Już 28 września tajemnicze laboratoria przestaną mieć sekrety, a niebanalne pytania zyskają odpowiedzi. W tym roku będzie jeszcze więcej atrakcji – ponad 1700 warsztatów, eksperymentów, pokazów i spotkań w 8 miastach regionu (Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Chrzanów, Oświęcim, Niepołomice, Skawina, Andrychów).
Nad programem pracowało ponad 1300 naukowców z 55 różnych instytucji. Małopolska Noc Naukowców to wyjątkowa – i naukowa – przygoda dla każdego.
Inauguracja wydarzenia odbędzie się już tradycyjnie w kinie Kijów.Centrum. W trakcie oficjalnej części zostaną ogłoszone wyniki konkursu artystycznego Być jak naukowiec. Uroczystości towarzyszyć będzie widowisko WEHIKUŁ CZASU. O dzieciach, które zmieniły świat, a widzowie przeniosą się kilkadziesiąt lat wstecz, gdy dorastali znani polscy i małopolscy naukowcy: noblistka Maria Skłodowska-Curie czy Ignacy Łukasiewicz. Nie zabraknie też widowiskowych doświadczeń fizycznych i chemicznych, które przybliżą fascynującą pracę uczonych i niezwykłych świat nauki. Ale to dopiero początek atrakcji, które przygotowały m.in. małopolskie uczelnie i przedsiębiorstwa.
Najmłodszych zaprosimy do kuchni molekularnej (Instytut Nauk Geologicznych PAN Ośrodek Badawczy w Krakowie) i na ,,kanapę Fizyka’’ (Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN). Pokażemy im trzeci wymiar (Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie Filia MultiCentrum) i laboratorium Czterech Żywiołów (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie) Zaproponujemy również udział w Magnetycznej Bitwie (Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie) oraz egzamin na… Hogwarcie (Uniwersytet Jagielloński).
Trochę starszym rzucimy wyzwanie spadającego jajka (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu) i matematyczno-informatycznego EscapeRoom’u (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie). Damy szansę zwiedzenia laboratorium Frankenstaina (Uniwersytet Jagielloński) i wydostania się z labiryntu wiedzy w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Skawinie. Będą oni mogli również spojrzeć na świat oczami naukowca w Centrum Technologicznym NOKIA i zobaczyć chemiczne węże, słonie i rekiny w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach
Dla młodzieży mamy warsztaty aktorskie, fotografii mody, a także projektowania biżuterii z metalu w Krakowskiej Szkole Artystycznej w Krakowie (to absolwent tej szkoły – Rafał Zawierucha, zagra w najnowszym filmie Quentina Tarantino). Zaprosimy ich również do poszukiwania życia poza Ziemią (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie) oraz na warsztatyz samoobrony w Państwowej Wyższe Szkole Zawodowej w Nowym Sączu.
Dbającym o zdrowie proponujemy warsztaty panowania nad stresem (Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II), Kierunek zdrowie – jak się prawidłowo poruszać (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Tarnowie) oraz sztukę wąchania i smakowania (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie), a także warsztaty mydlane (Fundacja Klaster Life Science Kraków i Jagiellońskie Centrum Innowacji).
Dla fanów robotów mamy rysowanie i warcaby z robotem (Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki), spotkanie z robotem humanoidalnym NAO (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie) i laboratorium mechatroniczne (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie).
Amatorów kulinarnych eksperymentów zapraszamy na lody z ciekłego azotu (Instytut Nauk Geologicznych PAN Ośrodek Badawczy w Krakowie), zielone koktajle (Fundacja Klaster Life Science Kraków i Jagiellońskie Centrum Innowacji) i na smaki dzieciństwa (Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie).
Miłośnikom nowych technologii proponujemy rewolucję przemysłową 4.0 (Valeo Autosystemy sp. z o.o.) i druk 4D w metalu (Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania) oraz nowoczesne metody symulacji komputerowych (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie), a dla pasjonatów historii przygotowaliśmy historię Ziemi i życia w pigułce (Uniwersytet Jagielloński) oraz konserwację tkanin zabytkowych (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie). Opowiemy im również o faktach i mitach na temat piramid Egipskich (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie wraz z Fundacją im. Jana Szczepanika w Krakowie) oraz będą oni mogli sprawdzić, co „mówią” nam zabytki archeologiczne (Muzeum Archeologiczne w Krakowie).
Humanistom proponujemy Myślenie wizualne w praktyce (Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Andrychowie) i Zagadki społecznego poznania (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie), a umysłom ścisłym odkrywanie własności liczb z kalkulatorem graficznym (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu) i triki fizyki (Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN).
To tylko przykłady z bogatej oferty warsztatów, pokazów, eksperymentów, gier terenowych i widowisk.
Małopolska Noc Naukowców to wyjątkowe wydarzenie, miejsce spotkań prawdziwych pasjonatów nauki. Organizowane od 2007 r. cieszy się coraz większą popularnością. Na przestrzeni lat zyskało miano jednej z największych inicjatyw popularnonaukowych w regionie, kraju, a nawet w Europie! Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale na wybrane atrakcje obowiązuje wcześniejsza rejestracja (od 19.09.2018 r.).
Czekamy na Ciebie!
Szczegóły programu na stronie www.nocnaukowcow.malopolska.pl
Dołącz do nas na Facebooku: malopolskanocnaukowcow
Czym jest Małopolska Noc Naukowców?
Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca, a także zachęcenie ich do wyboru kariery naukowej.
Poprzez ciekawe wykłady, pokazy, eksperymenty, warsztaty, gry i zabawy czy też możliwość odwiedzania niedostępnych na co dzień laboratoriów, chcemy pokazać, że nauka to ciekawa i nieodłączna część naszego życia.
Każda edycja wydarzenia to kolejna porcja atrakcji i niespodzianek starannie przygotowanych przez organizatorów. Stawiamy głównie na interaktywność, aby podczas tej Nocy każdy mógł poczuć się prawdziwym naukowcem i pod czujnym okiem badaczy zagłębić się w tajniki tego fascynującego zawodu.
Już od 2007 r. Małopolska Noc Naukowców jest częścią Europejskiej Nocy Naukowców – European Researchers’ Night. W 2017 r. wydarzenie zorganizowano w 342 europejskich miastach, a udział w nim wzięło 1 mln osób! Tegoroczna edycja w Polsce odbędzie się w 11 miastach – w tym aż 8 z nich znajduje się w Małopolsce (strona internetowa wydarzenia w Polsce: http://www.nocnaukowcow.pl).
Co w programie tegorocznej Małopolskiej Nocy Naukowców?
Tegoroczny program wydarzenia to nie lada atrakcja. Powstawał przez kilka ostatnich miesięcy, a w jego przygotowanie i realizację zaangażowanych jest ponad 1300 naukowców, prawie 2000 studentów oraz ponad 150 kół naukowych z 55 instytucji. Bogata oferta programowa w 8 miastach (i prawie 80 lokalizacjach) – Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Chrzanowie, Oświęcimiu, Niepołomicach, Skawinie i Andrychowie umożliwia każdemu, niezależnie od wieku i zainteresowań, znalezienie czegoś ciekawego dla siebie.
Będą demonstracje, pokazy i prezentacje (prawie 600 różnych), m.in. Mikroskopowe krystalizacje – niezwykłe przygody zwykłych rzeczy, Fascynujące reakcje egzotermiczne (Instytut Nauk Geologicznych PAN Ośrodek Badawczy w Krakowie) i Obrazowanie smugowe w Korporacyjnym Centrum Badawczym ABB w Krakowie – tu również będzie można sprawdzić, co mają wspólnego kurze jaja, papier samokopiujący, antybiotyki i nowoczesne materiały oraz co to jest lewitacja. Miłośników Indiana Jones zaprosimy do podróży wewnątrz ziemi, opowiemy też o nowych możliwościach pozyskiwania metali i o reakcji typu redox- bijące serce galu. A fani Małopolskiej Nocy Naukowców będą mogli zdobyć pamiątkowe monety z aluminium i/lub miedzi. (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie). Będą też Drony w akcji i Matematyka w naturze (Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie) oraz pokazy wahadła Foucaulta w Kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie.
Nie zabraknie warsztatów (prawie 500 różnych), m.in. Kodowanie na ekranie! (Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie), będzie też można poznać tajniki pracy w Photoshop (Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Andrychowie) i naturę powietrza (Małopolskie Centrum Nauki – Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie). Będą warsztaty z automatyki i programomania sterowników (Veolia Południe), astronomiczne dla najmłodszych, fotograficzne i balonowe (Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach), z rysunku żurnalowego, aktorskie, projektowania biżuterii z metalu czy fotografii mody (Krakowskie Szkoły Artystyczne), food carvingu (Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie). Pojawią się Sztuczne rany (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Tarnowie) i Przypadki symulowane z udziałem studentów Ratownictwa Medycznego, Drama-technika kontekstu oraz technologie wykorzystywane do tworzenia gier sieciowych (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu).
Czekają wykłady (prawie 100 różnych), m.in. na temat fizyki bębnów (Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN), autoprezentacji i zarządzania własnym czasem (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu), sztucznej inteligencji i GMO (Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie), wulkanów, uczenia maszynowego (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu). Będzie też można poszerzyć wiedzę z zagadnień składu ciała organizmu człowieka, powstawania gorączki u ssaków i innych zwierząt (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) i o podróżach w różne rejony świata (Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie w Andrychowie).
MNN to również gry, zabawy i konkursy edukacyjne (prawie 230 różnych) m.in. fizyka baniek mydlanych (Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie), zagadka kryminalna (Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie), Chłopska Szkoła Biznesu (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu), gry logiczne i matematyczne; warsztaty kształtowania wyobraźni matematycznej (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie wraz z Fundacją im. Jana Szczepanika w Tarnowie); naukowe podchody (Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN), Wydział GIG – orientuj się (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), Salon gier (niehazardowych), łamigłówki zapałczane ( Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie), Puzzle Archimedesa, Wstęga Möbiusa (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu).
Dla zainteresowanych mamy laboratoria (ponad 100) m.in.: sensoryczne, mikroskopii elektronowej, badań wysokotemperaturowych (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie), druku 3D, Analiz Porowatości, Nanostruktur, Analiz Śladowych (Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki), spektrometrii mas gazów szlachetnych, najczystsze laboratorium geochemiczne w Polsce zaprojektowane w unikalnej technologii eliminującej wszelkie części metalowe od przestrzeni roboczej (Instytut Nauk Geologicznych PAN Ośrodek Badawczy w Krakowie). Będzie też zwiedzanie Stacji Uzdatniania Wody (Veolia Południe), komory bezechowej (akustyczna), komory EMC do pomiaru kompatybilności elektromagnetycznej (Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania) i możliwość wykonania analiza stanu włosów z wykorzystaniem kamery (Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie).
Zapraszamy również do udziału w eksperymentach (ponad 120 różnych), m.in. z udziałem chemicznie wściekłego niedźwiedzia oraz węży faraona i niezwykłych przygód zwykłych rzeczy (Instytut Nauk Geologicznych PAN Ośrodek Badawczy w Krakowie). Sprawdzimy, czy można zobaczyć powietrze i czy potrafimy przelewać opary rozpuszczalnika (Korporacyjne Centrum Badawcze ABB w Krakowie), jak wyglądało niebo w chwili naszych urodzin (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie) i czy współczesna produkcja kieruje się wszechobecnymi zasadami fizyki i chemii (Valeo Autosystemy Sp. z o.o.). Będzie Słodka chemia (Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach) i proste eksperymenty fizyczno-chemiczne oraz biologiczne dla dzieci (Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej Curie
w Andrychowie, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
w Nowym Sączu).
Ważną częścią programu MNN 2018 są też wystawy (prawie 20), m.in. W telektroskopie SZCZEPANIKA (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika w Tarnowie wraz z Fundacją im. Jana Szczepanika w Tarnowie), 100 lat ubezpieczeń społecznych w Polsce (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu), To takie proste, Więcej światła oraz nowo otwarta wystawa Tramwaje na Wawrzyńca (Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie). Będzie też można zobaczyć wystawę starych eksponatów oraz przyrządów doświadczalnych pokazujących jak kiedyś uprawiano fizykę (Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN) oraz wystawę prac nagrodzonych w konkursie plastycznym Być jak naukowiec w Kijów.Centrum.
Uczestników Małopolskiej Nocy Naukowców 2018 zaprosimy na widowiska, przedstawienia
i projekcje filmowe (ponad 20) m.in.: Twój wybór – Spektakl o tematyce profilaktycznej (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu) i projekcje filmów, m.in. filmów popularno-naukowych (Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN), Nieobojętni (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu Slow tourism na przykładzie Sri Lanki (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie) czy Człowiek, który zabił Don Kichota w Kijów.Centrum.
I uwaga! Będą pokazy pirotechniczne (Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki)!
To tylko wybrane punkty z bogatego programu Małopolskiej Nocy Naukowców. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale pamiętajcie na wybrane atrakcje obowiązuje wcześniejsza rejestracja – szczegóły na naszej stroniewww.nocnaukowcow.malopolska.pl.
Organizatorzy, czyli kto tworzy Małopolską Noc Naukowców
Począwszy od pierwszej edycji Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Dzięki ścisłej i efektywnej współpracy z partnerami z regionu, głównie uczelniami, instytutami i firmami badawczymi (w 2017 r. z 44, a w 2018 r. już z 55 instytucjami partnerskimi), każdego roku udaje się zachęcić do udziału kolejne instytucje i zaproponować uczestnikom coraz to ciekawszy program.
W tym roku do grona partnerów dołączyli:
- Małopolskie Centrum Nauki,
- Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
- Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.
W 2018 roku Małopolską Noc Naukowców współtworzą:
W Krakowie:
Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Aptiv Services Poland S.A. (wcześniej Centrum Techniczne Delphi)
Centrum Technologiczne NOKIA
Fundacja Klaster Life Science Kraków i Jagiellońskie Centrum Innowacji
Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna
Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN
Instytut Nauk Geologicznych PAN Ośrodek Badawczy w Krakowie
Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania
Korporacyjne Centrum Badawcze ABB w Krakowie
Krakowskie Szkoły Artystyczne
Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II
Małopolskie Centrum Nauki w Krakowie – po raz pierwszy w programie
Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie – po raz pierwszy w programie
Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Jagielloński
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
W Tarnowie:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie
W Nowym Sączu:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu
W Oświęcimiu
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Rtm. Witolda Pileckiego w Oświęcimiu – po raz pierwszy w programie
W Skawinie:
Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie Filia MultiCentrum
Valeo Autosystemy sp. z o.o.
W Andrychowie:
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie Skłodowskiej w Andrychowie
W Chrzanowie:
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie
Valeo Autostystemy z o.o.- po raz pierwszy w programie w Chrzanowie
W Niepołomicach:
Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach
Dodatkowo wkład w realizację wydarzenia wnoszą instytucje, które na co dzień współpracują z naszymi partnerami i również przygotowują program Małopolskiej Nocy Naukowców, m.in.:
w Tarnowie:
I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie
III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Tarnowie
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A.
Radio RDN Małopolska
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika wraz z Fundacją im. Jana Szczepanika
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Tarnowie
Zespół Szkół Technicznych im. Ignacego Mościckiego
w Chrzanowie
I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Chrzanowie
Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie
Veolia Południe
Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Chrzanowie
Maspex Wadowice
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Chrzanowie
Fluency Centrum Języków Obcych w Chrzanowie
Animacje MELUZYNA – Katarzyna Zasłona-Polak
Morigal Jaworzno
DAN CAKE POLONIA Sp. z o.o.
Laboratorium Pana Korka
New Body Centrum w Krzeszowicach
Gdzie szukać informacji o programie Małopolskiej Nocy Naukowców
Atrakcje w ramach tak szerokiego programu odbywają się w różnych miejscach (8 miast i prawie 80 lokalizacji), ale często też w podobnym przedziale czasowym – wydarzenie trwa tylko jedną noc. Każdy uczestnik musi dobrze zaplanować swoją podróż przez świat nauki – ułatwią to znajdujące się na stronie internetowej www.nocnauowcow.malopolska.pl: intuicyjny katalog wydarzeń (możliwość ułożenia własnego programu poprzez dodanie wybranych wydarzeń do ulubionych) oraz harmonogram prezentujący poszczególne punkty programu na osi czasu. Nowością w tym roku jest filtr umożliwiający przeszukiwanie programu pod kątem wieku użytkowników, dla których dedykowane są poszczególne atrakcje. Nowością w tym roku jest filtr umożliwiający przeszukiwanie programu pod kątem wieku użytkowników, dla których dedykowane są poszczególne atrakcje.
Aktualne informacje dotyczące programu i partnerów wydarzenia prezentujemy również na profilu wydarzenia na Facebooku:www.facebook.com/malopolskanocnaukowcow.
Pieczątkowy konkurs
Wszystkim uczestnikom proponujemy pieczątkową zabawę. Na legitymacji uczestnika – ulotce Małopolskiej Nocy Naukowców (dostępnej u partnerów MNN oraz do samodzielnego wydrukowania na stronie wydarzenia) – należy przybić specjalne pieczątki potwierdzające udział w atrakcjach (o pieczątki pytaj w punktach informacyjnych w poszczególnych instytucjach). Zdjęcie lub skan legitymacji wraz z hasłem polecającym Małopolską Noc Naukowców należy wkleić w formie komentarza pod postem konkursowym zamieszczonym na profilu wydarzenia na Facebooku. Dla autorów najlepszych haseł mamy nagrody.
Kontakt:
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Departament Skarbu i Gospodarki
tel.: 12 29 90 995
e-mail: nocnaukowcow@umwm.pl
Projekt „Małopolska Noc Naukowców 2018-2019” finansowany ze środków programu ramowego Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 818217 w ramach działania „Maria Skłodowska-Curie”.
Spot zapraszający na MNN 2018:
https://youtu.be/yl-4wWzAhQs
Relacja 2017
https://www.youtube.com/watch?v=WvaAr3581Fw