Królik i Misia
Królik i Misia

Projekt dla dzieci z gimnazjum

📅 czwartek 17.11.2011
Projekt dla dzieci z gimnazjum

Akcja rozpoczyna się na stadionie w Strasburgu, na legendarnym meczu Polski z Brazylią, podczas mistrzostw świata w 1938 roku, na którym doszło do legendarnego pojedynku Leonidasa z Wilimowskim. Czy cztery gole reprezentanta Polski wystarczą do zwycięstwa? Komu pomoże ulewa nad stadionem wyczarowana przez trenera Kałużę? Na tym samym stadionie wiele lat później sędzia rzuci w górę monetę, która rozstrzygnie losy niekończącego się „epickiego" meczu Górnika Zabrze z Romą w półfinale Zdobywców Pucharu. Kogo wskaże tym razem koło fortuny?

Uczestnicy przeżyją jeszcze raz najwspanialsze występy polskiej reprezentacji i odegranie siedmiu najwspanialszych bramek wszechczasów. Wezmą udział w konkursie na najlepszego komentatora i rozwiążą futbolowe zagadki.

Opowiada Jarek Kaczmarek

 

„Proszę Państwa! I co ja mam Państwu powiedzieć?!" Opowieści futbolowe

Projekt dla dzieci z gimnazjum

Czwartek, 17 listopada, godz. 10.00-11.00, 11.30-12.30

 

 

VI Międzynarodowy Festiwal Sztuki Opowiadania 2011 w Warszawie
Nomadzi kultury
– opowieści nie tylko dla dzieci
16-20 listopada, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1, Warszawa

Już po raz szósty Grupa Studnia O. zaprasza do Warszawy na międzynarodowy festiwal opowieści, podczas którego do stolicy zjadą artyści z całego świata. W listopadowe chłody będą nas rozgrzewać historie z Wschodu i Zachodu, Południa i Północy. Ciepły strumień z Oceanu Opowieści będzie nas poruszał i ożywiał.
W tegorocznej edycji Festiwalu sięgamy po temat nomadyzmu, wędrowania. Interesują nas różne wymiary i różne sposoby rozumienia tego zjawiska: zarówno nomadyzm tradycyjny, jak i nomadyzm współczesny, ten nie zawsze chciany, czasem wymuszony i związany z koniecznością porzucenia dotychczasowej tożsamości; z definiowaniem siebie, własnego dziedzictwa, obyczaju, pamięci – na nowo. Nomadyzm jest więc wędrówką, podróżą, wyprawą, ale i ucieczką czy wygnaniem. Może też być indywidualnym stanem ducha, „bieguństwem", niemożnością zatrzymania się.
Opowieści przywoływane przez tegorocznych gości festiwalu będą tych wszystkich wymiarów nomadyzmu dotykały. Mariana Sadowska, znakomita pieśniarka i aktorka z Ukrainy zaśpiewa tradycyjne pieśni we własnej, fenomenalnej aranżacji. Archaiczne melodie i teksty łączą się w tym projekcie z opowieściami i pieśniami Ukraińców doświadczających życia na emigracji, w dalekiej Ameryce. Magda Lena Górska (na zdjęciu na dole) będzie śpiewać i opowiadać o Słowiku-Rozbójniku, Ilii Muromcu i przypomni mało w Polsce znaną tradycję rosyjskich bylin. Chirine el-Ansary, zjawiskowa Egipcjanka (na zdjęciu u góry, fot. Delphine Beaumont) zaprosi nas do przemierzania pustyni; wędrówki z beduińskimi plemionami. Opowieści z Maroka usłyszymy w wykonaniu opowiadacza i muzyka Hammeda Bouzzine′a. Godfrey Duncan, czyli Tuup zabierze nas do Gujany, a stamtąd Nadine Welch porwie nas na sam środek oceanu i uraczy opowieściami o kobietach-piratkach.
A kiedy zrobi się naprawdę gorąco, uciekniemy w sam środek tajgi i będziemy słuchać tradycyjnych i współczesnych opowieści syberyjskich w wykonaniu Jarka Kaczmarka i Beaty Frankowskiej (na zdjęciu obok). Wędrując po współczesności, napotkamy „Historie Ziny", spektakl na podstawie biografii kilku czeczeńskich kobiet mieszkających w Polsce, przygotowany przez Katarzynę Regulską i Joannę Wichowską. Drogę przebiegnie nam też średniowieczna trubadurka – o miłości, wędrówce, tęsknocie będą opowiadać i śpiewać Katarzyna Enemuo i Barbara Wilińska w widowisku „Jasne oblicze kobiety powłócznej". W programie festiwalu nie może zabraknąć i Nocy Opowieści, w czasie której pojawią się wszyscy artyści festiwalu.
Podobnie jak w poprzednich latach, przygotowaliśmy też bogaty program dla dzieci. Zapraszamy je na poranki opowieści przez wszystkie dni festiwalu, od środy do piątku. Będą baśnie cygańskie, rosyjskie, indiańskie, ujgursko-tureckie oraz – by współczesność i tradycja trwały w stanie równowagi – opowieści futbolowe.

 


496 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent