Noc Muzeów 2012 – Muzeum Śląskie

📅 sobota 19.05.2012
Noc Muzeów 2012 – Muzeum Śląskie

 

Idea "Nocy w muzeach" narodziła się we Francji, która do wspólnej zabawy zaprasza od 2005 roku. Impreza odbywa się w maju, z roku na rok ciesząc się coraz to większą popularnością. Trudno się dziwić – to jedyna okazja by zwiedzić muzea w niepowtarzalnej nocnej atmosferze. Muzeum Śląskie przyłączyło się do „Nocy…" od samego początku. Koleje edycje imprezy to liczne atrakcje: wystawy, zajęcia interaktywne dla dzieci i dorosłych, prelekcje, koncerty oraz spotkania z artystami. Naszymi gośćmi byli m.in. znana podróżniczka Elżbieta Dzikowska oraz malarka na szkle Rozalia Szypułowa i rzeźbiarz Józef Szypuła.

 

 

 

NOC W MUZEUM ŚLĄSKIM 19/20 maja 2012
Randka z historią

 

Przed nami ósma edycja „Nocy muzealnej" – europejskiej imprezy, do której tradycyjnie przyłącza się Muzeum Śląskie w Katowicach. Zapraszamy w trzy miejsca:

Muzeum Śląskie
al. W.Korfantego 3
18.00-1.00

godz. 18.30
Wykład z prezentacją O śląskich majówkach prawie wszystko / prow. Krystyna Pieronkiewicz-Pieczko

godz. 20.00
Wykład Piastów śląskich żony i kochanki / prow. dr Małgorzata Kaganiec

godz. 21.30
Nieumarły i inni…, czyli kochać do szaleństwa i ponad życie – spotkanie z dr. Jackiem Kurkiem, który opowie o historii kształtowania się motywu wampira w literaturze, filmie i muzyce oraz przedstawi niekonwencjonalne spojrzenie na postacie pojawiające się w horrorach. Spotkanie ilustrowane muzyką rockową i fragmentami tekstów literackich.

godz. 23.00
Obrazowanie Obrazowanie w fotografii piktorialnej – „In minor" – spotkanie z liderem grupy Pictorial Team, Mieczysławem Wielomski / prow. Danuta Kowalik-Dura

 

Przez cały wieczór:

Archeolog bez łopaty
Poznaj nieinwazyjne metody badawcze – prospekcję lotniczą i geofizyczną. Spróbujemy odszukać stanowisko archeologiczne na zdjęciach lotniczych.
godz. 19.00 – start balonu służącego do robienia zdjęć z wysokości (w zależności od warunków pogodowych)
godz. 20.30 – prapremiera filmu „Czy leci z nami archeolog" oraz wykład Piotra Wronieckiego na temat archeologii nieinwazyjnej

Historia pewnej randki…
Prezentacja multimedialna w oparciu o obraz Józefa Mehoffera „W laurowej sali" (Portret żony). Spotkali się w Paryżu, na pocz. lat 90. XIX w. On był studentem Ecole des Beaux Arts, ona – piękną, inteligentną kobietą uzdolnioną malarsko. W 1899 roku pobrali się i zamieszkali w Krakowie. Rok później przyszedł na świat ich jedyny syn, Zbigniew. Szczęśliwe małżeństwo Jadwigi z Janakowskich i Józefa Mehoffera zaczęło się randką w Paryżu. Jadwiga pozostała dla artysty wierną przyjaciółką, niezawodna, wrażliwą towarzyszką życia i pracy oraz wytworną modelką. Mehoffer namalował wiele jej portretów w różnych kreacjach, projektował dla niej stroje.

warsztat Wczoraj. Zobaczone dzisiaj / prow. Joanna Szeligowska-Farquhar, Beata Grochowska
Jak artyści 2. poł. XX w. widzieli otaczający ich świat? Jak my dzisiaj odbieramy ich prace? Podczas pokazu nadamy obrazom własne tytuły. Może patrząc z perspektywy XXI w., zobaczymy w nich coś, co mocno zaskoczyłoby samych twórców?

Street art wkracza do galerii – pierwszy pokaz prac artystów ze zbiorów Muzeum Slaskiego
„ Still live", „3.2" prezentacja video-artów Szymona Gdowicza.
Video-art odwołuje się do tradycyjnego malarstwa sztalugowego – do słynnych martwych natur w wydaniu malarstwa holenderskiego z XVII w. Jeden z nich oparty jest na zasadzie tworzenia tzw. żywych obrazów – układania kompozycji z przedmiotów nawiązujących stylistycznie do tematu martwych natur w malarstwie holenderskim, m.in. do obrazów autorstwa malarza Pietera Claesza.
Szymon Gdowicz – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Wydziału Malarstwa, dyplom w 2008 roku w pracowni prof. Jacka Rykały i Pracowni Nowych Mediów prof. Mariana Oslislo. Jego działalność artystyczna obejmuje malarstwo, rysunek, film, nowe media, rzeźbę, fotografię, grafikę komputerową, instalacje, environment, performance, a także muzykę.

warsztaty dla dzieci Skrzynia pełna skarbów.
Stworzymy różnymi technikami „skarby" – biżuterię i monety, a także ozdobny kufer.
wystawa Historyczny kantorek

Na wystawie przedstawimy sylwetkę Andrzeja Heidricha artysty, grafika, twórcy banknotów polskich, a także przypomnimy banknoty, którymi operowaliśmy w latach 80. Pokazanie zostaną także serie banknotów nie wprowadzonych do obiegu. W godz. 21.00-23.00 będzie można wziąć udział w zabawie „Kantorek" z banknotami sprzed denominacji.

Między ramą a płótnem . Zwiedzanie Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki

Przeniesione w inny wymiar
Prezentacja nowoczesnych metod digitalizacji muzealiów. Pokaz przygotowany przez firmę „3D Master" z Warszawy

Muralowanie w muzeum
Prezentacja muralu autorstwa Amadeusza Mierzwy, absolwenta katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, który ozdobi kolejne ściany przestrzeni dziedzińca

Muzealny stragan wydawnictw Muzeum Śląskiego w promocyjnych cenach

Układanie wspomnień. Poskładamy razem puzzle z wizerunkiem dawnych Katowic .

 

 

Ponadto zapraszamy do zwiedzenia wystaw stałych i czasowych

 

Teren nowego Muzeum Śląskiego, dawna kopalnia „Katowice"

ul. Kopalniana 6 (Uwaga! Dojście od ul. Katowickiej. Na teren dawnej kopalni, od przystanku autobusowego przy ul. Katowickiej, będzie można dojechać specjalnym mikrobusem.)
15.00-21.30

• godz. 15.00-20.00
Industrialni zwiadowcy – zwiedzanie zabudowań dawnej kopalni oraz zabytków techniki (o 19.30 wejście ostatniej grupy)
Zapoznanie się z zakresem budowy nowej siedziby Muzeum Śląskiego oraz zwiedzanie terenu budowy
Zwiedzający dowiedzą się, jak wyglądały przygotowania do realizacji projektu, sam proces inwestycyjny oraz jakie są planowane efekty, które zobaczymy po zakończeniu budowy.

• wystawa Odkrywka
Na wystawie zobaczymy efekty prac studentów II roku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach zrealizowane w ramach projektu, który dał możliwość interpretacji motywów związanych ze Śląskiem i sposobem jego widzenia przez młode pokolenie. Realizacja obejmuje malarstwo, film, fotografie, instalacje oraz obiekty interaktywne.

• Para buch, koła w ruch – prezentacja zdjęć i filmów dotyczących maszyn parowych w przemyśle śląskim. Zobaczymy fragment filmu fabularnego „Kawalerskie życie na obczyźnie" w reż. Andrzeja Barańskiego oraz filmu dokumentalnego przedstawiający pracę maszyny parowej z kopalni „Luiza" z Zabrza (Skansen Górniczy „Królowa Luiza" Oddział Muzeum Górnictwa Węglowego). Dodatkowo zaprezentowany zostanie film autorstwa Alberta Karkosza pokazujący pracę maszyny parowej „Bartosz" oraz fotografie śląskich maszyn i ciekawych obiektów ze świata.

• godz. 20.00
Koncert zespołu Małe Instrumenty
Małe Instrumenty to grupa artystyczna koncentrująca się na poszukiwaniach dźwiękowych w sferze małych instrumentów. Instrumentarium określające zakres tych brzmieniowych experymentów to wciąż poszerzająca się grupa profesjonalnych instrumentów niewielkich rozmiarów, dźwiękowych zabawek, kuriozalnych wynalazków muzycznych i całej masy drobiazgowych przedmiotów wydających dźwięki. W ten sposób konstruowana muzyka eksponuje niepowtarzalny charakter barw, czasem piękny i kunsztowny, czasem zaskakujący i odkrywczy, a czasem ujawnia ułomności brzmienia i cieszy ograniczeniami. To oznacza, ze zespół zawsze staje przed koniecznością poszukiwania nowych rozwiązań. Podczas niepowtarzalnego występu usłyszymy utwory m.in. autorstwa Juliana Józefa Antonisza oraz Fryderyka Chopina.

Małe Instrumenty zostały założone przez Pawła Romańczuka w 2006 roku, zespół tworzą : Marcin Ożóg, Tomasz Orszulak, Jędrek Kuziela i Maciek Bączyk. Grupa w pełnym składzie zadebiutowała na Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty 2007 i od tego czasu pracuje nad wieloma projektami muzycznymi w ramach Małych Instrumentów. W 2008 roku za spektakl „Elektrownia Dźwięku" zespół otrzymał Grand Prix nurtu Off 29 Przeglądu Piosenki aktorskiej. W listopadzie 2009 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu pt. „Antonisz". Album zawiera utwory autorstwa Juliana Józefa Antonisza, jednego z najbardziej intrygujących reżyserów filmów animowanych. Kolejne publikacje to audiobook wydany wspólnie z Wojciechem Widłakiem „Sekretne życie Krasnali w Wielkich Kapeluszach" (2009) oraz płyta z książką „Małe Instrumenty grają Chopina" (2010).

UWAGA!

Śląski kołocz na przywitanie. Częstujemy pysznym ciastem drożdżowym z posypką.
Weź przypinkę ze słupa ustawionego przed Muzeum Śląskim, przyjdź z nią w trakcie „Nocy w Muzeum" i skosztuj świeże ciasto drożdżowe z posypką.

 

 

Sponsor

Nocni odkrywcy
Zbierz wszystkie pieczątki potwierdzające uczestnictwo w imprezie Muzeum Śląskiego przy al. W. Korfantego, Centrum Scenografii Polskiej oraz na terenie nowej siedziby Muzeum Śląskiego – dawnej kopalni „Katowice", wypełnij kupon znajdujący się na ulotce i weź udział w losowaniu atrakcyjnych nagród o godz. 22.30 przed budynkiem muzeum przy al. W. Korfantego 3.

 

Centrum Scenografii Polskiej, plac Sejmu Śląskiego 2

(budynek Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek)
18.00-1.00

Randka z historią XXI w.

Zapraszamy do wnętrza Tajemniczego Centrum Scenografii – długo ukrywanej przez wojsko sensacji, która w tajemniczy sposób przetrwała zawieruchy wieku XXII i XXIII aby, jako jedna z nielicznych pamiątek tamtych czasów odsłonić przed nami, ludźmi XXIV w., swoje sekrety. Ze względu na kruchą aurę panującą wewnątrz, Centrum zostanie otworzone tylko z 19 na 20 maja. Tej nocy nie tylko udostępnimy przestrzeń, choć już samo to wydaje się dość ekscytujące, ale również podzielimy się z naszymi gośćmi wynikami wieloletnich badań nad historią Centrum i jego mitycznych użytkowników.

godz. 18.30-23.00
Podziemia Pełne Scenografii
Zwiedzanie lochów Tajemniczego Centrum Scenografii z przełomu XXI i XXII w. Wejścia w 15-osobowych grupach.
godz. 19.00-22.00
Malarstwo Naskalne XXI w., czyli warsztaty archaicznej sztuki graffiti prowadzone przez grupę NIETAK z zakładu archeologii obrazu
godz. 20.00-23.00
Punkt Dźwięków Znalezionych
Warsztat muzyki tajemniczych instrumentów odkrytych w podziemiach Centrum prowadzony przez Amadeusza Naczyńskiego z zakładu archeologii muzycznej
godz. 23.00
„Schody"
Rekonstrukcja spektaklu z XXI w. w wykonaniu grupy Momo – archeologów sztuki zwanej dawniej teatrem
godz. 18.00-23.00
Wdech/wydech
Stanowisko samodzielnej produkcji aparatów do wdychania mieszanki o wysokiej zawartości scenografii zapobiegających naruszeniu aury.
godz. 22.15 – 23.00
Koncert Inter­play Jazz Duo (Kamil Urbań­ski – for­te­pian, Jędrzej Łaciak – kontrabas) – muzycznego odkrycia XXV wieku
godz. 18.30-22.30
Zwiedzanie wystawy Zmienianie świata z przewodnikiem – historykiem sztuki teatru XXI w.

 

Ponadto:

wystawa Zmienianie świata – czyli opowieść o życiu w XXI w. w społeczeństwie scenograficznym
Szok przeszłości – spotkanie z technologią XXI w. Budowa maszyny nieznanego przeznaczenia na podstawie planów technicznych znalezionych w podziemiach Centrum

 

Wszystkie imprezy będą się odbywały w siedzibie CSP oraz przestrzeniach budynku CKK im. K. Bochenek.

 

Tradycyjnie, dzięki uprzejmości KZK GOP, wszystkie miejsca imprezy będą udostępnione dzięki specjalnej, bezpłatnej linii autobusowej.

 

Noc w Muzeum Śląskim 2011

 

296 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent