Jadzia Pętelka
Jadzia Pętelka

platforma promocji sztuki współczesnej dla dzieci

📅 niedziela 21.04.2013
platforma promocji sztuki współczesnej dla dzieci

Tym razem spotkamy się w jednej z najważniejszych instytucji związanych ze sztuką współczesną 

w Polsce. 21 kwietnia Sztukostwory opanują Zachętę. W programie jak zawsze znajdą się warsztaty
i spotkania z artystami, specjalnie autorskie i kuratorskie oprowadzania po wystawach, strefa malucha oraz brunch dla rodziców i ich pociech.

Celem SPOTLIGHT KIDS jest poszerzanie wiedzy na temat sztuki współczesnej wśród jej najmłodszych odbiorców. Jednym z kluczowych działań realizowanych przez platformę jest organizacja warsztatów
z uznanymi artystami pod nazwą SZTUKOSTWORY. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy twórców reprezentujących różne dziedziny: malarstwo, sztukę konceptualną i audiowizualną.

21 kwietnia, w niedzielę od godziny 12:00 do 18:00 Zachęta, stanie się epicentrum sztuki współczesnej dla najmłodszych i ich rodziców.

Warsztaty twórcze – Sztukostwory, przygotują po raz kolejny uznani polscy artyści. Tym razem będą to: Aneta GRZESZYKOWSKA (fotograf i grafik), Agnieszka BRZEŻAŃSKA (malarka i fotograf) i Janusz ŁUKOWICZ (artysta konceptualny).

Warsztaty skierowane do dzieci w wieku od 6 do 10 lat:

– „Abecadło z pieca spadło" – prowadzenie Aneta GRZESZYKOWSKA

– „Wyprawa w kosmos" – prowadzenie Agnieszka BRZEŻAŃSKA

– „Kolorowe przypadki" – prowadzenie Janusz ŁUKOWICZ

Czas trwania każdego z warsztatów:

90 minut

Udział w każdym z warsztatów jest płatny:

25 zł od osoby

Bilety dostępne w kasie Zachęty od 16.04 – pula biletów ograniczona

Wspólne z Zachętą przygotowaliśmy dla dzieci i rodziców specjalny program oprowadzania po aktualnych wystawach prezentowanych w galerii: „Splendor tkaniny" oraz indywidualnej wystawie Anety Grzeszykowskiej – „Śmierć i dziewczyna", po której przewodnikiem będzie sama artystka.

Specjalnie z myślą o dorosłych Sztukostworach przygotowaliśmy nowe elementy programu SPOTLIGHT

KIDS. Bownik przedstawi swój wykład na temat postaw i strategii artystów posługujących się fotografią „Znaczenie fotografii w sztuce współczesnej".

Przez cały czas trwania SPOTLIGH KIDS rodzice i opiekunowie będą mogli wziąć udział w warsztatach przygotowanych przez Małgorzatę Winter w ramach pracowni otwartej – Niewyobrażalne możliwości
– otwarte warsztaty DIY: wyrób naszyjników techniką needleweaving w połączeniu z rozmową
o włóczkowych strategiach w sztukach wizualnych – udział w warsztatach i panelu dyskusyjnym jest bezpłatny.

Na dorosłych czekać będą również gry i zabawy, prasa oraz specjalnie na tę okazję przygotowane przez bistro Po Prostu Zachęta, pyszne potrawy i napoje.

Szczegółowy program dostępny będzie na profilu SPOTLIGHT KIDS na FB: www.facebook.com/spotlightkidsart oraz na www.spotlightkids.pl

Patronat nad projektem objęli: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki, Akademia Sztuk Pięknych
w Warszawie, Burmistrz Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy, Radio Bajka, Gazeta Wyborcza / Co Jest Grane, AMS, Magazyn Gaga, Magazyn Kikimora, Gazeta.pl Warszawa , Qlturka.pl, Czasdzieci.pl oraz Ładnebebe.pl.

Wstęp na wystawę „Splendor tkaniny" jest płatny zgodnie z cenami obowiązującymi w Galerii Zachęta:

Bilet rodzinny: 18 zł (wstęp 4 osób w tym maksymalnie dla dwóch osób dorosłych z dziećmi lub młodzieżą szkolną do lat 18)

Bilet ulgowy: 10 zł

Bilet normalny: 15 zł

Wstęp na wystawę Anety Grzeszykowskiej tego dnia będzie bezpłatny!

Mecenasem projektu jest firma PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

Partnerzy: Marki Lefranc & Bourgeois i Snazaroo oraz IKEA

Serdecznie zapraszamy

Zespół SPOTLIGHT KIDS

KONTAKT:

e-mail: zapisy@spotlightkids.pl

SZTUKOSTWORY – OPIS WARSZTATÓW

skierowanie do dzieci 6-10 lat:

ABECADŁO z pieca spadło

Warsztaty audiowizualne, podczas których Aneta Grzeszykowska przybliży dzieciom proces powstawania swoich prac video. W szczególności przedstawi rozwiązania techniczne wykorzystane przy tworzeniu filmu „Ból głowy". W ramach warsztatów dzieci stworzą wizualną narrację do jednego z najpiękniejszych wierszy Tuwima – „Abecadło z pieca spadło". Uczestnicy będą mieli szanse zaobserwować proces tworzenia filmu jednocześnie ucząc się jak wykorzystywać swoją cielesność w ekspresji artystycznej. Efektem warsztatów będzie zbiorowa praca video – ABECADŁO zrealizowana przez „zdekonstruowane" dzieciaki. 

Bio:

W 1999 ukończyła Wydział Grafiki ASP w Warszawie. Zajmuje się nowymi mediami, zwłaszcza fotografią. Od 1999 współpracuje z Janem Smagą, a od 2005 realizuje własne projekty. W głównym polu zainteresowania jej samodzielnej twórczości leżą tożsamość i wizerunek człowieka – zapośredniczone w medium, które z natury rzeczy manipuluje rzeczywistością, a często jest dodatkowo przetworzone. Powtarzającymi się motywami
w pracach Grzeszykowskiej są: nieobecność, niewidzialność , znikanie, wymazywanie, wcielanie się w inną postać czy rozczłonkowanie (np. Striptease, Untitled Film Stills). Artystka dotyka egzystencjalno-ontologicznych kwestii przy jednoczesnym eksponowaniu wyrafinowania środków artystycznych.

AGNIESZKA BRZEŻAŃSKA

WYPRAWA W KOSMOS

Warsztaty malarskie podczas, których dzieci wybiorą się w intergalaktyczną podróż artystyczną. Stosując ekspresjonistyczne techniki malarskie stworzą swoje wyobrażenie kosmosu. Pracując nad jednym ogromnym płótnem wejdą w twórczą interakcję jednocześnie prezentując swoje indywidualne koncepcje artystyczne.

Efektem warsztatów będzie wspólna praca – SZTUKOSTWOROWY WSZECHŚWIAT

Bio:

Malarka, fotograf, twórczyni filmów wideo. Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
(1992-1995), Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1995-1997) oraz National University of Fine Arts and Music w Tokio (1998-2001). Jej prace znajdują się m.in. w kolekcji Saatchi Gallery z Londynu. Przebywała na rezydencjach w Korei, Turcji, Włoszech, Japonii, Szwajcarii i Austrii. Na stałe mieszka i pracuje w Warszawie. Maluje, rysuje, fotografuje, robi filmy. Przy użyciu tych mediów rejestruje paradoksy rzeczywistości, małe spektakle, ale także nie rzucające się w oczy usterki w misternie konstruowanych mitach.

JANUSZ ŁUKOWICZ

KOLOROWE PRZYPADKI

W ramach warsztatów dzieci zagrają w malarskie kręgle. Bedą mogły sprawdzić jak ślady zabawy przybierają ciekawą wizualnie postać i stają się obrazem. Zabawa i sportowa ekspresja zostaną przetłumaczona na język plastyki. Będą mogły się przekonać, że przypadek też może być przydatny
w tworzeniu obrazów. Oprócz tego dzieci uruchomią taśmę produkcyjną dzięki której zobaczą, że twórcza praca zespołowa zostawia margines na indywidualizm. W obrazach produkowanych taśmowo będą mogły rozpoznać swój wkład. Uczestnicy doświadczą, że zarówno proces wykonania obrazu jak
i jego koncepcyjne projektowanie może sprawić wiele satysfakcji. Naprzemiennie dzieci będą wykonawcami i pomysłodawcami obrazów.

Bio:
Janusz Łukowicz, konceptualista, twórca sytuacji nieoczywistych, studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Janusz Łukowicz jest laureatem Paszportu Polityki 2007 (Przyjęcie z okazji otrzymania Paszportu Polityki, Galeria Kronika, Bytom, 2007).

581 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent