Weleda
Weleda Baby

Noc Muzeów w Centrum Sztuki WRO

📅 sobota 17.05.2014
Noc Muzeów w Centrum Sztuki WRO

 

Noc Muzeów w Centrum Sztuki WRO

17.05.2014, 17:00 – 23:00

Centrum Sztuki WRO, Widok 7, Wrocław | wrocenter.pl

Zielona Noc – Premiera Zielonego Labiryntu

Wystawa | Przestrzeń medialno-naturalna / eksperymentalna
O każdej pełnej godzinie: – oprowadzania / spacery po Zielonym Labiryncie z Przewodnikami Sztuki

Centrum Sztuki WRO zaprasza wszystkich niezależnie od wieku, całe rodziny, na Zieloną Noc – spotkanie ze sztuką, naturą i technologią. Podczas wędrówki po specjalnie zaaranżowanym, innowacyjnym Zielonym Labiryncie galerii odkrywamy obiekty i instalacje, wśród nich tajemnicze drzewo, dźwiękowy ogród Akousmaflore, cyfrowy, interaktywny wodospad, plantację hydroponiczną, elementy środowiska przyrodniczo-cyfrowego, prowadzące do wybranych dzieł z kolekcji WRO i prace powstałe w trakcie warsztatowych spotkań artystów z publicznością.

W zaaranżowanej na nowo Czytelni Mediów WRO czekają Przewodnicy Sztuki, którzy poprowadzą spacer interaktywnymi ścieżkami Labiryntu.

Do WRO warto zabrać ze sobą swe urządzenia mobilne – smartfony i tablety – by odkrywać nowy sposób zwiedzania i w pełni skorzystać z przygotowanych przez WRO aplikacji!

Zielony Labirynt – wystawa, instalacja, przestrzeń

Instalacja akustyczno-wizualna w przestrzeni publicznej w formie labiryntu tworzącego interaktywny architektoniczny lekki przestrzenny obiekt informacyjno-edukacyjny, wykonany z modułowych elementów roślinnych (rośliny doniczkowe, trawa, drzewka) tworzących zielone korytarze, w którym odbiorca, oprowadzany przez Przewodników Sztuki, odbywa akustyczno-wizualny spacer. Oryginalny, opracowany przez Michała Wójcickiego i Krystiana Kwiecińskiego według pomysłu WRO do ekspozycji podczas Europejskiej Nocy Muzeów w 2016 roku, projekt architektoniczny instalacji zewnętrznej został obecnie przygotowany do eksperymentalnej ekspozycji w galerii według założeń scenograficznych Zbyszka Kupisza i Violi Krajewskiej, dla potrzeb prac testowych nad systemami interakcji i przyszłych ekspozycji plenerowych, przedstawiających sztukę mediów. Uniwersalne modułowe elementy ze sklejki wraz z roślinami tworzą obecnie zielone korytarze kryjące „realne" prace oraz zasoby z kolekcji WRO, udostępnione publiczności w ramach wspólnych z nią prac nad przyszłą ekspozycją na ESK.

Innowacyjna od strony technologicznej instalacja edukacyjna pozwala widzom na spacer w przestrzeni obiektu i poznawanie kolejnych treści archiwum dźwiękowego, muzycznego i wizualnego. Poprzez sieciowe aplikacje, wykorzystując małe przenośne ekrany smartfonów, tabletów i innych urządzeń, można nawigować i odbierać poszerzone treści zawarte w ścieżkach edukacyjnych, w sposób umożliwiający ich zaangażowany odbiór. Instalacja skupia w sobie funkcje estetyczne i edukacyjne, wykorzystuje zarówno ukryte elementy, jakimi są aplikacje, jak i elementy nieobecne w tradycyjnej interakcji komputerowej, jak żywe rośliny tworzące labirynt.
Projekt bada związki sztuki, natury i technologii. Przestrzeń Labiryntu ukazuje przenikanie się i zależności występujące pomiędzy tymi dziedzinami. Prace i działania artystyczne tu przedstawiane są interpretacją natury, analizą jej właściwości. Narzędziem do ich poznawania jest mediacja sztuki, w ramach warsztatów, projekcji, spotkań tematycznych, oprowadzań z udziałem przewodników, artystów i kuratorów, budując głębszą relację pomiędzy sztuką a odbiorcą. Wymarzonym efektem takich działań jest gotowość widza do uczestnictwa w działaniach artystycznych oraz podejmowania samodzielnej aktywności twórczej.

Istotnym elementem współpracy z publicznością była akcja przekazywania roślin, która odbyła się jesienią 2013 roku. Odwiedzający Centrum Sztuki WRO widzowie wzięli pod opiekę różnorodne gatunki roślin, które teraz stały się częścią architektoniczno-ogrodniczej konstrukcji Labiryntu, kryjącej prace oraz zasoby z kolekcji WRO.

Ekspozycja:

Cyryl Zakrzewski
Krąg
instalacja

Instalacja Cyryla Zakrzewskiego to nieistniejące drzewo, wyrastające z sufitu Centrum Sztuki WRO. Zwisające na żyłkach fragmenty kory składają się w długi pień, tworzący kurtynę dla projekcji animacji złożonej ze zdjęć pni ściętych drzew.

Paweł Szeibel
oraz uczestnicy warsztatów: Maja Dokudowicz, Szymon Gwóźdź, Maciej Niemiec, Michał Sękowski, Maria Zdończyk, Kamila Wolszczak i inni

Wardian Case
instalacja hydroponiczna

Na wystawie pokazujemy niektóre, nadal rozwijające się w swym biologicznym cyklu i doglądane przez swych autorów prace zrealizowane przez uczestników przeprowadzonych przez Pawła Szeibla we WRO warsztatów tworzenia domowych plantacji hydroponicznych. Uczestnicy warsztatów, licealiści i studenci z Wrocławia, łącząc roślinność z nowymi technologiami, przygotowali mobilne terraria nawiązujące do XIX-wiecznych „Wardian case", opracowanej przez Nathaniela Warda w czasach wiktoriańskiej Anglii metody przechowywania młodych sadzonek egzotycznych gatunków roślin w szklanych skrzyniach, w których botanicy przywozili je do Europy.

Scenocosme – Grégory Lasserre + Anaïs met den Ancxt
Akousmaflore, instalacja interaktywna

Interaktywna instalacja Akousmaflore duetu Scenocosme, łączącego ze sobą sztukę interaktywną i cyfrową, instalacje, dizajn, muzykę i architekturę, po raz pierwszy w Polsce pokazana w ramach 13. Biennale Sztuki Mediów WRO 09 Expanded City.
Interaktywny ogród Akousmaflore to przestrzeń muzyczna, audialna, w której żywe rośliny są naturalnymi czujnikami, wrażliwymi na przypływ energii, reagującymi na ludzkie gesty i kontakt ze światłem. Każda roślina odpowiada na kontakt lub ciepło na swój sposób i sobie tylko właściwym dźwiękiem. Ich język ujawnia się dzięki dotykowi i bliskości widza

Paweł Janicki / WROcenter Group
Wodospad WRO
instalacja interaktywna

Wodospad to instalacja projekcyjna zrealizowana przez WRO we współpracy z wrocławskim ośrodkiem TVP w związku z otwarciem w 2008 Centrum Sztuki WRO. Wykorzystuje materiały audiowizualne prezentujące najbardziej znane karkonoskie wodospady: Kamieńczyka (najwyższy w polskich Sudetach, znajdujący się na szlaku ze Szklarskiej Poręby na Szrenicę na wysokości 846 m n.p.m., z trzema kaskadami spadającymi z wysokości 27m), Wilczki (w Mędzygórzu, na wysokości 570 m n.p.m., o długości 23 m) i Podgórnej (w Przesiece, na wysokości 547 m, z 10 m kaskadą), stanowiące wizytówkę malowniczych naturalnych terenów Dolnego Śląska. Zdjęcia, przetransformowane i scalone w jeden wirtualny obraz, w instalacji przedstawiającej wodospad spływający w formie wielkoformatowej, projekcyjnej tafli, zyskały obecnie dzięki Pawłowi Janickiemu interaktywny wymiar, widz steruje obrazem i dźwiękiem, współkreując przestrzeń projekcji.

 

Projekty towarzyszące:

Nieużytki Sztuki – projekt Elżbiety Jabłońskiej, inicjatywa ogrodnicza przed Centrum Sztuki WRO

O czym szumią wierzby – warsztaty Michała Brzezińskiego (dla studentów)

Zielone fasady – warsztaty Maszy Gonczar (dla dzieci)

801 ocen
4.98
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent