Niedziela, 2.05.2010
Animacje z Ostrawy – Studio Filmowe QQ
Ostrawskie Studio QQ (Czechy) powstało w 1992 roku z inicjatywy znakomitego reżysera i producenta Vladimíra Mráza, autora m.in. uwielbianego przez dzieci filmu „Bajeczny show", powstałego z inspiracji twórczością La Fontaina. Realizowane przez artystów w Ostrawie filmy należą do najpopularniejszych animowanych serii czeskiej telewizji.
Dyrektor artystyczny Studia QQ wykłada również w Katedrze Animacji Uniwersytetu Ostrawskiego. Wydział ten zapewnia studentom wykształcenie prawdziwie multidyscyplinarne. Począwszy od umiejętności praktycznych związanych z tworzeniem filmów, po wiadomości ściśle teoretyczne z zakresu historii animacji światowej. O wysokim poziomie nauczania oferowanym przez Universitatis Ostraviensis świadczą choćby liczne nagrody zdobywane przez studentów na rozmaitych festiwalach filmowych. Podczas tworzenia prac dyplomowych absolwenci Katedry Animacji korzystają z zasobów QQ. Rezultatem tej współpracy są między innymi krótkie metraże, które zaprezentujemy podczas Poranka.
Program pokazu:
Jana Kolinová, Kotì nezbeda (Koci urwis)
Animacja zrealizowana przez studentkę Uniwersytetu na konkurs „Moja najweselsza przygoda" ogłoszony przez Czeską Telewizję i Studio QQ. Jest to zabawna opowieść rozgrywająca się w okolicach wiejskiego domku, gdzie natrętny kot wystawia na próbę cierpliwość leciwego psiska.
Jana Kolínová, Koza kozenka (Kózka)
O rajskim życiu pewnej kozy, jej niesłychanie wytrzymałym żołądku oraz o tym, skąd biorą się tajemnicze kręgi w zbożu.
Petra Dvoracková, Dostih (Wyścig)
O przygodach złotego konika, który dzięki swemu sprytowi zwycięży trudny wyścig.
Miluše Menclíková, Tatínku!!! (Tatusiu!!!)
Kilka sposobów na to, jak namówić tatę do zabawy.
Michaela Èevelová, ETA pøíchází ke mnì v noci (Co przychodzi do mnie w nocy?)
Przygody rudowłosej dziewczynki, która wspomina we śnie wydarzenia minionego dnia. Bohaterka skrupulatnie gromadzi wszystkie przeżycia w małym plecaczku, aby móc później opisać je w swym sekretnym zeszycie.
Barbora Hurajtová, Béé objetí (W objęciach owieczki)
Przygody plastelinowej owieczki po drugiej stronie lustra. Reżyserka łączy animację rysunkową i plastelinową.
Jan Trojánek, To spravné tempo (Odpowiednie tempo)
Nerwowy sąsiad i jego potyczki z hałaśliwymi chłopcami grającymi w piłkę. Czy uprawianie sportu może znacząco wpłynąć na nasze relacje z najbliższym otoczeniem?
Kateøina Hurtová, Lachtan (Lew morski)
Z filmu dowiemy się, jaką tajemnicę może skrywać w sobie lew morski.
Ratislav Polenkoviè, Co by se stalo ak by bolo na zemi len 1% radiacie viac (Co mogłoby się stać, gdyby ziemia było choć w 1% mocniej napromieniowana)
Prawdopodobnie za kilka lat przyjaźń między ludźmi a potworami będzie dla nas czymś całkowicie zwyczajnym.
Martin Šejdr, TeleVize
Okazuje się, że „lekarz telewizorów" to zawód pożądany dosłownie w każdym wymiarze.
{{moduly ntltresc}}
Centrum Sztuki WRO
Centrum Sztuki WRO to złożony artystyczno/kuratorski projekt realizowany od 1989 roku, rozwijający się na kanwie międzynarodowego wydarzenia w dziedzinie sztuki współczesnej, mediów i komunikacji. Od 2008 roku we WRO odbywają się wystawy, pokazy, projekcje, warsztaty, dyskusje i wykłady.
50-052 Wrocław
071 343 32 40
info@wrocenter.pl
https://www.wrocenter.pl
facebook