Weleda
Weleda Baby

Projekt dla dzieci w Muzeum Architektury we Wrocławiu

📅 niedziela 29.05.2011
Projekt dla dzieci w Muzeum Architektury we Wrocławiu

Jego głównym tematem będą detale architektoniczne oraz inne elementy zdobiące elewacje domów – kamienne rzeźby, mozaiki, sgraffita, dekoracje ze stiuku i ceramiki. Przez wieki nadawały one charakter architekturze, świadczyły o gustach dawnych mieszkańców Dolnego Śląska. Niestety wielu ludzi nie zauważa, a tym samym nie docenia, piękna tych elementów. W związku z tym jako pierwsze ulegają zniszczeniu, dewastacji. Zwracając uwagę dzieci na detale architektoniczne mamy nadzieję, że jako dorośli będą na nie patrzeć z większą uwagą i szacunkiem.

Na motyw przewodni całego cyklu wybraliśmy lwa. Lew, pojawiający się często na detalach architektonicznych, jest łatwo rozpoznawalny przez dzieci. Znają go przecież dobrze z bajek i filmów lub pod postacią pluszowych zabawek. Lew będzie więc świetnym przewodnikiem w spotkaniu z architekturą.

Projekt „Zapoluj na lwa" obejmuje pięć półtoragodzinnych spotkań łączących krótką pogadankę z warsztatami plastycznymi i architektonicznymi oraz grę terenową „Zapoluj na lwa". Zajęcia poprowadzą specjaliści – historycy sztuki, architekci, artyści plastycy, konserwatorzy zabytków.

Każdemu spotkaniu będzie towarzyszyła karta edukacyjna, na której znajdą się dodatkowe gry i łamigłówki podsumowujące temat zajęć i utrwalające zdobytą na nich wiedzę. Karty będzie można zbierać w specjalnym segregatorze. Po zebraniu wszystkich kart, dziecko stworzy własną książeczkę o detalu architektonicznym.

Karty będą również dostępne na stronie internetowej muzeum, co pozwoli na wykorzystanie ich także na przykład przez nauczycieli w pracy edukacyjnej z dziećmi.

PROGRAM CYKLU

29.05.2011 godz. 11.00. "Co mówi lew?"

Pogadanka o symbolice lwa na przestrzeni wieków oraz o sposobach jego przedstawiania w architekturze. Pokażemy dzieciom, w jakich miejscach na budynkach mogą się znaleźć zwierzęta (np. w ozdobnym herbie właścicieli domu) i dlaczego. W zajęciach zostaną wykorzystane eksponaty z Muzeum Architektury z motywem lwa (fragment portalu, kafel piecowy z dekoracją herbową, witraż, klamka). W części warsztatowej dzieci stworzą projekt własnego herbu. Każde dziecko dostanie tarczę herbową wyciętą ze sklejki i ozdobi ją za pomocą różnych materiałów plastycznych przedstawieniem wybranego zwierzęcia.

Dopełnieniem zajęć będzie gra edukacyjna "Co mówi lew", dostępna w internecie, na stronie muzeum. Polegać będzie ona na dopasowywaniu przedstawień zwierząt do odpowiadających im haseł-słów
(np. paw – pycha, lew-odwaga).

19.06.2011 godz. 11.00. Gra terenowa "Zapoluj na lwa"

Gra terenowa zostanie rozegrana na Starym Mieście we Wrocławiu. Uczestnicy (dzieci pod opieką rodzica lub opiekuna) będą musiały odnaleźć lwy na detalach architektonicznych zabytkowych budynków Starówki i rozwiązać związane z nimi zadania. Każdy z uczestników otrzyma kartę zawierająca mapkę terenu gry z zaznaczonymi 8 punktami kontrolnymi, listę zadań do wykonania oraz tabelę punktacji. W każdym punkcie kontrolnym będzie czekał animator (w czapce z logo Muzeum Architektury), który sprawdzi wykonanie zadania i podbije pieczątkę w tabeli punktacji. Uczestnicy będą mogli również dowiedzieć się od animatora szczegółowych informacji na temat budynku, którego dotyczy zadanie.
Zadania dla uczestników będą miały dwa poziomy trudności: dla najmłodszych uczestników do lat 9 i nieco trudniejsze dla starszych dzieci. Aby pomyślnie ukończyć grę, należy zebrać wszystkie pieczątki w tabeli punktacji.

Czerwiec 2011 "Kafelek z lwem" *

Pogadanka o stosowaniu ceramiki w architekturze (płytki okładzinowe, flizy podłogowe, kafle piecowe), przeprowadzona w Muzeum Architektury, na wystawie stałej rzemiosła architektonicznego. Warsztaty: malowanie prawdziwych kafli emaliami przy użyciu specjalnych pędzli. Warsztaty poprowadzi Piotr Romiński, artysta ceramik z wrocławskiej ASP.

25.09.2011 godz. 11.00. "Dom dla lwa."

Pogadanka o życiu lwów, przeprowadzona przez pracownika wrocławskiego ZOO. Dzieci poznają zwyczaje lwów, dowiedzą się jak lwy żyją na wolności, a jak w ZOO.
Warsztaty: Dzieci pracując w kilkuosobowych grupach stworzą na sztywnej planszy o wymiarach 1 m x 1 m makietę wybiegu dla lwa. Za materiał posłużą: styrodur, tektura, listewki, kolorowa bibuła itp. Zadanie wymaga przemyślenia, co potrzebne jest lwom, zaplanowania wybiegu w odpowiedniej skali, dopasowanej do rozmiaru maskotki lwa, którą każda grupa dostanie "pod opiekę". Nad spójnością działań młodych projektantów będzie czuwał architekt.

23.10.2011 godz.11.00. "Lwia ozdoba."

Pogadanka o różnych sposobach dekoracji architektury (płaskorzeźba, sgraffito, mozaika, neon), oparta głównie na wrocławskich i dolnośląskich przykładach. Niektóre techniki zdobienia budynków zostaną zilustrowane eksponatami ze zbiorów Muzeum Architektury. Wybrane eksponaty dzieci będą mogły wziąć do ręki. W trakcie zajęć zaprezentujemy dzieciom także materiały służące do wykonania tych detali (stiuk, glina, szkło).
Warsztaty: Każde dziecko wykona na plastikowych podkładkach wypełnionych masą plastyczną własną mozaikę z różnorodnych tesser (szkło, ceramika, koraliki, guziki).

20.11.2011 godz. 11.00 "Dawny blask budynków"

Pogadanka przeprowadzona przez pracowników znanej firmy konserwatorskiej Castellum. W jej trakcie dzieci dowiedzą się, czym zajmują się sztukator i konserwator zabytków. Zobaczą na żywo, jak wykonuje się odlewy gipsowe i sztukaterie. Warsztaty: Malowanie gipsowych odlewów sztukaterii, wykonanych przy udziale firmy Castellum.

*zajęcia tylko dla dzieci niesłyszących oraz dzieci ze świetlic środowiskowych

 

 

848 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent