Królik i Misia
Królik i Misia

Niezwykłe spotkanie z fortepianami i perkusją

📅 piątek 14.12.2012 do sobota 15.12.2012
Niezwykłe spotkanie z fortepianami i perkusją

W ten sposób dzieci poznają nieograniczone możliwości fortepianów, słuchając gry na dwóch takich instrumentach jednocześnie, na cztery ręce na jednej klawiaturze, tylko z wykorzystaniem czarnych klawiszy, czy w sposób perkusyjny.
 
Wykonawcami projektu niezwykłego spotkania z fortepianami i perkusją będą: Lutosławski Piano Duo, w skład którego wchodzą nagradzani wielokrotnie utalentowani pianiści – Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik oraz Haba Percussion Group – krakowski zespół perkusyjny założony przez Ryszarda Habę – kierownika grupy perkusyjnej Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, inicjatora Spotkań z muzyką perkusyjną. Zespół powstał w 2006 roku i od tego czasu prowadzi niezwykle aktywną działalność koncertową, uczestnicząc także w krakowskich festiwalach: Festiwalu Muzyki Filmowej czy Muzyka w Starym Krakowie. Grupa dokonała wielu prawykonań muzyki polskiej i zagranicznej – wśród współczesnych kompozytorów, którzy tworzą specjalnie na potrzeby Haba Percussion Group znajdują się takie nazwiska jak: Agata Zubel, Szczepan Tesarowicz, Lindsay Davidson czy Nathan Right Shirley. 

W  p r o g r a m i e :
Maurice Ravel – Moja matka gęś (części: Pawana dla śpiącej królewny, Tomcio Paluszek, Japońska cesarzowa, Rozmowy Pięknej i Bestii)
George Bizet – Zabawy dziecięce (Banki mydlane, Mały mąż, mała żona)
                       
Witold Lutosławski – Wariacje na temat Paganiniego
George Crumb – Taniec kosmiczny z cyklu Makrokosmos
Wojciech Blecharz – Transphere cz. II
Igor Strawiński – Taniec rosyjski z baletu Pietruszka
 
* * *
Utwór na 6 parasoli i pudło rezonansowe
Pat Metheny – Suita (wybór)
Lindsay Davidson – Utwór na bazie szkockich motywów rytmicznych (z układem choreograficznym wg własnego pomysłu grupy)

Zapraszamy w piątek 14 grudnia o godz. 9, 11 i 13 oraz w sobotę 15 grudnia o godz. 10 i 12.
 
Gorąco polecamy!
 
 ——————————————————————————–
 
LUTOSŁAWSKI PIANO DUO założony ponad dziesięć lat temu Duet Fortepianowy im. Witolda Lutosławskiego zyskał reputację  jednego z czołowych duetów fortepianowych młodej generacji na świecie. To wyjątkowy na polskiej scenie muzycznej zespół specjalizujący się wyłącznie w jednej dziedzinie – grze na dwa fortepiany i na cztery ręce. Napisano o nich m. in.: "pianiści prezentują cały blask techniki oraz wysoki artyzm w wykonywaniu muzyki”, "dzięki świetnemu warsztatowi i niespożytej energii, potrafią zrobić z muzyką bardzo wiele”.
Pianiści Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik pracowali początkowo pod opieką Brachy Eden i Alexandra Tamira, podczas studiów w Akademii Muzycznej im. Chopina – kameralistki Krystyny Borucińskiej, a następnie Hansa-Petera i Volkera Stenzl.
Duet uczestniczył również w wielu kursach mistrzowskich i seminariach konsultując swoją wizję artystyczną  z tak wybitnymi muzykami jak: Yaara Tal, Andreas Groethuysen, Aglika Genova, Luben Dimitrov, Olga Rusina.

 
Ryszard HABA – artysta i kierownik grupy perkusyjnej Orkiestry Filharmonii Krakowskiej, inicjator Spotkań z muzyką perkusyjną; założyciel zespołu perkusyjnego Haba Percussion Group. Wspólnie z Kają Danczowską tworzą niezwykle rzadki duet skrzypcowo-perkusyjny, wykonując między innymi kompozycje napisane specjalnie dla nich. W ramach Krakowskiego Duetu Perkusyjnego dokonał prawykonania Koncertu na dwie perkusje i orkiestrę Marka Stachowskiego. Jest także członkiem zespołu muzyki szkockiej The Reivers. Koncertuje z wieloma orkiestrami, m.in. z Capellą Cracoviensis, Sinfonią Varsovią, Sinfoniettą Cracovią, Filharmonią Rzeszowską, Capellą Bydgostiensis. Jest członkiem Polskiej Orkiestry XVIII wieku. W 2008 roku grał z zespołem Jordi Savalla na festiwalu Misteria Paschalia w Krakowie. Z Capellą Bydgostiensis dokonał światowego prawykonania Koncertu na marimbę z orkiestrą Lindsaya Davidsona, a z Capellą Cracoviensis – polskiego prawykonania Concerto per sei Timpani Georga Druschetzkego z orkiestrą. W 2006 i 2007 r. brał udział jako solista oraz wykładowca w Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Perkusyjnej Crossdrumming w Warszawie.

 
BILETY: 15 zł
 
Kasa biletowa:
wt. – czw.. w godz. 11 – 14, 15 – 19
pt. 11-14, 15-19.30
sob. – na godzinę przed koncertem.
 
Rezerwacja: 
Biuro Organizacji Widowni i Marketingu – tel. +48 (12) 429 13 45

piątek, 14 grudnia o godz. 9.00, 11.00 i 13.00
sobota, 15 grudnia o godz. 10.00 i 12.00

Sala Filharmonii

 

297 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent