Muzeum Krakowa zaprasza: Miesiąc Krakowianek w Muzeum Krakowa

Muzeum Krakowa
🗺 mapa
📅 sobota 23.03.2024
Miesiąc Krakowianek w Muzeum Krakowa

Zapraszamy na „Miesiąc Krakowianek”, który odbywa się co roku w marcu. To szczególny festiwal realizowany przez Urząd Miasta Krakowa we współpracy z miejskimi jednostkami i instytucjami kultury. Serdecznie zapraszamy do udziału.

Rydlówka
14 marca (czwartek), godz. 18.00 – „Darcie pierza” – babskie haftowanie – warsztat

Muzeum Nowej Huty
20 marca (środa), godz. 18.00 – Brzmienie buntu. Polska 2020+ – debata towarzysząca wystawie „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945-1989”
Jak brzmi bunt w muzyce tworzonej dzisiaj w Polsce? Wobec czego muzycy mają potrzebę się buntować? Co młodzi ludzie rozumieją dziś pod pojęciem wolności?
Zapraszamy na debatę towarzyszącą wystawie „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności”.
W rozmowie, prowadzonej przez prof. Beatę Kowalską (Instytut Socjologii UJ), wezmą udział:
– Justyna Biedrawa (wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka),
– Alina Kula (feministka, współzałożycielka inicjatywy Karioka Girls Rock Camp Poland, gitarzystka),
– Radosław Nawojski (socjolog i kulturoznawca).
Debata jest organizowana we współpracy z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Miejsce: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
Wstęp wolny. Bez konieczności rezerwacji

Muzeum Podgórza
27 marca (środa), godz. 17.30 – Panna Gmina Podgórska – podgórzanki znane i nieznane – oprowadzanie po wystawie stałej
Zapraszamy na oprowadzanie tematyczne po Muzeum Podgórza, które przybliży nam znane i nieznane Podgórzanki, ukryte za wielką historią miasta. Opowiemy między innymi o pewnej wyjątkowej nauczycielce, o mało znanej wichrzycielce porządku rodzinnego i o dzielnych patriotkach. Zastanowimy się wspólnie nad urodą podgórzanek oraz nad tym, czy Podgórze przypadkiem nie było jednak kobietą?
Prowadzenie: Anna Warzecha, Melania Tutak (MK)
Miejsce: Muzeum Podgórza, ul. Limanowskiego 51
Cena: 20 zł/osoby
Rezerwacje biletów: Centrum Obsługi Zwiedzających, Rynek Główny 35 (Pałac Krzysztofory), 31-011 Kraków, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl , tel. 12 426 50 60
Bilety będzie można kupić w dniu oprowadzania w kasie w Muzeum Podgórza lub wcześniej w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory (Rynek Główny 35)

Pałac Krzysztofory
13 marca (środa), godz. 17.00 – Irena Odrzywołek – symbol odwagi i walki – wykład

17 marca (niedziela), godz. 10.00 – Zaczarowany Kraków, czyli czytanie na śniadanie

20 marca (środa), godz. 17.00 – Maria Jarema – kobieta o wielu twarzach – wykład
Rzeźbiarka, malarka, graficzka, autorka kostiumów i scenografii. Jedna z niewielu kobiet, które studiowały w pracowni Xawerego Dunikowskiego na krakowskiej ASP. Związana ze środowiskiem awangardowych twórców I i II Grupy Krakowskiej, a także eksperymentalnymi teatrami Cricot i Cricot 2. Zaangażowana artystka o wyrazistych poglądach społecznych i politycznych, która nie stroniła od udziału w manifestacjach w obronie strajkujących robotników. Podczas spotkania przybliżymy postać Marii Jaremy, jednej z najbarwniejszych artystek XX wieku.
Prowadzenie: Justyna Kasińska (MK)
Miejsce: Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35), sala Miedziana
Udział bezpłatny, bez konieczności rezerwacji miejsca

23 marca (sobota), godz. 10.00 – Legendy zaklęte w świetle i cieniu: Legenda o Nawojce – rodzinne warsztaty teatru cieni
Czy wiecie, jak nazywała się najbardziej znana studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego? Była nią Nawojka, która żyła w czasach, kiedy kobiety nie mogły studiować na uczelniach wyższych. Nawojka więc posunęła się do pewnego podstępu, który otworzył przed nią drzwi najbardziej znanej w Polsce uczelni. Co z tego wyniknęło i czy wszystko zakończyło się szczęśliwie? Tego wszystkiego dowiemy się podczas marcowych warsztatów teatru cieni.
Legendy zaklęte w świetle i cieniu to cykl warsztatów dla rodzin z dziećmi w wieku 7-10 lat, podczas których dzieci poznają bogaty świat krakowskich podań i opowieści. Podczas warsztatów  uczestnicy przygotowują postacie i scenografię związane z daną legendą. Następnie, z wykorzystaniem teatru cieni, przedstawiają opowieść, samodzielnie animując postacie. Warsztaty odbywają się w soboty w sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory.
Prowadzenie: Teatr Otwarty
Miejsce: Pałac Krzysztofory (Rynek Główny 35), sala Miedziana
Cena: 20 zł/dziecka (jeden opiekun wstęp wolny)
Konieczność rezerwacji miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających w Pałacu Krzysztofory, Rynek Główny 35 (tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl

zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent