Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie

📅 sobota 17.05.2014
Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie

17 maja 2014

Średniowieczne atrakcje jeszcze w ciągu dnia, a wieczorem i w nocy: spotkania przy odzyskanym niedawno dziele Francesca Guardiego, muzeum od kuchni, otwarte drzwi do Muzeum Wojska Polskiego, kino plenerowe, rycerskie pojedynki – to tylko niektóre punkty programu przygotowanego przez Muzeum Narodowe w Warszawie z okazji tegorocznej Nocy Muzeów. W sobotnią noc do godziny 2.00 (wstęp do godz. 1.00) będą dostępne: wystawa czasowa Aleksander Gierymski 1850-1901, pokazy specjalne i galerie stałe. Jak co roku odbywać będą się spotkania dla dzieci i dorosłych poświęcone szerokiemu wachlarzowi motywów i tendencji w sztuce – od staroegipskich wierzeń po dwudziestowieczne eksperymenty.

Gmach przy Alejach Jerozolimskich 3 jest jednym z najpopularniejszych punktów na trasie tradycyjnej już nocnej majowej wędrówki po mieście. Muzeum Narodowe w Warszawie bierze udział w akcji od dziewięciu lat, z roku na rok goszcząc w swoich murach coraz więcej zwiedzających (w zeszłym roku było ich około 11,5 tysiąca). W ramach tegorocznej edycji imprezy MNW będzie czynne do godz. 2.00 (wstęp do godz. 1.00); otwarte zostaną drzwi dzielące przestrzeń placówki od Muzeum Wojska Polskiego. Goście będą mogli zobaczyć głośną już ekspozycję Aleksander Gierymski 1850-1901, wystawę W królestwie Ozyrysa i Anubisa, a także specjalny pokaz oryginalnych XIX wiecznych fotografii. Dostępne dla zwiedzających będą również ekspozycje stałe: Galeria Sztuki Średniowiecznej (po niedawnej rearanżacji), Galeria Dawnego Malarstwa Europejskiego, Galeria Portretu Staropolskiego i Europejskiego, Galeria Sztuki XIX Wieku oraz Galeria Sztuki XX i XXI Wieku.

Tegoroczna Noc Muzeów rozpocznie się już w dzień – w samo południe. W ramach ostatniej z cyklu „Średniowiecznych sobót" odbędą się: wykład przybliżający historię Zbiorów Sztuki Średniowiecznej MNW, animacje plastyczne dla dzieci, spotkanie dla dorosłych, warsztaty familijne poświęcone symbolice barw i specjalny pokaz odtwarzający realia dawnego warsztatu witrażysty.

Podobnie jak w ubiegłych latach, właściwy program dla nocnych marków zainauguruje „Wieczorynka w muzeum", czyli blok prowadzonych równolegle zajęć dla dzieci w wieku 5-12 lat. Mali amatorzy sztuki będą mogli zajrzeć do garderoby romantycznych kawalerów i wytwornych dam (znanych z prezentowanych w muzealnych galeriach obrazów), spotkać jednorożca, błazna, a także stworzyć własne, niepowtarzalne dzieło. Przekonają się, że świat przedstawiony na obrazie można nie tylko obejrzeć, lecz także usłyszeć i powąchać, wyruszą również w pełną zasadzek podróż do egipskiej Krainy Zmarłych.

Noc Muzeów będzie okazją do uczczenia niedawnego głośnego powrotu do Muzeum Narodowego w Warszawie jednego z najsłynniejszych dzieł utraconych podczas II wojny światowej. Przy obrazie Francesca Guardiego Dziedziniec Pałacu Dożów ze Schodami Gigantów widziany przez Arco Foscari (znanym również jako Schody pałacowe), prezentowanym obecnie w Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego, będzie można spotkać się z prof. dr. hab. Antonim Ziembą, kuratorem Zbiorów Dawnej Sztuki Europejskiej MNW i dr Grażyną Bastek, kustoszem Kolekcji Malarstwa Włoskiego MNW.

Uczestnicy „Rozmów o sztuce" – półgodzinnych pogawędek w galeriach stałych Muzeum – poznają zawikłane losy innych dzieł utraconych w czasie wojny, odkryją skarby egipskich grobowców i średniowiecznych świątyń, podejmą próbę odpowiedzi na pytanie, czy sztuka i pieniądze są dla artysty gwarancją szczęścia, a także zapoznają się z tradycją i specyfiką różnych kierunków i motywów w sztuce.

Pod osłoną zmierzchu odwiedzający Muzeum będą mieli okazję poznać jego funkcjonowanie od kuchni. W programie uwzględniono spotkania w Pracowni Konserwacji Rzeźby i Malarstwa na Drewnie; będzie można również zajrzeć do magazynu studyjnego Kolekcji Ceramiki i Szkła Zbiorów Sztuki Zdobniczej. W tej wyjątkowej przestrzeni, niedostępnej na co dzień dla gości, o najcenniejszych obiektach i technikach ich wytwarzania opowiedzą opiekujący się kolekcją eksperci.

Na wiosenny wieczór polecamy również wydarzenia na świeżym powietrzu, w cieniu muzealnych murów. Na Dziedzińcu Głównym MNW odtwarzane będą średniowieczne pojedynki rycerskie. Pokaz przygotowany przez Grupę Fechtunku Historycznego uzupełni wykład o uzbrojeniu charakterystycznym dla epoki i demonstracja ówczesnych technik szermierczych. Między godz. 20.00 a 22.00 oczekujący na wejście do gmachu będą mogli wziąć udział w animacjach plastycznych „Sztuka na patyku", a także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie inspirowane wybranym dziełem ze zbiorów MNW.

Specjalna atrakcja – pokaz kina plenerowego przygotowany przez Muzeum i Stowarzyszenie Nowe Horyzonty – czeka na gości na Dziedzińcu im. Stanisława Lorentza. W repertuarze przeboje Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty: filmy Shirley – wizje rzeczywistości (inspirowany twórczością Edwarda Hoppera) i Pina (poświęcony reformatorce tańca współczesnego Pinie Bausch).

W samym gmachu odbędzie się również prezentacja filmu Muzeum Utraconego poświęconego wojennym losom najcenniejszych polskich kolekcji (lewy podest – przy wejściu na wystawę czasową), a także przedpremierowa prezentacja gry „Faras" wydawnictwa Granna (Hol Główny). Muzealna księgarnia Serenissima zaprasza na okolicznościowy kiermasz.

Na zajęcia organizowane w ciągu dnia w ramach „Średniowiecznej soboty" obowiązuje odpowiedni bilet wstępu do MNW; zajęcia wieczorne są bezpłatne, na część z nich obowiązują zapisy (szczegóły w programie dostępnym na stronie internetowej MNW: www.mnw.art.pl).

Godziny otwarcia Muzeum Narodowego w Warszawie w dniach
17-18 maja 2014:

17 maja 2014 / sobota / godz. 10.00-16.00

Noc Muzeów: 17 maja 2014 / sobota / godz. 19.00 – 18 maja 2014 / niedziela / godz. 2.00 (wejście do godz. 1.00)

18 maja 2014 / niedziela / godz. 12.00-18.00

Partnerem Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Warszawie jest PKO Bank Polski.

900 ocen
4.96
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent