Jadzia Pętelka
Jadzia Pętelka

Przestrzeń opery. Polscy scenografowie XX i XXI w.

📅 wtorek 14.10.2014 do środa 31.12.2014
Przestrzeń opery. Polscy scenografowie XX i XXI w.

14 października – 31 grudnia 2014
Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach Główny, al. 3 Maja 1

– Po raz kolejny Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza swoich gości na pozornie nietypową wystawę – mówi Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie. – „Nietypową" – gdyż poświęconą nie na przykład malarstwu czy rzeźbie, lecz operze. „Pozornie" – ponieważ jest to w pełnym tego słowa znaczeniu wystawa sztuki. Prezentowane są na niej dzieła artystów wybitnych, mających ustalone miejsce w historii sztuki polskiej. Tym razem to nie obrazy, grafiki czy rzeźby są ich dziełami, lecz całościowy obraz sceny operowej, stwarzający najwłaściwszą przestrzeń dla muzyki – „przestrzeń opery".

Wystawa jest częścią obchodów Jubileuszu 60-lecia Opery Krakowskiej i przygotowana została przez tę instytucję wspólnie z Muzeum Narodowym w Krakowie.

Przestrzeń opery – jak my, pracujący na co dzień wokół sceny, rozumiemy to określenie? Odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna – mówi Bogusław Nowak Dyrektor Naczelny Opery Krakowskiej. – Wielokrotnie zastanawiamy się nad sensem tego pojęcia, pytamy o jego istotę, szukamy definicji. Zadajemy sobie te pytania, by móc twórczo realizować swoją pracę, by odpowiedzieć w sposób najwłaściwszy na oczekiwania odbiorców sztuki. Nie możemy ich zawieść, rozczarować, naszym zadaniem jest przecież wywołać zaskoczenie, radość i zachwyt.

W przestrzeni opery jest miejsce dla widza, krytyka, naukowca, kompozytora, librecisty, śpiewaka, dyrygenta i reżysera oraz  dla scenografa i kostiumografa. Dopiero wtedy, gdy wszyscy się spotkamy, kiedy łączy nas idea tworzenia spektaklu, rozumiemy operową przestrzeń, dotykamy jej logiki, wyczuwamy jej wymagania,  zaczynamy w niej istnieć.

Trzeba jednak pamiętać, że wspomniane  „bycie razem" często poprzedza samotność. Samotność Twórcy, zakończona artystyczną wypowiedzią. Efekty odosobnienia staraliśmy się  uchwycić zapraszając Państwa do pracowni  polskich  scenografów i  kostiumografów. 
To niezwykłe terytorium.  Zaglądając tam łatwiej  zrozumiemy
  przestrzeń, w której  poruszamy się – razem –  lecz dzięki ich wielkiej, twórczej wyobraźni – dodaje dyrektor Opery Krakowskiej.

Ekspozycja ukazuje różnorodność zjawisk i tendencji dominujących w polskiej scenografii, tworzonej na największych scenach operowych w Polsce. Jej charakterystyczną cechą jest związek ze sztuką nowoczesną i współczesną. Wystawa w MNK pokaże jak rodzi się wizualna strona teatru operowego, pozwoli zajrzeć za kulisy i poczuć magię tej sztuki.

Ponad 500 projektów dekoracji  i kostiumów pochodzi z muzeów, teatrów operowych i ich archiwów z całej Polski. Wiele z tych prac zostanie pokazanych publicznie po raz pierwszy. Na wystawie zaprezentujemy prace 45 artystów, m.in.: Karola Frycza, Andrzeja Pronaszki, Andrzeja Stopki, Tadeusza Kantora, Kazimierza Mikulskiego, Lidii i Jerzego Skarżyńskich, Marii Jaremy, Józefa Szajny, Krystyny Zachwatowicz, Andrzeja Kreutz Majewskiego, Otto Axera, Krzysztofa Pankiewicza, Zofii Wierchowicz, Teresy Roszkowskiej, Franciszka Starowieyskiego, Zofii de Ines, Borisa Kudlički i Małgorzaty Szczęśniak.   

„Teatr dla niektórych plastyków, okazał się tak niewyczerpanym źródłem dopingu artystycznego, że na stałe się z nim związali. Teatr ich wciągnął, pochłonął, zawojował, lecz jednocześnie sam uległ, podporządkowując się ich zamysłom." – pisał Andrzej Pronaszko.
(O nową przestrzeń sceniczną, 1958, w: Andrzej Pronaszko. Zapiski scenografa, 1976). Te wzajemne inspiracje ujawnia wystawa w MNK.

Oprac. KB  

Wystawa jest wspólnym projektem Muzeum Narodowego w Krakowie i Opery Krakowskiej

Wystawa Przestrzeń opery, Gmach Główny Muzeum Narodowego
w Krakowie

14 października – 31 grudnia 2014

Kurator: Katarzyna Sanocka
Koordynator: Maria Grzywacz
Konsultacje: prof. Józef Opalski
Aranżacja: Przemysław Klonowski
Światło i multimedia: Marta Saint Tokarz

 

Projekt współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Gminę Miejską Kraków.

Mecenas Muzeum Narodowego w Krakowie:  PZU

Mecenas Opery Krakowskiej: Kraków Airport

Sponsorzy Jubileuszu 60-lecia Opery Krakowskiej: Kraków Airport, Teva Operations Poland, Polska Spółka Gazownictwa, EDF

Partner wystawy: Kijów.Centrum

Patroni medialni:
TVP Kraków
Dziennik Polski
RMF Classic
Karnet
LocalLife
Krakow POST
www.krakow.pl
Telewizja M

 

872 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent