Jadzia Pętelka
Jadzia Pętelka

Noc Muzeów w Poznaniu

📅 sobota 17.05.2014
Noc Muzeów w Poznaniu

W Pałacu Górków – siedzibie muzeum przy ul Wodnej 27 (Stary Rynek) „Noc ze skarbami"! Każdy z nas marzył kiedyś o poszukiwaniu skarbów. Słowo „skarb" czy „klejnot" przywołuje na myśl skrzynie pełne złota i kosztowności, rozbudza wyobraźnię i żądzę przygód. Niewielu z nas dane jest spełnienie tych marzeń. Tymi nielicznymi szczęśliwcami są archeolodzy. Dla archeologa słowa te mają jednak także inne, mniej dosłowne znaczenie. Archeologiczne skarby nie zawsze bowiem wykonane są ze szlachetnego kruszcu. Często większa jest ich wartość naukowa, unikatowość czy walory artystyczne. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na „Noc ze skarbami". W programie spotkania z archeologami z naszego muzeum, dla których tematyka związana ze skarbami to „chleb powszedni". Ponadto zachęcamy do zwiedzania nowo otwartych wystaw czasowych, na których podziwiać można niedawno odkryte w muzealnych zbiorach monety Bolesława Chrobrego, a także najcenniejsze zabytki archeologiczne ze zbiorów Muzeum Wschodniosłowackiego w Koszycach. Z kolei na dziedzińcu muzealnym zapoznać się będzie można z pracą średniowiecznych rzemieślników, którzy te archeologiczne „skarby" wytwarzali: złotnika, rogownika i bursztynnika. Najmłodszych zwiedzających zapraszamy na warsztaty plastyczne związane ze skarbami, a starszych chętnych do wzięcia udziału w zabawie „Na tropie muzealnych skarbów". W trakcie wieczoru towarzyszyć nam będzie muzyka średniowieczna w wykonaniu zespołu Góra Trolla.

 

Natomiast w naszym oddziale – Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim (ul. Ks. I. Posadzego 3) wydarzenia koncentrować się będą na tematyce wczesnośredniowiecznych militariów i sztuki wojennej, z tego względu, że właśnie otworzyliśmy wystawę czasowę „Kiedy Poznań był grodem. Uzbrojenie". Można na niej zobaczyć zabytki odkryte również na Ostrowie Tumskim – część z nich nigdy dotąd nie była prezentowana publicznie. Nie zabraknie pokazów walk wojów, zaplanowaliśmy również warsztaty dla dzieci i wykład popularnonaukowy dotyczący ówczesnej sztuki wojennej.

Szczegółowe programy na www.muzarp.poznan.pl

fot. Skarb monet z Wielkopolski. Zakupiony dzięki donacji Spółdzielczej Grupy Bankowej Gospodarczy Bank Wielkopolski, Zabytki można zobaczyć na wystawie „Tu powstała Polska" w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu; Fot. P. Namiota.
 

 

 

808 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent