Królik i Misia
Królik i Misia

Październik w Dorożkarni

📅 poniedziałek 01.10.2012 do środa 31.10.2012
Październik w Dorożkarni

2, 9, 16, 23, 30 października, godz. 14.30 – FOTO GANG III – warsztaty w ramach Projektu PEDAGOG ULICY

Zapraszamy dzieci do kontynuacji projektu FOTO GANG. Tym razem uczestnicy nauczą się wykonywać zdjęcia swoimi telefonami komórkowymi i aparatami "małpkami".

W programie zajęć dotkniemy m. in. następującej tematyki: fotografia rodzinna, widok z okna, martwa natura, mój pokój, malowanie światłem, opowiadamy zdjęciem historię, portret i autoportret.

Stawiamy na dziecięcą fotografię kreatywną i taką wiedzę przekażemy uczestnikom warsztatów. Pokażemy też dzieciakom, że nie jest ważne jaki aparat fotograficzny posiadają. Bo czy to będzie lustrzanka czy mniej lub bardziej wyszukany aparat kompaktowy- przysłowiowa „małpka" każdym można zrobić dobre zdjęcia, nawet swoim telefonem komórkowym.

WSTĘP WOLNY!

 

6 października (sobota), godz. 12.00 – HALO ECHO Ogólnopolski Festiwal Dziecięcych Filmów Animowanych

W programie: przegląd filmowy oraz rodzinne warsztaty tworzenia filmów animowanych. Zobaczymy filmy nagrodzone na festiwalu, w tym również zgłoszone do konkursu przez DOROŻKARNIĘ („BUM! BUM! BUM!" – autorstwa Tamary Nowakowskiej 9 lat i Ewy Krajewskiej 10 lat oraz „SMONIA" – autorstwa Dominiki Zwiercan 9 lat).

Dodatkowo zorganizowane zostaną warsztaty tworzenia filmów animowanych. Zapraszamy całe rodziny, jednak ze względu na ograniczoną ilość stanowisk obowiązują zapisy. Tworzenie filmów animowanych nie jest krótkotrwałym procesem, dlatego uczestnikom zostaną przygotowane materiały, z których będą mogli stworzyć krótki film.

Festiwal HALO ECHO został zorganizowany w tym roku po raz pierwszy i odbył się w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu. Festiwal adresowany jest do dzieci i młodzieży do lat 15, autorów filmów animowanych. Honorowym przewodniczącym jury został Zbigniew Rybczyński – pierwszy polski laureat Oscara (w 1983) za najlepszy krótkometrażowy film animowany (Tango).

Do konkursu nadesłano blisko 300 filmów.

W DOROŻKARNI zobaczymy filmy nagrodzone:

– Film Dzieci z Sejn z Fundacji Pogranicze (wyróżnienie specjalne za pielęgnowanie tradycji regionu);

– „Bajka o …" – Julki Zielińskiej z Wytwórni Filmów Animowanych w Legnicy (wyróżnienie specjalne dla najmłodszej uczestniczki);

– „Życie w dżungli" – Anny Siecińskiej z Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie (nagroda Giga Krasnal);

– „Przerwa obiadowa" – Janka Popińskiego z Dziecięcej Wytwórni Filmowej we Wrocławiu (nagroda Giga Krasnal);

– „Ślimaczki" I i II – Mai Orłowskiej i Bartka Włodarczyka z Dziecięcego Studia Filmów Animowanych przy CKWZ (nagroda Mega Krasnal);

„Podróże bałwanka" – Dzieci z Dziecięcego Studia Filmów Animowanych przy CKWZ (nagroda Mega Krasnal);

„Pocałunek dnia" – Dzieci z Wytwórni Filmów Animowanych w Legnicy (wyróżnienie za dowcip);

„Rozbitek" – Dzieci z Centrum Sztuki Dziecka (wyróżnienie za walory edukacyjne);

„Zakochany błotny ludek" – Agnieszki Małocznik z Wytwórni Filmów Animowanych z Legnicy (wyróżnienie za urok, wdzięk, to coś… w filmie);

„Burza" – Dzieci z Dziecięcego Studia Filmów Animowanych przy CKWZ (wyróżnienie za wrażliwość plastyczną);

„Lot na księżyc" – Malwiny Rzeszotnik z Dziecięcej Wytwórni Filmowej (wyróżnienie za sprężystą reżyserię);

„Pociągi" – Bartka Włodarczyka z DSFA we Wrocławiu (nagroda przewodniczącego jury);

„Pajęczyna" – Niny Krause i Alicji Zjawionej z GiOPTD w Toruniu (nagroda przewodniczącego jury);

„Zakochany leśny ludzik" – Agnieszki Małocznik z WFA w Legnicy (nagroda przewodniczącego jury).

W skład jury weszli dorośli i młodzi twórcy i krytycy.

Zbigniew Rybczyński – honorowy przewodniczący – światowej sławy polski reżyser filmów eksperymentalnych, operator filmowy, artysta multimedialny, innowator i pionier nowoczesnych technologii. Pierwszy polski laureat Oscara (w 1983) za najlepszy krótkometrażowy film animowany (Tango).

Aga Jarząbowska – asystentka w Katedrze Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie "Młoda Polska". Jest autorką filmów animowanych ("Siostry z domu Jarząb", "Bajka o Smoku i Bohaterze"), zajmuje się również projektowaniem graficznym. Współtworzy Organizację Pańcia uprawiającą i promującą sztukę prorodzinną.

Jacek Szleszyński – PWSSP Wrocław; grafik, animator, twórca gier komputerowych.

Jacek Wojtaś – twórca amator – autor kilkunastu filmów animowanych nagradzanych w kraju i zagranicą. Pomysłodawca i realizator corocznych Międzynarodowych Warsztatów Filmowych PHASE.

Kamila Jelonek – uczennica II kl. LO w Brzegu, harcerka, społecznica.

Narcyza Krajewska – uczennica VI kl. SP nr 118 we Wrocławiu, laureatka licznych ogólnopolskich przeglądów plastycznych.

Alicja Wójcik – uczennica I klasy Gimnazjum nr 27 im. Ossolineum, redaktorka Gazetki SU "KLIK".

Urszula Wołoszyn – uczennica I klasy Gimnazjum nr 27 im. Ossolineum, redaktorka Gazetki SU "KLIK".

WSTĘP WOLNY! NA WARSZTATY OBOWIĄZUJĄ ZAPISY!

7 października (niedziela), godz. 11.00 – SŁONIE NA SPADOCHRONIEwarsztaty artystyczne dla dzieci od lat 2 i rodziców

koszt 15 zł/osoba

Obowiązują zapisy w sekretariacie DOROŻKARNI.

 Zajęcia dla maluchów  w wieku 2-3 lata i ich rodziców. To pierwsze kroki w krainie muzyki. To także nabywanie umiejętności adaptacyjnych w grupie rówieśniczej. Najważniejsza tu jest zabawa, „muzyka" dzieje się jakby obok a rezultat przynosi wiele radości nie tylko dzieciom. Maluchy w rytmie muzyki uczą się współpracy z  innymi, dają upust artystycznej kreatywności, a wszystko z bezpiecznych kolan mamy lub taty. W zajęciach wykorzystywane są drewniane instrumenty, pacynki, rekwizyty  do animacji małych dzieci (chusty, piłeczki, bańki, materiały plastyczne).

Każde zajęcia mają temat przewodni, ale charakteryzują się pewną lubianą przez dzieci przewidywalnością. Dzieci kochają bohaterów piosenek i muzycznych zabaw: Konika Edka, Dyzia, pajacyka Franka czy kaczuszkę Lusię.

W zajęciach uczestniczy dziecko z jednym opiekunem.  Ilość miejsc: 10 dzieci.

Zajęcia prowadzi Sylwia Piątek.

14 października (niedziela), godz.11.00-12.30 – WARSZTATY PILATES

Pilates to system ćwiczeń dla osób, które chcą zwiększyć świadomość swojego ciała, pozbyć się napięć i stresu, poprawić postawę oraz wzmocnić głęboki gorset mięśniowy. Metoda ta pomaga zrozumieć skomplikowane mechanizmy zachodzące w ciele, przeciwdziałać i zapobiegać dolegliwościom bólowo-przeciążeniowym zlokalizowanym w obrębie kręgosłupa. Regularne ćwiczenia wykonywane przy dźwiękach spokojnej muzyki wprowadzą w dobry nastrój, poprawią krążenie i ogólny wygląd ciała. Zajęcia skierowane są zarówno do osób, które nigdy nie ćwiczyły tą metodą, jak i do tych, które mają już jakieś doświadczenie. Pozwolą zapoznać się z podstawami, opanować prawidłowe i bezpieczne zasad wykonywania ćwiczeń, a przede wszystkim poczuć, jak zmienia się świadomość ciała i ruchu.

IZABELLA BORKOWSKA – choreograf, instruktor tańca. Ukończyła Wydział Tańca Państwowego Studium Kulturalno-Oświatowego we Wrocławiu, gdzie uzyskała dyplom instruktora tańca. Ponadto ukończyła kurs Zarządu Głównego TKKF i uzyskała tytuł Instruktora Rekreacji Ruchowej. Instruktor Pilates (Pilates School Body Balanced), specjalizacja: praca na matach 1 i 2 stopień.

Warsztaty adresowane do młodzieży (od lat 16) i dorosłych.

Obowiązują zapisy.

18 października (czwartek), godz. 19.30 – spektakl KOŁYSKA NEWTONATeatr Tańca Flex

Kołyska Newtona to spektakl o przepływach energii, we wszystkich jej formach i przejawach. O energii ruchu, energii umysłu, energii uczuć. Energii powstającej w wyniku oddziaływania sił, ścierania się temperamentów, płci i charakterów. O energii, którą tworzymy i która nas otacza, której ulegamy i której próbujemy się opierać. O energii, dla której ujściem jest taniec.

występują: Weronika Cendijn, Magdalena Cicha, Weronika Cudzik, Dorota Dmochowska, Ewa Kliszewska, Aleksandra Ostrowska, Julia Sołyga, Paweł Puchalski, Filip Wągrodzki

choreografia: Beata Urbańska oraz Karol Urbański i Filip Wągrodzki
reżyseria: Beata Urbańska
reżyseria światła: Maciej Igielski
realizacja światła: Marcin Gruszka

premiera spektaklu: marzec 2012

WSTĘP WOLNY!

20 października (sobota), godz. 10.00 – 12.30 – RODZINNE WARSZTATY CERAMICZNE

cena: 20 zł/osoba

obowiązują zapisy w sekretariacie DOROŻKARNI

W wirze codziennych obowiązków i godzinach spędzanych w korkach czasem rodzicom trudno wygospodarować czas dla dzieci. Dlatego warto wybrać się w sobotę do DOROŻKARNI na rodzinne warsztaty ceramiczne. Tutaj w myśl przysłowia – nie święci garnki lepią – gliniane dzieła tworzyć może każdy, od lat 1 do 101. Nawet ci, którzy myślą , że nie potrafią. Ideą zajęć jest stworzenie jednego, rodzinnego dzieła – dzieci tworzą je ze swoim rodzicami lub na odwrót rodzice z dziećmi. Niewtajemniczonym w arkana sztuki ceramicznej prowadzący – Janusz Żabowski pokazuje techniki ręcznego modelowania najprostszych form, służy radą i pomaga przy drobnych niepowodzeniach. Nie narzuca jednak tematu pracy. Koncepcję trzeba wypracować – najlepiej metodą rodzinnej burzy mózgów. To wcale nie jest łatwe, bo bywa, że pomysłów jest tyle ilu członków liczy rodzina, a gliniane dzieło ma powstać jedno. I tu okazuje się, że dzieci też mają głos, czasem decydujący i świetne pomysły. Po wyborze tematu czas przystąpić do działania. Mając do dyspozycji najwyższej jakości materiały – różnego rodzaju gliny i szkliwa, zaczynamy tworzyć coś jedynego w swoim rodzaju. W sympatycznej atmosferze czas mija niepostrzeżenie, a nasze paluszki wyczarowują prześliczne kubki, filiżanki, koraliki, doniczki, broszki… I sami się sobie dziwimy, że to nasze dzieło, że potrafimy, że coś nam się w tym tygodniu udało i to z własnymi dziećmi. Poprawia nam się samopoczucie, a i dzieci są z nas dumne. Ale to dopiero połowa sukcesu, bo sztuka ceramiczna wymaga od nas niebywałej cierpliwości. Wykonane przedmioty muszą dobrze się wysuszyć i wstępnie wypalić (800°C). Dopiero na następnych zajęciach możemy poprawić ich urodę – barwiąc je kolorowymi szkliwami. I to nie koniec zabawy… teraz dzieło wędruje do pieca, gdzie w temperaturze 1050°C jest ostatecznie wypalone. Gotowe prace można oczywiście zabrać do domu. Będą one jawnym dowodem naszego talentu i stać się mogą świetnym prezentem dla babci, cioci, siostry….

21 października (niedziela), godz. 18.00 – koncert JESIENNA NUTA w wykonaniu Pracowni Wokalnej oraz zespołu DOM

Wykonawcy uczestniczący w zajęciach wokalnych prowadzonych przez Michalinę Malczewską w Dorożkarni, zaprezentują w październikowym koncercie przeboje wspaniałych, niezapomnianych wykonawców. Młodzi artyści przypomną nam utwory m.in. takich wykonawców jak: Jacka Cygana, Majki Jeżowskiej, Maryli Rodowicz czy Grażyny Łobaszewskiej.

WSTĘP WOLNY!

 

23 października (wtorek), godz. 19.15 – premiera spektaklu muzycznego pt. WYJOWISKO Pracowni Teatralnej FIAKIER i Teatr FIAKIER

Rzecz dzieje się w oberży, do której przybywają komedianci. Młodzi aktorzy zakochują się w ślicznej karczmarce. Sielska atmosfera i wspólne zabawy zostają zakłócone przez watahę wilków, która osacza biesiadujących. Postanawiają przezwyciężyć strach i odeprzeć atak nieproszonych gości.

Wyjowisko to zderzenie dwóch światów. Oberża w opowieści staje się ostoją harmonii i spokoju, które zostają skonfrontowane z agresywnym i cynicznym światem zewnętrznym uosobionym przez wilki. Pragną one narzucić swój styl bycia, który cechuje bełkot i szok. Ich świat epatuje brzydotą i bylejakością.

Istotną rolę w widowisku pełni muzyka. Klasyczne pieśni Moniuszki, Chopina i Kurpińskiego zostają zderzone z pospolitością i jednorodnością przebojów lansowanych przez media i programy muzyczne.

występują: Katarzyna Lasota, Karolina Lichocińska, Zuzanna Szpura, Denis Brzeziński

Sławomir Narloch, Sebastian Słomiński oraz uczestnicy warsztatów aktorskich Pracowni Teatralnej Teatru Fiakier.

choreografia: Beata Urbańska

przygotowanie wokalne: Daniel Zieliński

reżyseria: Stanisław Dembski

WSTĘP WOLNY!

28 października (niedziela), godz. 11.00 – warsztaty artystyczne dla dzieci od lat 2 i rodziców SŁONIE NA SPADOCHRONIE

koszt 15 zł/osoba

Obowiązują zapisy w sekretariacie DOROŻKARNI.

 Zajęcia dla maluchów  w wieku 2-3 lata i ich rodziców. To pierwsze kroki w krainie muzyki. To także nabywanie umiejętności adaptacyjnych w grupie rówieśniczej. Najważniejsza tu jest zabawa, „muzyka" dzieje się jakby obok a rezultat przynosi wiele radości nie tylko dzieciom. Maluchy w rytmie muzyki uczą się współpracy z  innymi, dają upust artystycznej kreatywności, a wszystko z bezpiecznych kolan mamy lub taty. W zajęciach wykorzystywane są drewniane instrumenty, pacynki, rekwizyty  do animacji małych dzieci (chusty, piłeczki, bańki, materiały plastyczne).

Każde zajęcia mają temat przewodni, ale charakteryzują się pewną lubianą przez dzieci przewidywalnością. Dzieci kochają bohaterów piosenek i muzycznych zabaw: Konika Edka, Dyzia, pajacyka Franka czy kaczuszkę Lusię.

W zajęciach uczestniczy dziecko z jednym opiekunem.  Ilość miejsc: 10 dzieci.

Zajęcia prowadzi Sylwia Piątek.

 

 

Ośrodek Działań Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży DOROŻKARNIA

ul. Siekierkowska 28, tel/fax 841 91 22

www.dorozkarnia.pl; e-mail: biuro@dorozkarnia.pl

780 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent