O grach rozwijających kreatywność

📅 poniedziałek 10.05.2021 do niedziela 16.05.2021
O grach rozwijających kreatywność

Bądźmy szczerzy: gdybyśmy mieli wskazać najważniejsze kompetencje intensywnie rozwijające się u dzieci, to nie kreatywność przyjdzie nam do głowy jako pierwsza. Większość z nas wymieni ruch, motorykę małą, zapamiętywanie, przyswajanie nowych słów czy liczenie w pamięci. I choć niezaprzeczalnie są to bardzo ważne umiejętności, rozwijanie wyobraźni jest wśród nich konsekwentnie niedoceniane.

Być może dzieje się tak dlatego, że niesłusznie kojarzymy kreatywność wyłącznie ze światem artystów. Tymczasem jest to kompetencja niezwykle przydatna w codziennym życiu! Pozwala nam skutecznie planować działania i przewidywać ich skutki, a także “ćwiczyć” pewne sytuacje i role zanim faktycznie się w nich znajdziemy. Dzięki niej skuteczniej odnajdujemy rozwiązania problemów, a co za tym idzie lepiej radzimy sobie z wyzwaniami dnia codziennego.

Dodatkowo ćwiczenie kreatywności jest niezwykle przyjemne, zwłaszcza jeśli wykorzystamy w tym celu gry planszowe!

Obraz wart więcej niż tysiąc słów

Jednym z najpopularniejszych sposobów na rozwijanie kreatywności są gry słowne i skojarzeniowe. Ich zasady są proste, a do stołu możemy zaprosić naprawdę dużą liczbę osób, dzięki czemu z równym zaangażowaniem wykorzystują je zarówno trenerzy w korporacjach, jak i pedagodzy. Dla dziecka zabawa z grami tego typu ma jeszcze jedną zaletę: każda kolejna partia to poszerzenie zasobu słownictwa i okazja, by skategoryzować oraz wykorzystać poznane wyrazy w praktyce.

Przykładem takiej zabawy może być Dixit – narracyjna gra karciana, w której wymyślamy i odgadujemy skojarzenia do wieloznacznych, bogato ilustrowanych kart. W każdej rundzie jedna z osób zostaje Bajarzem – wybiera dowolną kartę z ręki i podaje hasło, które jej zdaniem odzwierciedla obrazek. Może to być pojedyncze słowo, całe zdanie, cytat lub fragment piosenki czy filmu. Kolejne osoby wybierają spośród swoich kart po jednej pasującej do słów Bajarza, a następnie wszystkie obrazki są tasowane. Zadaniem graczy jest odgadnięcie, który obrazek był tym pierwszym.

Ogromną zaletą gry Dixit jest możliwość omówienia z pozostałymi osobami naszych skojarzeń. Dzięki temu jeszcze lepiej się poznajemy i odkrywamy zupełnie nowe kierunki myślenia.

 Rebel-Dixit

Zrozumieć drugiego człowieka

Inny rodzaj kreatywności wykorzystujemy podczas porozumiewania się – zwłaszcza jeśli forma tej komunikacji jest w jakiś sposób ograniczona. Wie o tym każdy, kto kiedykolwiek próbował dogadać się z cudzoziemcem, na przykład w sklepie lub pytając o drogę. W takiej sytuacji potrafimy niezwykle kreatywnie łączyć słowa i gesty, a nasz mózg pracuje na najwyższych obrotach, analizując zachowanie drugiego człowieka.

W podobnych warunkach znajdujemy się podczas grania w kalambury. Pewne formy komunikacji zostają nam odebrane, a my musimy zdać się na prezentację treści mniej wprost, korzystając z uboższej komunikacji: gestów lub obrazów. Dla dzieci to doskonałe ćwiczenie wyobraźni, ale też trening kompetencji społecznych, musimy bowiem obserwować pozostałych uczestników zabawy i spróbować wczuć się w ich sposób myślenia.

Oprócz klasycznych kalamburów, w których wylosowane hasła pokazujemy gestami lub rysunkami, na rynku są dostępne również wariacje, jeszcze bardziej wychodzące poza schemat. Przykładem może być Imago Family, w którym do przekazywania informacji służą przezroczyste karty z prostymi symbolami, które możemy dowolnie na siebie nakładać.

Quiz Rodzinny Akademii Miasta Dzieci – ściągnij darmową grę dla całej rodziny!

Na czym polega gra? To proste! Losujesz zabawne pytania dzięki którym lepiej poznasz członków swojej rodziny lub dostajesz zadania do wykonania.

Ściągnij od nas karty podstawowe oraz dodatkowo zadania, karty dla maluchów lub nastolatków. Wydrukuj je, sklej ze sobą spód i wierzch kart, wytnij i graj! Dobrej zabawy!

Rebel-gra rodzinna Imago Family

Z kolei dla młodszych dzieci świetną propozycją może okazać się Koncept Kids, w którym gracze współpracują, by przekazać odgadującemu hasło: nazwę zwierzęcia. W tym celu wykorzystują planszę z kategoriami nadrzędnymi takimi jak kolor, wielkość czy miejsce występowania. To nie tylko ciekawy trening kreatywności, ale też nazywania i kategoryzowania, który z pewnością przyda się maluchom.

Koncept Kids-Rebel

Niepowtarzalne historie

Oczywiście doskonałym sposobem na rozwijanie kreatywności są też wszelkie zabawy twórcze, w których w nieskrępowany sposób podążamy ścieżkami naszej wyobraźni. Wyrazem takiej drogi może być sztuka, muzyka lub… opowiadanie historii!

Doskonałym narzędziem wspierającym rozwój kompetencji narracyjnej u dzieci są kości opowieści, czyli Story Cubes. W podstawowym zestawie znajdziemy 9 sześciennych kostek, które na ściankach mają proste, uniwersalne obrazki. Podczas gry naszym zadaniem jest snucie opowieści, która na zasadzie luźnych skojarzeń będzie powiązana z wylosowanymi grafikami. Forma takiej zabawy jest dowolna: możemy wysłuchać historii stworzonej przez jedną osobę lub wspólnie dopowiadać po jednym zdaniu w taki sposób, by opowieść stanowiła spójną całość.

Z perspektywy rodzica zabawa ze Story Cubes jest również doskonałą okazją, by zaobserwować, w jaki sposób wysławia się nasze dziecko i skorygować ewentualne błędy. Ponadto zestawy kości można modyfikować przy użyciu tematycznych dodatków, dzięki czemu mogą się zmieniać wraz z wiekiem i zainteresowaniami malucha. A gdy trafi do szkoły, przydadzą się ponownie: jako inspiracja do pisania wypracowań lub narzędzie do ciekawej i przyjemnej nauki języka obcego.

Rebel-Story Cubes

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent