Królik i Misia
Królik i Misia

Muzeum Pałac w Wilanowie na wakacje

📅 poniedziałek 27.08.2012 do piątek 31.08.2012
Muzeum Pałac w Wilanowie  na wakacje

Muzeum Pałac w Wilanowie

lipiec -sierpień 2012

Program kulturalno-edukacyjny

Wystawy animacje koncerty spotkania wykłady

aktywności dla młodszych i starszych

sztuka historia kultura natura tradycja

W świecie historii i sztuki…

 

Historia mniej znana to cykl spotkań adresowanych do odbiorców dorosłych. Od maja do września w każdą sobotę o godz. 13.00 zapraszamy na wspólne pałacowe spacery. Spotykamy się w szatni, udział po wykupieniu biletu do pałacu. 

 

 

Tematy spacerów:

 

11 VIII Zamachy na królów Historia Polski nie obfituje w wydarzenia ociekające krwią panujących. W porównaniu z innymi krajami europejskimi u nas rzadko zdarzały się spiski przeciwko życiu królów, choć nie całkiem się ich ustrzegliśmy. Jakie były przyczyny i efekty planowanych królobójstw, kto za nimi stał i czy poniósł za to karę… temat przybliży kolejny wykład z cyklu Historia mniej znana.

18 VIII Dzień z życia królowej Marysieńki

Codzienne życie na XVII-wiecznym dworze królewskim było wyznaczone przez obowiązki reprezentacyjne i towarzyskie. Wśród wydarzeń określonych ściśle ceremoniałem istniał też czas na prywatne zajęcia i rozrywki. Spacer po wnętrzach pałacowych przybliży nam, jak mógł wyglądać dzień królowej Marysieńki. Dowiemy się, czym się zajmowała, jakie gry ceniła, o czym mogła rozmawiać z Janem III Sobieskim oraz które z komnat pałacowych najbardziej lubiła.

 

Zmysły sztuki, Królewska Cukiernia Wilanowska, 19 lipca, godz. 19.00, wstęp wolny

Zmysły sztukito cykliczny program prezentujący twórczość współczesnych polskich malarzy. Co miesiąc w Królewskiej Cukierni Wilanowskiej odbywa się wernisaż, podczas którego uczestnicy mają szansę porozmawiania z artystami, a także skosztowania specjalnie na tę okazję zaprojektowanego deseru. Oprawy niektórych spotkań dopełniają autorskie filmy dokumentalne o analogiach między sztuką współczesną a wybranymi obiektami z kolekcji wilanowskiej.

 

Kapitał ludzki, wystawa, Oranżeria

III wystawa z cyklu Uśpiony Kapitałprzygotowana we współpracy z fundacją Profile prezentująca sztukę współczesną lat 80. XX w. z kolekcji Barbary i Andrzeja Bonarskich.

 

Od A do Z, czyli kaligrafia bez tajemnic, drukarnia królewska,  25 VIII, g. 14.10-15.30, wstęp po wykupieniu biletu edukacyjnego

W każdą ostatnią sobotę miesiąca zapraszamy na warsztaty poświęcone w całości sztuce pięknego pisania. Warsztaty są adresowane nie tylko do miłośników kaligrafii, ale również do osób, które chcą, aby ich pismo odręczne stało się eleganckie, bardziej fantazyjne lub po prostu staranniejsze. Za wzór stawiamy sobie kursywę angielską, która była krojem pisma powszechnie obowiązującym w czasach Jana III Sobieskiego. Warsztaty mają formułę otwartą (nie obowiązuje rezerwacja), a ich uczestnicy sami decydują o intensywności i rodzaju wykonywanych ćwiczeń, których celem jest doskonalenie umiejętności starannego kreślenia liter o fantazyjnych kształtach.

 

Bogowie Olimpu, Gaj Akademosa, soboty i niedziele lipca, godz. 11.00-14.00, wstęp po

wykupieniu biletu do parku

Zapraszamy do zaczarowanego zakątka wilanowskiego parku -Gaju Akademosa. Sprawimy, że poczujesz się… bosko! Przez chwilę staniesz się władczy jak Zeus lub sprytny jak Hermes czy najpiękniejsza i najbardziej pożądana jak Afrodyta. Przeniesiemy Cię na wilanowski Olimp. Zapraszamy dorosłych i dzieci, rodziny i zakochane pary, singli i grupy przyjaciół. Każdy jest miłym i oczekiwanym gościem.

przyrody,

 

 

Wilanowski Klub Przyrodniczy, ogrody wilanowskie, 18 VIII, w godz. 10.00-13.00, w cenie biletu do parku

Zapraszamy wszystkich chętnych na spotkania Wilanowskiego Klubu Przyrodniczego, którego celem jest rozpoznanie przyrodnicze ogrodów wilanowskich. W ramach prac klubu będą mogli Państwo wziąć udział w inwentaryzacjach prowadzonych przez przyrodników specjalizujących się w różnych dziedzinach, m.in. ornitologów, entomologów, hydrobiologów, botaników. Rozpoczęcie każdego spotkania odbędzie się w edukacyjnym namiocie przyrodniczym znajdującym się na terenie ogrodów.

Wycieczki przyrodnicze po ogrodach wilanowskich

W trakcie spotkań będzie można poznać różnorodność krajobrazu ogrodów wilanowskich, dowiedzieć się, jakie żyją w nich zwierzęta i jakie rosną rośliny oraz co ciekawego dzieje się obecnie w przyrodzie.

19 VIII 2012 (ndz) 11.00-12.30

W cenie wejścia do ogrodów

Pod parasolkami, lipiec -sierpień: środy, piątki i niedziele, godz. 11:00-14:00, wstęp po wykupieniu biletu do parku

Otwarte plenerowe warsztaty dla dzieci o przyrodzie ogrodów wilanowskich.

tradycji i kultury,

 Historia kawą pachnąca, dziedziniec gospodarczy, w soboty i niedziele w godz. 11.00-16.00, wstęp wolny

 Skąd pochodzi kawa? Jakimi drogami trafiła do Europy? Co łączy kawę i króla Polski Jana III Sobieskiego? Jeśli chcą Państwo poznać odpowiedzi na te i inne pytania, zapraszamy do wysłuchania pachnącej kawą historii.

Drukarnia Królewska, codziennie (oprócz wtorków) w godz. 11.00-14.00, w soboty i niedziele w godz. 11.00-16.00, wstęp po wykupieniu biletu do pałacu

Serdecznie zapraszamy do wizyty w Drukarni Królewskiej, gdzie drukarz zaprezentuje Państwu druki ulotne, opowie krótką historię propagandy wojennej Jana III Sobieskiego oraz przedstawi zarys historii drukarstwa w Polsce i Europie. W trakcie warsztatów można własnoręcznie odbić reprinty królewskich pism ulotnych, prowadzona jest także sprzedaż druków, książek i monet.

Kuźnia Królewska, dziedziniec gospodarczy, codziennie (oprócz poniedziałków i wtorków) w godz. 11.00-14.00, w soboty i niedziele w godz. 11.00-16.00, wstęp wolny

Kuźnia Królewska ukazuje rozwój rękodzieła kowalskiego na tle historii i wojny w Rzeczypospolitejod czasów Stefana Batorego do Jana III Sobieskiego. W trakcie zajęć można poznać tajniki warsztatu kuźniczego, prowadzona jest także sprzedaż świeżo wykonanych replik utensyliów codziennego użytku.

Królewska Mennica i Drukarnia Ulotna, dziedziniec gospodarczy, codziennie (oprócz poniedziałków i wtorków) w godz. 11.00-14.00, w soboty i niedziele w godz. 11.00-16.00, wstęp wolny

Połączone stanowisko drukarni i mennicy. Warsztaty ukazują rozwój mennicy polskiej i systematyki monet na tle historii i gospodarki w Rzeczypospolitej od czasów Stefana Batorego do Jana III Sobieskiego. W trakcie zajęć można poznać tajniki warsztatu menniczego, prowadzona jest także sprzedaż świeżo wykonanych monet i druków ulotnych. Warsztat drukarski ukazuje historię propagandy politycznej i wojennej króla Jana III Sobieskiego.

Królewska hafciarka, dziedziniec gospodarczy, w soboty i niedziele w godz. 11.00-16.00, wstęp wolny

Królewska hafciarka można będzie dowiedzieć się o historii haftu i modzie na dworze królowej Marysieńki. Oprócz obserwacji technik wytwarzania haftu będzie można spróbować własnych sił w trudnej sztuce hafciarskiej.

Polonia Militaria, Sala Biała lub Salon Lubomirskiej, w soboty i niedziele w godz. 11.00-16.00, wstęp po wykupieniu biletu do pałacu

Interaktywne warsztaty rekonstruktorskie polegające na ekspozycji kopii zabytków militarnych i gawędach o czynach wojennych Jana III Sobieskiego. Szczególnie uwzględnia się w nich odsiecz wiedeńską A.D. 1683. Zajęcia prowadzą rekonstruktorzy z grupy rekonstrukcji historycznej.

i muzyki…

 

442 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent