się podczas sąsiedzkich kolacji. Pojedziemy nawet na Wakacje all inclusive!

Podczas „Wrocław – wejście od podwórza” na Ołbinie powstały 3 instalacje: Nieskończony Zielony Adama Kalinowskiego, Domek na Jesionie Niedzielnych, czyli Cecylii Malik, Bartolomeo Koczenasza, Piotra Dziurdzi i Jakuba Wesołowskiego oraz ławka KOCHAM Elżbiety Jabłońskiej.

Sąsiadujemy na Kleczkowie / maj – wrzesień

Na tym rozciągającym się między Dworcem Nadodrze a Starą Odrą osiedlu o wyjątkowej architekturze, będziemy sąsiadować razem ze Stowarzyszeniem Curatus. W tym roku działania rozpoczniemy 26 lipca – spotkamy się nad rzeką, by w sąsiedzkiej atmosferze zrelaksować się, lepiej poznać historię osiedla, przypomnieć sobie grę w podchody, a na koniec dnia zamienić się w słuch podczas plenerowego słuchowiska radiowego. 23 sierpnia na jednym z podwórek będziemy gotować, jeść, rozmawiać i tańczyć.

Na osiedlu odnaleźć można 6 instalacji świetlnych, które Kamila Szczęsna stworzyła w 2016 roku w ramach „Wrocław – wejście od podwórza”. Te nieoczywiste lampy wiszą w bramach na ulicach Kleczkowskiej i Krasińskiego.

Sąsiadujemy na Brochowie / maj – wrzesień

Po sąsiedzku będziemy też na Brochowie, czyli niezwykłym, zielonym osiedlu nieco oddalonym od centrum miasta. Razem z Fundacją Made in Brochów przygotowaliśmy moc sąsiedzkich atrakcji! Rozpoczniemy współczesnymi obchodami Nocy Świętojańskiej, na które złożą się: warsztaty, pochód, spektakl i nocna gra terenowa. W lipcu i sierpniu będziemy poznawać brochowskich działkowiczów, biesiadować, odkrywać magię kolejarskich potańcówek i oglądać filmy w plenerze.

Na Brochowie, a dokładnie przy ul. Koreańskiej, znajduje się instalacja „Fotoplastykon”, którą Robert Pludra (we współpracy z Katarzyną Moszczyńską) stworzył w ramach projektu „Wrocław – wejście od podwórza”.

Sąsiadujemy na Przedmieściu Oławskim / maj – październik

Do końca czerwca w Pracowni Komuny Paryskiej 45 spotkać można Novy Ruch Teatr, który razem z mieszkańcami przygotowuje wyjątkowe pocztówki dźwiękowe i poezję inspirowaną Przedmieściem Oławskim.

Od lipca w Pracowni zagości Natalia Gołubowska i jej Otwarty Zakład Artystyczny. Jak to na początku działalności, będzie chciała zapoznać się z sąsiadkami i sąsiadami, więc zaprosi Was m.in. na plenerowe śniadanie i wspólne tworzenie lizaków. Będziemy działać, kreować i świetnie spędzać czas, a nowym tematem przewodnim Pracowni stanie się Moda na Trójkąt!

Sąsiadujemy z artystami / czerwiec – wrzesień

W tym roku na podwórkach zagoszczą też artystki i artyści spoza Wrocławia, dla których sąsiedzkie tematy nie są czymś obcym. Współpracując z sąsiadami i sąsiadkami stworzą propozycje osiedlowych działań – na pewno będzie ciekawie, aktywnie i lokalnie!

Na Kleczkowie pojawi się Jaśmina Wójcik, artystka zainteresowana sprawami społecznymi, autorka m.in. akcji artystyczno-aktywistycznej z byłymi pracownikami i pracownicami fabryki ciągników Ursus. Na Ołbin zawita znana już mieszkańcom Cecylia Malik, czyli jedna z autorek podwórkowego Domku na jesionie. Na Brochowie spotkamy się z Magdaleną Fabiańczyk, działającą i tworzącą na całym świecie artystką i edukatorką. Z kolei na Przedmieściu Oławskim będziemy współpracować z Ulą Lucińską i Michałem Knychausem, młodym duetem artystycznym o nazwie Inside Job.

Program dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zobacz miejsce wydarzenia
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo!

wybierz eBook dla siebie

Zobacz także