Jadzia Pętelka
Jadzia Pętelka

Partnerskie debaty dla dziecka, mamy i taty czyli polskie i szwedzkie przepisy na wychowanie dzieci

📅 czwartek 28.11.2013 do sobota 30.11.2013
Partnerskie debaty dla dziecka, mamy i taty czyli polskie i szwedzkie przepisy na wychowanie dzieci

Czy mózg ma płeć? Czy podział obowiązków domowych może stać się przedmiotem emocjonującej rywalizacji między partnerami? Jak wychowywać dzieci bez stereotypów? Czym różni się dorastanie dzieci w Polsce i w Szwecji?

Ambasada Szwecji, Fundacja MaMa, Instytut Spraw Publicznych oraz Instytut Szwedzki zapraszają na trzydniowy, polsko-szwedzki festiwal dla dużych i małych pt. „Partnerskie debaty dla dziecka, mamy i taty". Festiwal otworzy Ambasador Szwecji Staffan Herrström w czwartek, 28 listopada o godz. 17.30 w siedzibie Stacji Muranów.

W ramach festiwalu odbędą się gorące dyskusje z rodzicami, warsztaty dla dzieci, wspólne czytanie literatury polskiej i szwedzkiej, loterie, konkursy oraz mikołajkowy kiermasz. Gościem specjalnym festiwalu będzie Maria Loohufvud, twórczyni gry Komma Lika, o której Krystyna Romanowska w Wysokich Obcasach pisała: "Komma Lika" ("Zagraj w równouprawnienie") to gra, która budzi popłoch wśród szwedzkich 50-latków plus (zwłaszcza mężczyzn). Natomiast chętnie sięgają po nią 30-latki."

Inauguracja festiwalu odbędzie się z udziałem m.in. Doroty Zawadzkiej, Marii Pawłowskiej, Rafała Bakalarczyka i Michała Nazarewicza. Festiwal zakończy świąteczny targ prezentowy z rękodziełem oraz kiermasz książek i wymianą ubrań, który odbędzie się w niedzielę, 1 grudnia w MaMa Cafe na Wilczej w Warszawie.

28 listopada (czwartek), godz. 17.30,
Miejsce: Stacja Muranów, ul. Andersa 13, Warszawa

Debata "Czy chłopcy mogą być dobrzy z języków, a dziewczynki z matematyki czyli czy mózg ma płeć?" połączona z warsztatami dla dzieci, wieczorem wróżb i szaloną sesją zdjęciową w fotobudce.

Czy chłopcy mają talent do języków, a dziewczynki do matematyki? Od czego to zależy? Od budowy mózgu, czy od wychowywania? Porozmawiajmy, czy mózg naprawdę ma płeć i jak wychowywać dzieci kierując się ich wrodzonym talentem, predyspozycjami i możliwościami, a nie naszymi wyobrażeniami o rolach społecznych, jakie nasze pociechy mają w przyszłości pełnić.

Rozmowie będą towarzyszyć warsztaty dla dzieci – malowanie twarzy, pieczenie ciasta, wieczór wróżb oraz wspólne czytanie fragmentów Pippi Pończoszanki z aktorką Dagmarą Bąk.

Na sali będzie też kolorowa fotobudka, w której będziemy sobie robić zwariowane rodzinne zdjęcia. Każdy dostanie oczywiście kilka na pamiątkę. Nie zabraknie też konkursów i quizów, w których nagrodami będą książki ufundowane przez wydawnictwa: Nasza Księgarnia, Dwie Siostry oraz EneDueRabe.

W dyskusji wezmą udział Dorota Zawadzka – psycholożka rozwojowa znana z programu Superniania, Maria Pawłowska, autorka ekspertyzy ISP o neuroseksizmie, prof. Beata Łaciak – badaczka dzieciństwa i wizerunku dzieci w kulturze, Bianka Siwińska, kierowniczka akcji „Dziewczyny na Politechniki" oraz Rafał Bakalarczyk, ekspert zajmujący się skandynawskim modelem edukacji przedszkolnej m.in. w Norden Centrum. Dyskusję poprowadzi zaangażowany tata i redaktor naczelny Tatapad.pl & Tatapad.tv – Michał Nazarewicz. Dyskusja będzie dotyczyć tzw. „równościowego wychowania", tego jak traktuje się dzieci w naszej kulturze i czy rzeczywiście dziewczynki są lepsze z języków obcych, a chłopcy nadają się na Politechniki.

Przygotujemy też poczęstunek.

W sobotę i niedzielę przeniesiemy się do MaMa Cafe – gdzie czekają nas dalsze atrakcje i spotkanie z gośćmi ze Szwecji i z Polski.

30 listopada (sobota), godz. 11.00-19.00
Miejsce: MaMa Cafe, ulica Wilcza 27b

11.00-13.00 Zajęcia dla dzieci na temat literatury szwedzkiej (wspólnie z wydawnictwem Zakamarki)
13.00- 15.00 Loteria i czytelnia książek oraz zajęcia dla najmłodszych ze Stołecznym Klubem Aktywnych Tatów SKAT
15.00- 16.30 Spotkanie z Sarah Dahlin z Forum Feministycznych Rodziców (prowadzenie: Sylwia Chutnik, prezeska Fundacji MaMa)
17.00- 18.30 Spotkanie z Marią Loohufuud, twórczynią gry Komma Lika* (prowadzenie: Krystyna Romanowska, dziennikarka, autorka tekstów o Komma Lika)

Maria Loohufvud – ukończyła prestiżową szkołę reklamy Berghs School of Communication. Prowadzi dwie firmy: studio designu Pasadena (ze wspólnikiem Antonem Hullem), gdzie pełni funkcję dyrektorki artystycznej oraz Komma Lika. Ma 32 lata, mieszka z partnerem w Sztokholmie. Jest wokalistką w synth-punkowo-popowej grupie Le Muhr.

Maria opowie o grze Komma Lika, a także o tym, jak wygląda równouprawnienie w Szwecji.

* "Komma Lika" ("Zagraj w równouprawnienie") to gra, która budzi popłoch wśród szwedzkich 50-latków plus (zwłaszcza mężczyzn). Natomiast chętnie sięgają po nią 30-latki. W pudełku są cztery zestawy klocków na magnes w różnych kolorach – to zestaw rodzinny (dla par bezdzietnych zestawy klocków są dwa), a za planszę służą… drzwi lodówki. Za każdym razem, kiedy zrobisz coś dla domu: umyjesz naczynia, zrobisz zakupy, zmienisz opony w samochodzie, zajmiesz się dziećmi lub wyprowadzisz psa – przyklejasz klocek, tym większy, im więcej wysiłku wymaga dana czynność; najsłabiej punktowane jest np. wyniesienie śmieci, a najwyżej – opieka nad dziećmi. Ten, kto uzbiera najwięcej klocków, wygrywa. Ale tylko pozornie, bo wygrana to wskazówka, że związkowi brakuje równowagi. Krystyna Romanowska, "Wysokie Obcasy"

Sara Dahlin – ekspertka w dziedzinie gender. Posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie działań na rzecz równouprawnienia w administracji lokalnej. Jest członkinią Forum Feministycznych Rodziców (FOFF), organizacji zrzeszającej rodziców. Autorka książki Det löser sig jämt (Podzielcie się po równo), poświęconej urlopom rodzicielskim i równouprawnieniu w życiu codziennym.
W czasie spotkania w MaMa Cafe opowie m.in. o równouprawnieniu w pracy i w domu oraz o wyzwaniach, przed jakimi wciąż stoi Szwecja.

Po spotkaniu odbędzie się prezentacja filmu poświęconego szwedzkiej polityce prorodzinnej. Sześciominutowy film dokumentalny Instytutu Szwedzkiego prezentuje politykę prorodzinną Szwecji oraz rozwiązania wspierające łączenie życia zawodowego z rodzinnym.

W czasie sobotniego spotkania będzie można obejrzeć wystawę "Życiowa układanka. Rodzina w Szwecji" przygotowaną przez Instytut Szwedzki w Sztokholmie. Wystawa fotograficzna jest poświęcona idei równego podziału domowych obowiązków. Na wielkoformatowych zdjęciach uchwycono szwedzkie rodziny w akcji. Wystawie towarzyszą teksty poświęcone szwedzkiej polityce prorodzinnej.

1 grudnia (niedziela), godz. 11.00-15.00
MIEJSCE: MaMa Cafe, ulica Wilcza 27b

Warsztaty dla dzieci przygotowywania szwedzkich ozdób świątecznych, Świąteczny Targ Prezentowy z rękodziełem oraz kiermasz książek i Wymiana Ubrań.

Partnerzy: Stacja Muranów, Wydawnictwo Zakamarki, Wydawnictwo Nasza Księgarnia, Wydawnictwo Dwie Siostry, Wydawnictwo EneDueRabe, Norden Centrum, Stołeczny Klub Aktywnych Tatów SKAT, Norden Centrum, Portal TataPad.

 https://www.facebook.com/events/533666863394485/

 

 

465 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent