Główną atrakcją „Planetarium" jest wysoki na 6 metrów namiot sferyczny, gdzie kosmicznych wrażeń dostarczą widzom specjalnie przygotowane filmy prezentowane po raz pierwszy w Polsce. 13 czerwca odbędzie się tu wrocławska premiera produkcji wyreżyserowanej przez Thomasa Lucasa pt.: „Black Holes: the Other Side of Infinity". Film w bardzo sugestywny i zapierający dech w piersiach sposób pokazuje animację formowania się wszechświata, narodziny i śmierć gwiazd, zderzenia galaktyk, czy też czarne dziury. Codziennie, z myślą o różnych grupach wiekowych, w „Planetrium" wyświetlane będą 4 produkcje, każda poprzedzona ciekawymi pokazami planetaryjnymi prowadzonymi przez wykwalifikowaną kadrę. Najmłodsi, którzy nie będą mogli wziąć udziału w pokazach filmowych otrzymają do dyspozycji kosmiczny baby room m.in. z basenem z piłeczkami w kształcie mapy Ziemi.
W „Planetarium", na 600 m2 powierzchni, w otoczeniu unikalnej scenografii zaprezentowane zostaną informacje na temat historii odkryć Kosmosu, wiedzy obecnej na temat otaczającego nas Wszechświata jak i możliwych kierunków jego podboju. Strefa „Starożytność" przedstawi ówczesne wierzenia, mity i zaskakująco szeroką wiedzę jaką już przed wiekami posiadano na temat miejsca Ziemi we Wszechświecie. Strefa „Wielkich Odkrywców" zaprezentuje informacje o uczonych, m.in. naszych wielkich rodakach takich jak Mikołaj Kopernik, czy też Jan Heweliusz (właśnie mija 400 rocznica urodzin tego ostatniego). „20 lat odkryć teleskopu Hubla" to strefa poświęcona budowie i odkryciom dokonanym z użyciem tego urządzenia. Ostatnia strefa – „Przyszłość" poświęcona jest eksploracji przestrzeni kosmicznej.
„Planetarium" to nowatorski, projekt road-show przygotowany przez Wytwórnię Rozrywki we współpracy z prestiżowymi partnerami merytorycznymi, jakimi są: Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii, Biblioteką Gdańską, Kopernikańskim Portalem Naukowym, Komitetem Obchodów Roku Jana Heweliusza, NASA (Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych), ESA (Europejska Agencja Kosmiczna). Planetarium będzie bezpłatnie dostępne dla odwiedzających w Centrum Handlowym Korona.
Terminarz wystaw:
13 czerwca – 3 lipca – Centrum Handlowe Korona, Wrocław
Lipiec – Centrum Handlowe Osowa, Gdańsk
Sierpień – Centrum Handlowe Tulipan, Łódź
Wrzesień – Centrum Handlowe Janki k. Warszawy
Wrzesień – Październik – Centrum Handlowe Krokus, Kraków
Październik – Listopad – Centrum Handlowe Rondo, Bydgoszcz
Listopad – Grudzień – Centrum Handlowe 3 Stawy, Katowice
UWAGA!!!
Organizator akcji przygotował dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są atrakcyjne zabawki edukacyjne – modele do samodzielnego złożenia:
Aby zdobyć jedną z nagród, należy w 4-5 zdaniach odpowiedzieć na 1 z poniższych pytań konkursowych:
1. Jak wyobrażasz sobie życie człowieka na księżycu?
2. Opisz największe osiągnięcia Mikołaja Kopernika.
3. Opisz, co zabrałbyś ze sobą w podróż w kosmos.
Odpowiedź należy przysłać na adres basia@miastodzieci.pl do 2 lipca, w temacie wiadomości wpisując PLANETARIUM, w treści dodatkowo imię i nazwisko młodego autora, adres i numer telefonu. Autorzy najciekawszych prac otrzymają nagrody od organizatora projektu edukacyjnego Road-show "Planetarium". Zachęcamy do udziału!