Weleda

Noc Muzeów 2011 we Wrocławiu

📅 sobota 14.05.2011
Noc Muzeów 2011 we Wrocławiu

Pretekstem do „medycznego" tematu jest prezentowana w Muzeum wystawa „Szlachetne zdrowie…", na której można zobaczyć między innymi wielkie ceramiczne naczynie przeznaczone na najsłynniejszy lek wszech czasów ̶ Mithridatium, pojemnik na inny niezwykły lek „Mumia Vera", czyli „proszek mumiowy", drewniany stetoskop z początku XX w. woskowe mulaże (odlewy) dermatologiczne, m.in. twarzy trędowatego i maska pośmiertna słynnej Nieznajomej z Sekwany – młodej kobiety o tajemniczym, pogodnym "Uśmiechu Giocondy" wyłowionej ok. 1880. Wykonana pośmiertna maska i zdjęcia spopularyzowały jej wizerunek, stała się natchnieniem ówczesnych pisarzy (Nabokov, von Horvath).

Tematy związane z medycyną nie ograniczą się do wystawy czasowej. Iwona Gołaj opowie m.in. o pokazywanym na ekspozycji stałej „Portrecie brodatej Marii Antonii" i jego bohaterce, która była bardzo popularna w XVII wieku. Zarabiała na życie objeżdżając europejskie dwory i prezentując swój niezwykły zarost. Jadwiga Jasińska Sadura, opierając się na przykładach malarstwa europejskiego, powie jak dawniej leczono. Najmłodsi zwiedzający podczas tegorocznej Nocy Muzeów dowiedzą się, jak się bawili ich pradziadkowie, co to jest op art i dlaczego z niektórych obrazów coś wystaje? Natomiast miłośnicy sztuki najnowszej zaproszeni zostaną do wzięcia udziału w wydarzeniu „Alternative Night Performance" przygotowanego z okazji prezentacji w Muzeum wystawy XIV Międzynarodowego Biennale Sztuki Mediów WRO 2011.

W Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu królować będzie muzyka z różnych stron świata. Imprezę zatytułowaną Ilu grajków – tyle muzyki wypełnią dźwięki znad Gangesu, z Kaukazu i Dolnego Śląska, będzie można usłyszeć pieśni polskie, ukraińskie i rosyjskie, zobaczyć tańce hinduskie i muzułmańskie.
Dzieci będą się uczyć podstawowych kroków tradycyjnych tańców ludowych pod kierunkiem specjalistów – choreografów z Zespołu Pieśni i Tańca „Wrocław".
Wielokulturowy Dolny Śląsk będzie można odnaleźć w spektaklu-koncercie gitarzysty Michała Zygmunta, który zaprezentuje tradycyjne utwory ludowe w konwencji współczesnej muzyki etno-jazzowej. Noc w Muzeum Etnograficznym zakończą „Korowody taneczne", które poprowadzi Olga Chojak z Centrali Muzyki Tradycyjnej.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu
Noc Muzeów 2011
14 maja 2011

Wstęp wolny

Ilu grajków – tyle muzyki w Muzeum Etnograficznym. Noc wypełnią dźwięki znad Gangesu, z Kaukazu i Dolnego Śląska; pieśni polskie, ukraińskie i rosyjskie. Dzieci poznają świat zabawek, a pierwszych kroków tradycyjnych tańców ludowych nauczą ich choreografowie Zespołu „Wrocław". Wielokulturowy Dolny Śląsk – ślady powojennej wędrówki dzisiejszych mieszkańców regionu, ich pieśni i marzeń – będzie można odnaleźć w spektaklu-koncercie autorstwa gitarzysty Michała Zygmunta. Multimedialny spektakl prezentuje tradycyjne utwory ludowe zinterpretowane w gitarowej konwencji współczesnej muzyki etno-jazzowej. Dopełnienie stanowi opowieść utkana z archiwalnych zdjęć dokumentujących codzienność dawnej Polski. Korowody taneczne poprowadzi Olga Chojak z Centrali Muzyki Tradycyjnej, a Centrum Kultury Muzułmańskiej zaprezentuje między innymi tańce Wajnahów i utwory wykonane na lutni oud.

16.00 – Pierwsze kroki z folklorem – warsztaty taneczne dla dzieci od 7 do 15 lat
W pierwsze taneczne kroki z folklorem wprowadzą dzieci choreografowie Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Wrocław

16.00 – Świat zabawek – prelekcja połączona z warsztatem dla dzieci od 5 do 10 lat, prowadzi Hanna Nasz

18.00 – otwarcie wystawy Nieznane oblicza hinduizmu połączone z prezentacją Muzyka znad Gangesu