Królik i Misia
Królik i Misia

Nowe atrakcje w Zielonym Jazdowie

📅 sobota 18.08.2012 do niedziela 19.08.2012
Nowe atrakcje w Zielonym Jazdowie

 

Zielony Jazdów to trwający do połowy września projekt organizowany przez Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Stanowi oryginalną próbę debaty na ważne tematy ekologiczne poprzez atrakcyjną i artystyczną formę: kino, warsztaty, debaty, koncerty. Dzięki otwartej formule, która zakłada znoszenie podziałów między pokoleniami oraz wstęp wolny na większość atrakcji, w wydarzeniach mogą uczestniczyć całe rodziny.

Najbliższy piątek odbędzie się pod znakiem dyskusji na temat wpływu, jaki niemieccy ekolodzy mieli w swoim kraju i w Europie oraz czego udało im się dokonać. Wolfgang Templin to opozycjonista z czasów NRD, członek Partii Zielonych, który wystąpi w roli eksperta. Punktem kuliminacyjnym dnia będzie pokaz opowiadającego autentyczną historię filmu "Przylądek napięć. Amerykańska walka o energię" o elektrowni wiatrowej, która miała powstać na Atlantyku. Dzieło obnaża z jednej strony hipokryzję amerykańskich bogaczy, z drugiej jednak, często fanatyzm lewicowych ekologów. Po filmie zapraszamy na set didżejski – magazyn "Glissando" prezentuje, który potrwa do późnych godzin nocnych.

Sobotę rozpocznie długo oczekiwany pokaz przyrządzania tradycyjnej kuchni tajskiej, prowadzony przez żonę ambasadora Tajlandii – Yupadee Bunnag, która poczęstuje wszystkich zgromadzonych regionalnym kurczakiem curry, sałatką Somum oraz deserem. Jednocześnie uczestnicy będą mieli okazję nabyć ekologiczne produkty na stoiskach z naturalną żywnością. Póżniej Warszawska Kooperatywa Spożywcza zaproponuje inspirujący warsztat o redukowaniu wpływu na środowisko. Podczas zajęć zaprezentowana zostanie historia człowieka, który postanowił przez rok zminimalizować swoje oddziaływanie na otoczenie do zera. Uczestnicy spotkania nauczą się jak można wyliczyć i ograniczyć indywidualny wpływ jednostki na świat.

Wieczorem na scenę wejdzie trio Drekoty. W skład grupy wchodzą: Ola Rzepka, która występowała wcześniej z grupą Pogodno, Zosz Chabiera oraz Magda Turłaj związana poprzednio z Kawałkiem Kulki. Młode artystki w oryginalny sposób łączą lirykę tekstów oraz wokal z akustyką perkusji i elektronicznymi klawiszami, dzięki czemu zostały już docenione i zdobyły wiele wyróżnień. Ich piosenka „Masłem" podbiła serca krytyków i znalazła się na płycie z najciekawszymi utworami sceny niezależnej Europy Środkowej i Wschodniej.

Niedziela upłynie pod znakiem relaksu podczas masażu tajskiego i na zajęciach z jogi. Podczas minitargu warzywno-owocowego wszyscy, którzy przyjdą do Zielonego Jazdowa, będą mogli spróbować mało znanych lub zapomnianych warzyw jak mangold albo endywia.

Aż do połowy września codziennie od godziny 11 w Zielonym Jazdowie w specjalnie skonstruowanym pawilonie będzie czynna kawiarnia OSIR, a sałatki oraz domowe wypieki w weekendy dostarczy uczestnikom Małpi Biznes.

Więcej informacji oraz stale aktualizowany program można znaleźć na stronach: csw.art.pl oraz www.facebook.com/ZielonyJazdow

Wstęp na wszystkie wydarzenia – poza wybranymi warsztatami – jest bezpłatny. Podczas piątków i sobót galerie CSW będą czynne dłużej, do godziny 23. Od 19 wstęp do nich jest także bezpłatny.

Dokładny program na najbliższy, a także kolejny weekend można znaleźć w dalszej części dokumentu. Program może ulec zmianie.

Koncerty i projekcje filmowe będą odbywały się do połowy września. Ich program został powiązany z kwestiami ekologicznymi dotyczącymi głównego wątku projektu.

Przebywający na rezydencjach w ramach projektu Studio Warszawa goście programu A-I-R Laboratory zostali zaproszeni do przeprowadzenia działań odnoszących się do przestrzeni parku otaczającego CSW. Otoczenie CSW stanie się punktem wyjścia dla badań i interwencji: Lady Nakonechnej, duetu Ze Coeupel (Ambra Pittoni i Paul-Flavien Enriquez-Sarano), Francisa Thorburna, Graysona Coxa, Javiera Hinojosy oraz Juliette Delventhal i Pawła Kruka, realizujących projekt „We′re Like Gardens" – ogród permakulturowy będący przykładową propozycją wykorzystania niezagospodarowanych terenów miejskich.

Zielony Jazdów to pierwszy projekt CSW realizowany bez użycia materiałów drukowanych – o kolejnych wydarzeniach informować będziemy tylko drogą elektroniczną, także dzięki telewizji CSW.

ZIELONY JAZDÓW czyli CSW na trawie

Letnie eko weekendy: kino, koncerty, warsztaty, wykłady, bio kuchnia i dużo więcej!

21 lipca – 15 września 2012

Park wokół CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie

WEEKEND 17 – 19 SIERPNIA

17.08, piątek

20:00 Spotkanie z ekspertem: Wolfgang Templin „Ekologia i polityka – niemiecka Partia Zielonych" + dyskusja

Historia niemieckiej Partii Zielonych. Dlaczego Zieloni są na lewicy, z jakich ruchów społecznych się wywodzą, jakie tematy wprowadzili do mainstreamowej polityki, jakie zmiany zaszły w Niemczech i Europie za ich sprawą. Sukcesy, porażki, wyzwania na przyszłość – temat szczególnie aktualny, ponieważ Zieloni mogą wkrótce ponownie współrządzić największym europejskim państwem.

Wolfgang Templin – dyrektor warszawskiego biura Fundacji Heinricha Boella. W NRD opozycjonista, uwięziony, zmuszony do wyjazdu do RFN. Po 1989 r. współtworzył wschodnioniemiecką partię Bündnis 90, która zjednoczyła się zachodnioniemiecką Partią Zielonych. Wspólpracował z polską opozycją, zna język polski.

21:00 Kino Przylądek napięć. Amerykańska walka o energię Cape Spin! / An American Power Struggle, reż. Robbie Gemmel, USA 2011

Spór pomiędzy inicjatorami powstania elektrowni wiatrowej na Atlantyku a przeciwnymi budowie mieszkańcami regionu. Dla dokumentalisty Robbiego Gammela jest to pretekst do poruszenia nieoczywistych problemów i kontrowersji związanych z ekologią. Reżyser obnaża hipokryzję bogatych i uważających się za przyjaznych środowisku, właścicieli letnich rezydencji regionu Cape Cod, uważających Atlantyk za swój własny ogródek. Równocześnie pokazuje też niezbyt chwalebne posunięcia walczących o powstanie elektrowni lewicowych ekologów. Film nie wskazuje jednoznacznie złej i dobrej strony konfliktu, przedstawia natomiast racje jednych i drugich, starając się o obiektywizm. Argumenty przez nich przytaczane sprawiają jednak, że opowieść ma surrealistyczny i niekiedy tragikomiczny charakter.

21.00 – 1.00 DJ set magazyn „Glissando" prezentuje

18.08, sobota

13:00 Pokaz/warsztat kuchni tajskiej: gotuje żona Ambasadora Tajlandii, Pani Yupadee Bunnag

Podczas pokazu/warsztatów Pani Yupadee Bunnang specjalnie dla gości CSW przygotuje kurczaka w zielonym curry i Somtum (sałatka z papai). Oprócz tych dwóch potraw przyrządzi ryż gotowany na parze oraz deser. Tak, aby goście CSW mieli okazję spróbować pełnej wersji tradycyjnego tajskiego

posiłku.

Od 14.00 Minitarg owocowo-warzywny – m.in. stoisko rodzinnego gospodarstwa ekoturystycznego "Dąbrowka" (organizacja: Stowarzyszenie Ekoland)

Zapraszamy producentów ekologicznej żywności z ich produktami, które goście CSW mogą kupować w ciągu dnia, podczas trwania innych wydarzeń Zielonego Jazdowa.

Do skosztowania będzie między innymi chleb orkiszowy, kanapki ze smalcem, warzywa i inne ekoprodukty.

16:00 – 18:00 Warsztat koncepcyjny „No impact man" – Warszawska Kooperatywa Spożywcza

Kalkulacja indywidualnego wpływu na otoczenie, podsumowanie szerszego kontekstu naszych działań. Historia człowieka, który przez rok postanowił zredukować swój wpływ na środowisko do zera żyjąc tak jak dotąd w wielkim mieście. Zidentyfikowanie schematów które utrudniają nam zerwanie z życiem typu fast-food, poszukiwanie kreatywnych rozwiązań skrojonych na "naszą miarę".

18.00-20.00 Wspólne gotowanie

20:00 Spotkanie z ekspertem: Karolina Ptak: "Dzikie zwierzęta w mieście – pierwsza pomoc" + dyskusja

Jak się zachować w przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia będącego w potrzebie. Jak udzielić pierwszej pomocy i co robić, żeby bardziej nie zaszkodzić.

lek. wet. Karolina Ptak – absolwentka Akademii Rolniczej w Lublinie od zawsze zainteresowana dzikimi aspektami weterynarii. Już w trakcie studiów odbywała liczne staże w kraju i za granicą w ogrodach zoologicznych oraz ośrodkach rehabilitacji dzikich zwierząt. Obecnie pracuje w Przychodni Weterynaryjnej dla ptaków i zwierząt egzotycznych PAROTKA w Krakowie, gdzie oprócz leczenia zwierząt domowych zajmuje się pomocą dzikim zwierzętom w różnych sytuacjach kryzysowych. Razem z grupą pasjonatów tworzy stowarzyszenie Dzika Klinika.

21:00 Koncert: DREKOTY

Muzyka Drekotów to muzyka sprzeczności. Akustyczne brzmienie perkusji zderza się z elektronicznymi dźwiękami klawiszy uzupełnianymi przez trzy wokale, natomiast pozornie proste i chwytliwe melodie płynnie łączą się z mniej przystępną warstwą muzyczną. Także teksty, pisane w języku polskim, ubarwione są licznymi metaforami i wieloznacznościami.

19 sierpnia, niedziela

11.00 – 17.00 Minitarg warzywno-owocowy- stoisko gospodarstwa rolnego Ludwika Majlerta

Gospodarstwo rodzinne Ludwika Majlerta położone w Warszawie Białołęce o powierzchni 10 ha kontynuuje ponad 100-letnie tradycje ogrodnicze. Obecnie specjalizuje się w uprawie mało znanych oraz zapomnianych warzyw. Kojarzone jest od wielu lat ze szparagami. Szczególną uwagę przykłada do zdrowotności i smaku produkowanych warzyw. Aktualnie uprawia karczochy (pierwsze historii gospodarstwa), pięć odmian dyni jadalnej, brokuły gałązkowe, sałatę rzymską, kwiaty cukinii, mangold , kukurydzę, cienką, zieloną fasolkę szparagową, rukolę , endywię oraz inne warzywa.

11:30-13.30 Joga/ Astanga Yoga

& Masaż Tajski/Thai Sun


570 ocen
4.95
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent