Królik i Misia
Królik i Misia

Piknik z Klimatem – najbardziej klimatyczne zakończenie wakacji!

📅 niedziela 02.09.2012
Piknik z Klimatem – najbardziej klimatyczne zakończenie wakacji!

Zamiast kamienia na pl. Zamkowym trawa, spotkania z gwiazdami, konkursy z nagrodami oraz testowanie eko-gadżetów – to tylko niektóre z licznych atrakcji Pikniku z Klimatem, największej ekologicznej imprezy plenerowej, która odbędzie się już w niedzielę, 2 września.

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę wakacji centrum Warszawy zamieni się w zieloną oazę. Na specjalnie stworzonym dywanie z trawy, w godz. 11.30 – 16.30, będzie można przekonać się, że każdy z nas może w prostu sposób pomóc chronić nasze środowisko. Motto pikniku brzmi: "Wszyscy tworzymy klimat – zacznijmy od siebie!". "Docierając bezpośrednio do mieszkańców, chcemy pokazać, że nawet osoby, które nie interesują się ekologią mają wpływ na to, jaki jest nasz klimat. Ważne, by poprzez różne działania edukacyjne zmieniać postawy ludzi tak, by rozsądniej korzystali ze środowiska" – mówi Leszek Drogosz, dyrektor Biura Infrastruktury w Urzędzie m.st. Warszawy. Warto wprowadzić do codziennego życia kilka prostych nawyków i zwyczajów proekologicznych – gasić światło za każdym razem, gdy wychodzimy z pokoju, pamiętać o zakręcaniu wody czy ograniczyć korzystanie z funkcji "stand-by" w sprzętach, których rzadziej używamy.

Piknik z Klimatem to rodzinna impreza adresowana zarówno do dużych, jak i małych warszawiaków. W programie m.in. liczne quizy i rodzinne konkursy z nagrodami, prezentacja pojazdów z napędem przyjaznym dla środowiska oraz urządzenia do mierzenia temperatury chmur, zabawy z wiatromierzem. Można też będzie własnoręcznie robić wiatrak, stworzyć unikalny obraz na szkle, zagrać w wielkie gry planszowe oraz spróbować dopasować elementy gigantycznych ekopuzzli. Przez cały czas trwania imprezy działać będzie rowerowa strefa doładowania telefonów komórkowych oraz punkt zbiórki zużytych telefonów.

Wśród licznych atrakcji przygotowanych z myślą o uczestnikach Pikniku znajdą się też rozmowy na temat roli ekologii w codziennym życiu. Swoimi refleksjami podzielą się: człowiek roku polskiej ekologii Ewa Smuk – Stratenwerth oraz Maria Staniszewska, Edyta Jungowska, Piotr Polk, Sidney Polak oraz Łukasz Zagrobelny.

Jedną z atrakcji będzie pokaz mody ekologicznej, podczas którego dzieci zaprezentują własnoręcznie przygotowane stroje z użyciem różnych odpadów. Zachęcamy również wszystkich chętnych do przyniesienia ze sobą różnego rodzaju surowców wtórnych z których wspólnie spróbujemy zbudować wielkie EKO MIASTO. Na specjalnie przygotowanym telebimie można będzie obejrzeć różne filmy edukacyjne na temat zmian klimatu.

Na Plac Zamkowy zaprasza Urząd m. st. Warszawy wspólnie z Partnerami dla Klimatu, m.in.: Ambasadą Danii, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją Nasza Ziemia, Klubem Gaja, Ośrodkiem Informacji ONZ w Warszawie, Centrum UNEP/GRID, Fundacją Ludzi Aktywnych, Fundacją Ekologiczna Arka, Białowieskim Parkiem Narodowym. Wszystkie organizacje przypominać będą o kwestiach dotyczących zmian klimatu.

2 września ,  godz.: 11.30-16.30.

PROGRAM PIKNIKU Z KLIMATEM

11.30 – Uroczyste otwarcie PIKNIKU z KLIMATEM.
11.40 – 12.00 – Śniadanie prasowe
12.05 – Rozpoczęcie Pikniku, przedstawienie poszczególnych atrakcji i zaproszenie do udziału
12.10 – Rozmowa z Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska – Beatą Jaczewską
12.20 – Prezentacja stanowisk Partnerów Pikniku z Klimatem
12.25 – Prezentacja stanowiska do ładowania telefonów komórkowych
12.30 – rozmowa z konsultantem Ewa Smuk – Stratenwerth
12.45 – Prezentacja gry planszowej "GARY GRA" oraz przeprowadzenie zabawy
13.00 – rozmowa z konsultantem – Marią Staniszewską
13.15 – Pokaz mody ekologicznej w wykonaniu dzieci z rodzicami
13.35 – rozmowa z rozmowa z pierwszym zaproszonym gościem – Piotr Polk
13.50 – rozmowa z prezesem Fundacji Ekologicznej Arka – Wojciech Owczarz
14.00 – Happening Fundacji Ekologicznej Arka – "Ziemia w naszych rękach"
14.10 – rozmowa z drugim zaproszonym gościem – Edyta Jungowska
14.25 – Konkurs dla publiczności – quiz z wiedzy ekologicznej,
14.50 – Zabawa dla rodzin – EKO MIASTO
15.00 – "Konkurs na Imię żubra" – losowanie nagród przygotowanych przez Białowieski Park Narodowy
15.10 – Kolorowe emocje (zabawy integracyjne z kolorową chustą)
15.30 – rozmowa z trzecim zaproszonym gościem – Łukasz Zagrobelny
15.45 – prezentacja Ośrodka Informacji ONZ w Warszawie
16.00 – rozmowa z czwartym zaproszonym gościem – Sidney Polak
16.15 – Konkurs rodzinny – skoki w jutowych workach
16.25 – zakończenie Pikniku wraz z podsumowaniem – Dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m. st. Warszawa – Pan Leszek Drogosz

Wśród wielu atarakcji znajdą się:

Eko Puzzle – działanie animacyjne
Gigantyczne puzzle tworzące obraz o wymiarze 7×7 metrów po złożeniu 144 elementów. Tematycznie obraz nawiązuje do wykorzystywania surowców wtórnych chroniąc tym samym surowce naturalne. Dzieci oraz dorośli wspólnie będą układać puzzle przy współpracy z animatorem, którego zadaniem będzie przekazywanie w ciekawy sposób informacji o konieczności zachowania oraz efektywnego wykorzystania surowców naturalnych poprzez recykling.

Gra planszowa – "Gary gra"
Limitowana edycja specjalnie przygotowanej gry planszowej "Gary Gra", w której rodzina Pospiesznych wyrusza w podróż dookoła świata, by pomóc chronić środowisko. Aby dotrzeć do mety, gracze będą musieli pokonać liczne przeszkody, odpowiedzieć na wiele trudnych pytań z dziedziny ekologii i recyklingu oraz wypełnić powierzone przez agenta Garego misje.

Strefa warsztatów druku sitowego (stanowisko)
Warsztaty polegają na własnoręcznym wykonaniu nadruku na bawełnianej torbie ekologicznej logotypu „Piknik z Klimatem" wraz z mottem tegorocznej edycji: „Wszyscy tworzymy klimat – zacznijmy od siebie!". Uczestnik za pomocą metody sitodruku przenosi ze specjalnie przygotowanego sita wzór logotypu na specjalną ekologiczna torbę. Własnoręcznie wykonaną torbę uczestnicy zabierają do domu co stanowi dla nich dodatkowa atrakcje i pamiątkę przypominającą o codziennym dbaniu o środowisko poprzez zmniejszanie zużycia opakowań typu torby foliowe.

Rowerowa strefa doładowania telefonów komórkowych (stanowisko)
Stanowisko składające się z trzech rowerów zamontowanych na stojakach. Są one specjalnie zaadoptowane do wytwarzania prądu oraz posiadają urządzenia umożliwiające ładowanie w ten sposób tel. komórkowych. Uczestnicy biorąc udział w działaniu dowiadują się o prostych sposobach umożliwiających oszczędzanie energii tym samym chroniąc klimat przed nadmierną emisją dwutlenku węgla.

STREFA RÓŻNORODNOŚCI
Tematyka dotycząca dyrektywy „Ochrona różnorodności biologicznej", czyli:
• co można zrobić dla zachowania różnorodności biologicznej na Ziemi,
• wybrane chronione gatunki roślin i zwierząt w Polsce i Unii Europejskiej, rysunki,
• jak tworzyć miejsca sprzyjające ratowaniu gatunków
• jak zminimalizować naruszenie funkcji ekosystemów, utratę zasobów genetycznych

Działanie animacyjne – Malowanie na szkle
• stoisko, gdzie dzieci i ich opiekunowie malują zwierzęta i rośliny zagrożone wyginięciem. Zabawa poszerza wiedzę uczestników i zwraca uwagę na problem zachowania różnorodności biologicznej na naszej planecie.

EKO MIASTO
Fajną formą zabawy ekologicznej jest budowanie miasta z odpadów. Każdy z uczestników pikniku przynosi własne śmieci (pudełka, butelki, papiery itd.) i z tych śmieci na wcześniej przygotowanej płaszczyźnie stawiamy nasze miasto. Budujemy ze śmieci domy bloki parki mosty itd.

 

 

455 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent