Królik i Misia
Królik i Misia

Nic o nas bez nas – szkolenia dla kobiet z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu i ruchu

📅 sobota 29.09.2012 do niedziela 03.02.2013
Nic o nas bez nas – szkolenia dla kobiet z niepełnosprawnościami wzroku, słuchu i ruchu

Jeśli chcesz:
–            Spotkać kobiety z podobnym doświadczeniem do Twojego
–           Poczuć siłę i energię płynącą z takiego spotkania
–            "Naładować akumulatory”
–            Oderwać się od codzienności i rutyny
–            Mieć czas i przestrzeń do wymiany poglądów i doświadczeń
–            Odnaleźć sposoby reagowania w sytuacjach niesprawiedliwego, nierównego traktowania
–            Móc wyrazić i wspólnie wypracować postulaty zmian, które są konieczne, żeby sytuacja kobiet z niepełnosprawnościami się poprawiła
–            Zdobyć informacje na temat organizacji kobiet z niepełnosprawnościami w innych krajach,  dobrych rozwiązań uwzględniających perspektywę kobiet z niepełnosprawnościami wypracowanych i stosowanych w innych krajach…

 
Zapisz się konieczne na szkolenia! Bardzo zależy nam na Twoim udziale!

Część tego projektu, pod nazwą "Genderowy wymiar niepełnosprawności" ma na celu poznanie doświadczeń, potrzeb i problemów, z jakimi spotykają się w życiu codziennym kobiety z niepełnosprawnością ruchową, wzrokową i słuchową oraz wypracowanie rekomendacji dotyczących polityki społecznej wobec niepełnosprawności w Polsce. W ramach tej części zostaną przeprowadzone:
·       Warsztaty/szkolenia
·       Wywiady
·       Teatr Forum
 
Cel szkolenia

Celem szkolenia jest wsparcie uczestniczek w budowaniu własnej autonomii/niezależności oraz uwzględnienie ich głosu, potrzeb i perspektywy w rozwiązywaniu problemów stojących na drodze do pełnego i równego uczestnictwa w życiu społecznym, które są efektem przekonań społecznych, stereotypów, dyskryminacji, istniejących rozwiązań prawnych i praktycznych i in.
 
Kto może wziąć udział w szkoleniu?

W szkoleniu mogą wziąć udział kobiety z niepełnosprawnością ruchu, i/lub wzroku, i/lub słuchu powyżej 18 roku życia mieszkające w województwie małopolskim.

Ile kosztuje udział w szkoleniu?
Udział w szkoleniu jest bezpłatny! Uczestniczkom zapewniamy materiały szkoleniowe i wyżywienie podczas szkoleń.

Jeśli jestem spoza Krakowa, to gdzie będę spać i jak mam dojechać na szkolenie?

Wszystkie uczestniczki otrzymają zwrot kosztów dojazdu a osoby spoza Krakowa również zakwaterowanie.

W jaki sposób w organizacji szkolenia i jego przebiegu zostaną uwzględnione moje potrzeby wynikające z niepełnosprawności?
Miejsca, w których odbędą się szkolenia będą dostosowane do potrzeb osób z danym rodzajem niepełnosprawności. Istnieje możliwość skorzystania z asystentki/a, tłumacza/ki migowego/ej, wykorzystywana będzie audiodeskrypcja.
Żeby móc odpowiedzieć na indywidualne potrzeby, w formularzu zgłoszeniowym umieszczone zostały pytania szczegółowe.

Kiedy  i gdzie odbędą się szkolenia?
Dla każdej z grup kobiet (z różnymi rodzajami niepełnosprawności) są organizowane osobne szkolenia. Istnieje możliwość wybrania jednego z dwóch terminów.

  I grupa dla kobiet z niepełnosprawnością ruchu – 29 – 30.09.2012
  II grupa dla kobiet z niepełnosprawnością ruchu – 6-7.10.2012
  I grupa dla kobiet z niepełnosprawnością wzroku – 29 – 30.09.2012
  II grupa dla kobiet z niepełnosprawnością wzroku – 6-7.10.2012
  I grupa dla kobiet z niepełnosprawnością słuchu – 26-27.01.2013
  II grupa dla kobiet z niepełnosprawnością słuchu – 2-3.02.2013

Szkolenia odbędą się w Krakowie, ale będą organizowane w różnych salach, aby zapewnić dostępność miejsca dla wszystkich uczestniczek.
Dokładny adres każdego ze szkoleń zostanie podany w późniejszym terminie, po otrzymaniu zgłoszenia.
 
Do kiedy muszę się zgłosić?

Zgłoszenia do udziału w szkoleniach, które odbywają się we wrześniu i październiku przyjmujemy do 10 września 2012. Informację o zakwalifikowaniu do uczestnictwa w szkoleniu prześlemy do 15 września 2012.

Jak się zgłosić?
Każda chętna osoba musi wypełnić formularz zgłoszeniowy. Można to zrobić na komputerze i przesłać e-mailem, można też zadzwonić pod numer 507 808 575 i podyktować odpowiedzi do formularza przez telefon.
 
W razie jakichkolwiek pytań zachęcamy do kontaktu z nami:
Pod numerem telefonu: 507 808 575
e-mailem: zgloszenia@autonomia.org.pl

Kim są osoby prowadzące szkolenie?
Każde szkolenie będzie prowadzone przez dwie osoby, które mają przygotowanie do  pracy z grupami i do prowadzenia szkoleń. W większości szkoleń, przynajmniej jedna z trenerek jest kobietą z danym rodzajem niepełnosprawności.

Trenerkami są: Małgorzata Dymowska, Monika Serkowska, Agata Teutsch, Anna Werenc, Katarzyna Żeglicka.

Opis problemu i szkolenia
Wykluczenie i dyskryminacja wielokrotna (ze względu na płeć i niepełnosprawność) powodują, że w instytucjach publicznych, w życiu politycznym, wszędzie tam gdzie podejmuje się decyzje dotyczące sposobów rozwiązywania wszelkich spraw społecznych, nie ma kobiet z niepełnosprawnościami. To sprawia, że potrzeby i doświadczenie kobiet z niepełnosprawnościami nie są brane pod uwagę, wtedy kiedy dochodzi do podejmowania decyzji mających wpływ na ich sytuację życiową, społeczną, ekonomiczną i prawną.

Brakuje tej perspektywy zarówno na poziomie polityki krajowej i lokalnej, jaki i w środowisku organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz organizacji kobiecych. Choć pojawiają się opracowania na temat wykluczenia/dyskryminacji osób z niepełnosprawnościami, to brakuje w nich informacji na temat różnic między sytuacją kobiet i mężczyzn i wynikających z tego konsekwencji. Choć pojawiają się informacje na temat dyskryminacji kobiet, brakuje w nich odniesień do tego, jak różni się sytuacja kobiet z niepełnosprawnościami i bez.

Dzieje się tak, między innymi dlatego, że zbyt mało jest sytuacji, w których kobiety z różnymi rodzajami niepełnosprawności spotykają się, wymieniają swoimi uwagami, refleksjami na temat zmian, które są konieczne, po to aby mogły doświadczać równości i nie być dyskryminowanymi. Brakuje sytuacji, w których  kobiety z niepełnosprawnościami formułują swoje interesy i postulaty zmian.

Chcemy by planowane szkolenia, warsztaty, wywiady i wypracowane rekomendacje były początkiem zmiany.

Realizacja projektu:
Wydział Humanistyczny Akademii Górniczo-Hutniczej

 

406 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent