Razem przez wieki – wakacyjny cykl spotkań dla seniorów i najmłodszych!

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu
🗺 mapa
📅 piątek 17.08.2018
Razem przez wieki - wakacyjny cykl spotkań dla seniorów i najmłodszych

W wakacje integrujemy pokolenia przez wspólną zabawę i naukę! Już od 3 lipca w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu rusza wspaniały cykl spotkań dla młodszych i tych troszkę starszych. Wiedzę o najdawniejszycg pradziejach i dziejach ziem polskich skrzętnie porządkujemy i zgłębiamy w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski.

Celem spotkań jest upowszechnianie wiedzy o historii i prahistorii ziem polskich wśród  dzieci oraz seniorów. Uczestnicy poznają m.in.: metody datowania zabytków, odbędą wizyty u specjalistów, zgłębią tajniki traseologii, ceramologii i archeologii eksperymentalnej.

Podczas spotkań przeprowadzone zostaną eksperymenty związane z pradziejami i wczesnym średniowieczem, których celem będzie wykonanie kopii wybranego artefaktu. Kontakt z zabytkiem archeologicznym i obserwacja drogi jaką przebywa on od stanowiska archeologicznego to najbardziej charakterystyczne elementy zajęć!

Możliwe jest uczestnictwo zarówno w całym cyklu spotkań jak i tylko podczas wybranych  tematów. Projekt kierowany jest głównie do seniorów i ich wnuków. Jednakże zainteresowani seniorzy mogą wziąć udział w zajęciach również bez swoich pociech.

Wykonane podczas warsztatów przedmioty staną się własnością uczestników, chętni będą mogli  udostępnić je na specjalnej ekspozycji organizowanej na zakończenie projektu w listopadzie!

Zapisy pod adresem mailowym: agnieszka.lukaszyk@muzarp.poznan.pl  oraz pod numerem 618528251, wew. 153

Projekt dofinansowany ze środków Muzeum HIstorii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”

Tematy spotkań

I BLOK TEMATYCZNY- Co jedzono w pradziejach i średniowieczu?

II BLOK TEMATYCZNY – Pradziejowa i średniowieczna moda i ozdoby

III BLOK TEMATYCZNY Śmierć i zaświaty w pradziejach i wczesnym średniowieczu

Czy i jak motywować dzieci

Nie ma jednego powodu, dla którego dziecko nie chce się uczyć i dlatego nie ma jednej prostej recepty na zmotywowanie go do nauki. Na edukację trzeba spojrzeć szerzej, w kontekście całej rodziny. Zapnijcie pasy! Ten kurs to prawdziwa szybka rodzinna edukacyjna rewolucja!

16.08 Śmierć i zaświaty w pradziejach – warsztaty z wykonywania makiety kurhanu – nasyp nakrywający pochówek wykonany zostanie z gliny i kamieni oraz surowców naturalnych –  prowadząca – M. Felis z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, sala dydaktyczna (parter).

17.08 Śmierć i zaświaty we  wczesnym średniowieczu – warsztaty z rysunkowej rekonstrukcji wyglądu człowieka i jego stroju na podstawie grobu z wybranego stanowiska archeologicznego, prowadząca –  M. Felis z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, sala kominkowa (parter).

29.10 I grupa –  Wyjście do Poznańskiego Laboratorium Radiowęglowego – metody datowania zabytków archeologicznych metodą C14, prowadzący: prof. T. Goslar.

30.10 II grupa –  Wyjście do Poznańskiego Laboratorium Radiowęglowego – metody datowania zabytków archeologicznych metodą C14, prowadzący: prof. T. Goslar.

13.11. -30.11 Wystawa prac wykonanych przez uczestników projektu podczas warsztatów – Stary zabytek nowa opowieść – Prace eksponowane będą w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu

Projekt dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w ramach programu „Patriotyzm Jutra”

 

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent