Program Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie

📅 sobota 17.05.2014
Program Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie

ŚREDNIOWIECZNA SOBOTA – WITRAŻOWE KOLORY

Tegoroczną Noc Muzeów rozpoczniemy już w dzień, w samo południe! Oferujemy Państwu program towarzyszący nowo otwartej Galerii Sztuki Średniowiecznej.

12.00
Piękno i blask. Galeria Sztuki Średniowiecznej MNW – wykład, Urszula Król
Podczas wykładu poznamy historię Zbiorów Sztuki Średniowiecznej MNW, jednej z najważniejszych kolekcji tego rodzaju w Europie. Dowiemy się więcej o burzliwych dziejach niektórych zabytków i o zmieniającym się z biegiem lat obliczu Galerii.
Kino MUZ / wstęp wolny / ok. 50 minut

12.00-15.00
Średniowieczne inspiracje – animacje plastyczne dla dzieci w Holu Głównym
Zapraszamy na zajęcia plastyczne inspirowane blaskiem i bogactwem barw średniowiecznych witraży.

obowiązuje bilet wstępu do Muzeum

13.00
Witrażowe kolory – warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5-12 lat
Zapraszamy dzieci do Galerii Sztuki Średniowiecznej, gdzie będą mogły przyjrzeć się bogatej kolorystyce obrazów tablicowych. Wspólnie rozszyfrujemy symbolikę barw w poszczególnych dziełach. Spróbujemy wyobrazić sobie rozświetlone blaskiem witraży wnętrze średniowiecznej katedry.

obowiązuje bilet warsztatowy / ok. 70 minut
obowiązują zapisy (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00 pod numerem telefonu + 48 22 621 10 31 wew. 246 lub mailowo: edukacja@mnw.art.pl)

15.00
Historie światłem malowanepokaz specjalny, Katarzyna Ampt
Zarówno młodszych, jak i starszych gości zapraszamy do warsztatu średniowiecznego witrażysty. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się, jak powstawały niezwykłe okna gotyckich katedr, i poznają tajemnicę przenoszenia biblijnych historii w świat kolorowych szkieł.

Hol Główny / obowiązuje bilet wstępu do Muzeum / ok. 60 minut

16.00
Średniowieczny kalejdoskop barwspotkanie dla dorosłych w galerii stałej, Karolina Zalewska
Żywe kolory i blask złota to najważniejsze cechy gotyckiego malarstwa. Kiedy uświadamiamy sobie, że gotyckie dzieła umieszczano w kościołach wypełnionych kolorowymi promieniami światła, biegnącymi od witrażowych okien, określenie „mroki średniowiecza" traci sens. Zapraszamy do odczytania barwnego kodu malarstwa tablicowego.

obowiązuje bilet wstępu do Muzeum / liczba miejsc ograniczona / ok. 40 minut

18.00

WIECZORYNKA W MUZEUM

Zajęcia dla dzieci w wieku 5-12 lat

zbiórka przy bramie głównej Muzeum / liczba miejsc ograniczona / ok. 60 minut
obowiązują zapisy (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00 pod numerem telefonu + 48 22 621 10 31 wew. 246 lub mailowo: edukacja@mnw.art.pl)

Uwaga! Mumie i sarkofagi – wymagamy odwagi – Maciej Marciniak
Z nastaniem wieczoru egipski bóg słońca Ra udaje się w zaświaty. Wraz z nim przeniesiemy się do Krainy Zmarłych. Nie będzie to jednak łatwa i przyjemna droga; chwilami może stać się nawet straszna. Jeśli jednak spełnimy wszystkie warunki i pokonamy przeszkody, to będziemy mogli cieszyć się życiem wiecznym w żyznej krainie boga Ozyrysa.

Artystyczne eksperymenty – płótno, farby i pigmenty Marta Kochlewska

Stworzenie dzieła sztuki to nie lada wyzwanie dla malarza. Oprócz odpowiednich narzędzi (płótna, farb i pędzli) potrzebny jest jeszcze talent i trochę szczęścia. Prześledzimy proces tworzenia, odkryjemy techniki malarskie, stworzymy własne dzieło sztuki!


Księżniczki, rycerze i smoki
Paulina Adamczyk
Opowiem Wam bajkę o dawnych czasach, gdy w zamkach mieszkali rycerze, w lasach czaiły się smoki, a w wysokich wieżach czekały księżniczki. Przeniesiemy się w świat wspaniałych ołtarzy i obejrzymy dzieło zamówione przez stary cech malarzy. W bajce spotkamy również jednorożca i błazna – każdy z Was przygody zazna! A zatem, gdy słońce schowa się za horyzontem i księżyc zawiśnie na niebie, w naszych galeriach nie może zabraknąć Ciebie…

Ożywiamy obrazy Paulina Komar

Przywykliśmy podziwiać obrazy za pomocą wzroku, ale przekonamy się, że także inne zmysły mogą okazać się niezwykle przydatne. Wykorzystamy zatem węch, dotyk, słuch oraz siłę naszej wyobraźni, aby ożywić obrazy w galeriach. A my przeżyjemy wspaniałą przygodę – wypłyniemy na morze, wybierzemy się do teatru, a nawet usłyszymy burzę.

O dawnej modzie i urodzie Aleksandra Bożewicz

W blaskach nocy zobaczymy, jak ubierały się piękne damy i romantyczni kawalerowie. Widzimy, że najczęściej mają oni na sobie wytworne stroje, wspaniałe klejnoty czy paradne mundury. Ale ich ubiór nie zawsze wydaje nam się piękny, często wygląda na śmieszny i niewygodny.

SPOTKANIA PRZY NIEDAWNO ODZYSKANYM OBRAZIE FRANCESCA GUARDIEGO

Od 15 kwietnia 2014 obraz Francesca Guardiego Dziedziniec Pałacu Dożów ze Schodami Gigantów widziany przez Arco Foscari (znany również jako Schody pałacowe), odzyskany dzięki staraniom MKiDN i MSZ, jest prezentowany na wystawie stałej w Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego MNW. Zapraszamy na dwa spotkania poświęcone temu obrazowi.

zbiórka w Holu Głównym / ok. 50 minut

20.00

Nie – Guardi. Saenredam! – prof. dr hab. Antoni Ziemba, kurator Zbiorów Dawnej Sztuki Europejskiej MNW

21.00

Weduty i kaprysy – między Holandią a Italią – dr Grażyna Bastek, kustosz Kolekcji Malarstwa Włoskiego MNW

ROZMOWY O SZTUCE

Spotkania w galeriach stałych poświęcone wybranym zagadnieniom z dziejów sztuki

zbiórka w Holu Głównym / ok. 30 minut

20.00 i 22.00

Poszukiwany – poszukiwana – Karolina Zalewska

W ostatnich latach wielokrotnie świętowaliśmy powroty zaginionych w czasie wojny dzieł sztuki. Z każdym obiektem wiąże się inna, niezwykle fascynująca historia.

Podczas spotkania dowiemy się, czy można wystawić list gończy za obrazem i jak zostać współczesnym poszukiwaczem skarbów.

Skarby grobowców egipskich – Magdalena Chludzińska

W czasie spotkania sprawdzimy, co ciekawego kryją wnętrza starożytnych grobowców. Dowiemy się, że prawdziwe „skarby" nie zawsze są ze złota. Poznamy tajniki sporządzania sarkofagów i mumii, a także wierzenia dotyczące życia pozagrobowego. 

Średniowieczne retabulum, czyli szafa pełna opowieści – dr Paweł Freus

Szafa retabulum nie ma nic wspólnego z garderobą. Jest najbardziej efektownym wytworem sztuki późnego średniowiecza. Spotkanie w Galerii Sztuki Średniowiecznej przybliży genezę, formę, funkcję i treści nastaw ołtarzowych. Przyjrzymy się wybranym dziełom stanowiącym przykłady wybitnego malarstwa i rzeźby Europy Środkowej i Zachodniej.

Mitologia Jacka Malczewskiego – Paulina Adamczyk

Jacek Malczewski był uczniem największego historiozofa polskiego malarstwa, Jana Matejki. Nie skusiła go jednak wizja przedłużenia tradycji warsztatu mistrza – w świat martyrologii polskiej i nasyconej realizmem wsi wplatał własną mitologię. Jego dzieła zaludniają fantastyczne chimery, gryfy i satyry oraz tajemnicze nimfy. W wykreowanym na obrazach świecie jedną z głównych postaci jest czasem sam artysta.

Zdefiniować impresjonizm – Przemysław Głowacki

Oglądając wybrane obrazy w Galerii Sztuki XIX Wieku, zastanowimy się, które z nich można nazwać impresjonistycznymi i dlaczego? Impresjonizm to jeden z najbardziej znanych kierunków w sztuce, ale jego zdefiniowanie nastręcza wiele problemów. Zastanowimy się, jak rozwijał się we Francji i jakimi drogami przeniesiony został do Polski.

Co przedstawia abstrakcja? – Katarzyna Janus-Borkowska
Kwadraty, bazgroły, eksperymenty… Niektóre dzieła w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku mogą wprawić widza w konsternację. W trakcie spotkania przyjrzymy się wybranym pracom z nurtu konstruktywizmu, malarstwa informel, op-artu oraz sztuki konceptualnej. Zastanowimy się, jaka idea przyświecała twórcom sztuki zwanej nieprzedstawiającą.

21.00 i 23.00

Makabryczna mumifikacja – Paulina Komar

Egipski zwyczaj balsamowania zwłok może wydawać się dzisiaj dość makabryczny. Jednak to właśnie dzięki niemu liczące kilka tysięcy lat mumie, których tajemnice poznamy na spotkaniu, są skarbnicą wiedzy o życiu starożytnych mieszkańców Doliny Nilu.

Gdzie się podział hełm Zawiszy? – Maciej Marciniak
Jan Matejko stworzył obraz bitwy pod Grunwaldem, który powszechnie kojarzony jest z wydarzeniami 15 lipca 1410 roku. Warto jednak zastanowić się, jakie są różnice między Matejkowską wizją starcia Jagiełły z Ulrichem von Jungingenem a tą opierającą się o naszą obecną wiedzą na ten temat? Jak wyglądały rycerskie bitwy w początkach XV wieku i na ile to, co zostało uwiecznione na płótnie, jest tożsame z prawdą historyczną?

Sztuka, ambicja i sława – Monika Miżołębska

Czy sława i pieniądze mogą dać artyście szczęście? Czy złoto niszczy geniusz? Kultura romantyzmu wykreowała zmitologizowaną postać artysty wyklętego i niezrozumianego przez społeczeństwo. A tymczasem wielu twórców odniosło sukcesy finansowe i cieszyło się poważaniem współczesnych. Spotkanie poświęcone będzie twórczości Henryka Siemiradzkiego i Władysława Czachórskiego.

Sekrety długowieczności – Anna Kwiatkowska
Czy istnieje recepta na obraz, który przetrwa wieki? Jakie tajemnice skrywają sędziwe dzieła sztuki? Zapraszamy do rozmowy o tajnikach pracy dawnych malarzy oraz o nowoczesnych konserwatorskich sposobach „przedłużania życia" zabytków.

W przededniu wielkiej wojny – Tomasz Dziewicki
Sto lat temu wybuchła I wojna światowa, która zmieniła między innymi oblicze sztuki. Podczas wizyty w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku obejrzymy dzieła polskich artystów z lat 1914-1918. Niektóre z nich powstały na froncie wojennym, inne podczas rewolucji październikowej. Wielu artystów jednak, zamiast toczyć bój na frontach, walczyło o kształt nowej sztuki narodowej, która miała odrodzić się w niepodległej Polsce.

KINO PLENEROWE NA DZIEDZIŃCU IM. STANISŁAWA LORENTZA

Pokaz przygotowany przez Muzeum Narodowe w Warszawie i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty – w repertuarze przeboje Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty

20.00

Shirley – wizje rzeczywistości
Shirley – Visions of Reality

Austria 2013, 92′

reżyseria i scenariusz: Gustav Deutsch
zdjęcia: Jerzy Palacz
obsada: Stephanie Cumming, Christoph Bach, Florentin Groll, Elfriede Irral

Deutsch ożywia na ekranie obrazy legendarnego amerykańskiego artysty Edwarda Hoppera, który od lat 30. do 60. portretował życie w wielkim mieście. Reżyser wychodzi od kilkunastu najbardziej znanych prac artysty i umieszcza w nich bohaterkę zbiorową, amerykańską everygirl o zwykłym imieniu Shirley, aktorkę offowego teatru, która przeprowadza widzów przez doświadczenie amerykańskiej rzeczywistości w pierwszej połowie XX wieku.

22.00

Pina

Niemcy, Francja, Wielka Brytania 2011, 103′

reżyseria i scenariusz: Wim Wenders

muzyka: Thom

zdjęcia: Hélène Louvart

obsada: Pina Bausch, Regina Advento, Malou Airaudo

Wim Wenders nakręcił film poświęcony swojej przyjaciółce, zmarłej w 2009 roku Pinie Bausch, niemieckiej tancerce i choreografce, reformatorce tańca współczesnego, współtwórczyni słynnego Tanztheater Wuppertal. Wenders starał się pokazać Pinę jako artystkę i wizjonerkę; wypowiedzi tancerzy połączył z fragmentami spektakli zainscenizowanymi w przestrzeni miejskiej.

ATRAKCJE NA DZIEDZIŃCU GŁÓWNYM

19.00

Pokaz rycerski Grupy Fechtunku Historycznego Milites Alraunae

Podczas pokazu będzie można zobaczyć pojedynki rycerzy z różnych okresów średniowiecza (XIII, XIV i XV wieku). Oprócz walk, które odbędą się na zasadzie pojedynków sądowych, odwiedzający Muzeum będą mogli posłuchać wykładu na temat średniowiecznego uzbrojenia i technik walki oraz obejrzeć demonstrację technik szermierczych zgodnych z XV-wiecznymi traktatami fechtunkowymi.

20.00-22.00

Animacje dla osób czekających na wejście do Muzeum

W ramach zajęć oferujemy warsztaty plastyczne „Sztuka na patyku" oraz „Fotki z budki", czyli wykonywanie pamiątkowych zdjęć inspirowanych dziełami ze zbiorów MNW.

SPOTKANIA W PRACOWNI KONSERWACJI RZEŹBY I MALARSTWA NA DREWNIE

20.00 i 22.00

Spotkania z Agnieszką Czubak, kierowniczką Pracowni Konserwacji Rzeźby i Malarstwa na Drewnie, która opowie o specyfice pracy konserwatora muzealnego.

zbiórka w Holu Głównym / liczba miejsc ograniczona / ok. 40 minut obowiązują zapisy (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00 pod numerem telefonu + 48 22 621 10 31 wew. 246 lub mailowo: edukacja@mnw.art.pl)

SPOTKANIA W MAGAZYNIE CERAMIKI I SZKŁA

19.00, 20.00, 21.00 i 22.00 – kolekcja ceramiki

Kolekcja ceramiki, gromadzona od początku XX wieku, pozyskiwana drogą zakupów i darów, jest jednym z najważniejszych zespołów tego rodzaju w Polsce. Ilustruje rozwój europejskiej ceramiki artystycznej od końca XIV do początku XX wieku. W magazynie studyjnym opowiedzą o niej Wanda Załęska, Katarzyna Świetlicka oraz Katarzyna Węglowska-Marasek z Kolekcji Ceramiki i Szkła w Zbiorach Sztuki Zdobniczej MNW.

19.00, 20.00, 21.00 i 22.00 – kolekcja szkła

O bogatej kolekcji szkła, technikach jego kształtowania i dekorowania opowie Aleksandra Kasprzak z Kolekcji Ceramiki i Szkła w Zbiorach Sztuki Zdobniczej MNW.

zbiórka na Dziedzińcu im. Stanisława Lorentza w pobliżu wejścia do Café Lorentz / liczba miejsc ograniczona / ok. 40 minut

obowiązują zapisy (od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00 pod numerem telefonu + 48 22 621 10 31 wew. 246 lub mailowo: edukacja@mnw.art.pl)

PROJEKCJE „MUZEUM UTRACONEGO"

Motywem przewodnim tegorocznej odsłony projektu „Muzeum Utracone" są losy wybranych kolekcji i najważniejszych obiektów utraconych z kolekcji XX. Czartoryskich z Krakowa, z kolekcji Muzeum Narodowego w Poznaniu, Zamku
XX. Czartoryskich w Gołuchowie oraz z Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Zobaczymy historie związane z powstawaniem kolekcji, z próbami ukrycia obiektów w obliczu zbliżającej się wojny, z losami zbiorów i ich właścicieli.

lewy podest (przy wejściu na wystawę czasową)

PRZEDPREMIEROWA PREZENTACJA GRY „FARAS" WYDAWNICTWA GRANNA W HOLU GŁÓWNYM

19.00-23.00
Gra „Faras" opowiada losy najsłynniejszej polskiej wyprawy archeologicznej do Sudanu, która odbyła się w latach 60. XX wieku. Jej uczestnicy odkryli bezcenną średniowieczną świątynię wypełnioną niezwykłymi malowidłami znajdującą się na terenie obecnie zalanym wodami sztucznego jeziora Nassera. Zapraszamy na przedpremierową prezentację gry przygotowanej przez wydawnictwo Granna z udziałem jej autora Filipa Miłuńskiego.

Godziny otwarcia Muzeum Narodowego w Warszawie w dniach
17-18 maja 2014:

17 maja 2014 / sobota / godz. 10.00-16.00

Noc Muzeów: 17 maja 2014 / sobota / godz. 19.00 – 18 maja 2014 / niedziela / godz. 2.00 (wejście do godz. 1.00)

18 maja 2014 / niedziela / godz. 12.00-18.00

Partnerem Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie jest PKO Bank Polski.

547 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent