Królik i Misia
Królik i Misia

Rodzinna gra terenowa na Kazimierzu – Wolne Muzeum na Wolnicy

📅 sobota 25.05.2013
Rodzinna gra terenowa na Kazimierzu – Wolne Muzeum na Wolnicy

Projekt jest finansowany przez Akademię Orange oraz realizowany przez MEK w partnerstwie z Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej PARASOL. Finałowe przedsięwzięcie na placu Wolnica odbędzie się w ramach Tygodnia Akademii Orange. Wsparte zostało ono przez Medius Poland.
 
Jakie atrakcje przygotowaliśmy?
Wszyscy, którzy odwiedzą nas w sobotę między 11.00 i 18.00 na placu Wolnica będą mieli okazję do przyjrzenia się codziennemu życiu na Kazimierzu. Podwórkom, gdzie dziecięce zabawy jeszcze ciągle toczą się pod sznurami z suszącym się praniem. Sąsiadom, których można tu spotkać – sprzedawcom z Placu Nowego, okolicznym sklepikarzom czy lokalnym rzemieślnikom. Gra terenowa będzie prowadziła przez miejsca, które zapisały się w pamięci mieszkających i pracujących tu ludzi jako przestrzenie, wokół których skupiało się niegdyś życie dzielnicy, a które bezpowrotnie zniknęły lub też zmieniły swoją postać. Gdzie kiedyś stał saturator? Co serwowano w pierwszym fastfoodzie na Kazimierzu nim nastała era sławetnych zapiekanek? Gdzie znajdował się Pewex i jakie skarby można było w nim kupić? Gdzie zaopatrywano się w ubranie przed wybudowaniem Galerii Kazimierz?  
Tak przez pryzmat prywatnych wspomnień i anegdot będzie można odkryć współczesną historię Kazimierza oraz zastanowić się nad własnym w niej udziałem.
 
Karty do gry terenowej oraz instrukcje będzie można pobrać tego dnia od godziny 11.00 do 17:00 na specjalnym stoisku na placu Wolnica (Muzeum nie prowadzi wcześniejszej rejestracji).
 
Zapraszamy też do wspólnego piknikowania na Wolnicy, gdzie oprócz karuzeli z mega-zabawkami inspirowanymi kolekcją Muzeum staną kolorowe ławy i stoliki do gry w serso, kamienie, jęgę czy hecele. Dzieci i dorosłych o konstruktorskim zacięciu zaprosimy do wypróbowania swoich sił w projektowaniu makiety placu – co zrobić, żeby stał się on ciekawym i przyjemnym miejscem do spędzania czasu wolnego? Między drzewami zaprezentujemy galerię zdjęć powstałych w trakcie projektu.
 
Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.
 
O PROJEKCIE:
"Wolne Muzeum na Wolnicy. Kolektyw Kazimierz” to projekt realizowany od stycznia do maja 2013 roku przez Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie we współpracy z Centrum Profilaktyki i Edukacji Społecznej PARASOL, finansowany jest przez Akademię Orange. To propozycja działań skierowanych do dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 16 lat mieszkających w dzielnicy Kazimierz – najbliższym otoczeniu Muzeum Etnograficznego w Krakowie.  
 
W ramach projektu zrealizowany został szereg działań, których celem było pobudzenie sąsiedzkiego ruchu zmian w środowisku naszej dzielnicy. Zależało nam na bliższym kontakcie z mieszkańcami Kazimierza, na ośmieleniu ich do przekroczenia progów Muzeum, a jednocześnie przybliżaniu etnografii i tego, w jaki sposób może ona nam służyć do lepszego rozumienia świata wokół.  
Obszar naszych działań wyznaczyły cztery tematy: WIĘZI, MOJA OPOWIEĆ, NATURA, PROJEKTOWANIE NAJBLIŻSZEGO ŚWIATA. Wspólnie z grupą liczącą dwudziestu pięciu młodych uczestników zbieraliśmy informacje o Kazimierzu od siebie nawzajem, od ludzi mieszkających i pracujących w sąsiedztwie: spisywaliśmy je w sklepach, zakładach pracy, restauracjach czy kawiarniach. Wybraliśmy się na drugi brzeg Wisły, by zobaczyć, jak mocno historia innej dzielnicy związana jest z historią tej, w której przebywamy. Spojrzeliśmy na Galerię Kazimierz jak na potencjalne muzeum etnograficzne. Zasiedliśmy przy jednym stole, by przygotowując przysmaki z kuchni dawnego Kazimierza poznać dawne żydowskie tradycje. Projektowaliśmy, malowaliśmy, robiliśmy zdjęcia i animacje, by na drodze ostatecznych konsultacji z sąsiadami wybrać jedno podwórko, a następnie poddać je twórczej transformacji. Mamy nadzieję, że na długo stanie się ono miejscem przyjaznym i pomocnym w spędzaniu wolnego czasu w mieście.  
 
W realizację projektu zaangażowani byli wolontariusze oraz okoliczni mieszkańcy. Za pomysły i koordynację odpowiedzialne były: Anna Grajewska, Marianna Koteba, Agnieszka Nowakowska, Barbara Mołas, Sylwia Pulka, Gabrysia Wiśniewska, Joanna Zbela.

25 maja 2013 r., 11.00 – 18.00

784 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent