Muzeum Krakowa zaprasza: Muzeomania 2020 dla dzieci i młodzieży

oddziały Muzeum Krakowa mapa

czwartek 08.10.2020

Muzeomania 2020 dla dzieci i młodzieży

Przestrzenie piękna – pod takim tytułem będziemy w najbliższym semestrze prowadzić zajęcia w cyklu „Muzeomania”. Porozmawiamy o różnych aspektach piękna, będziemy je odkrywać m.in. w miejskim krajobrazie i w materialnym i niematerialnym dziedzictwie Krakowa.

W programie nie zabraknie spotkań dla dzieci (cykle „Mały wielki Kraków” i „Tajemniczy kufer”) i dla młodzieży („Poczuj Kraków”). Zajęcia będą się odbywać w różnych oddziałach Muzeum Krakowa, a także w innych miejscach w mieście.

Koszt udziału w zajęciach: 10 zł

Muzeomania
Wrzesień – grudzień 2020

Tajemniczy kufer
Program skierowany do kreatywnych i ciekawych świata maluchów oraz ich rodziców, którzy pragną wspierać wszechstronny rozwój swoich pociech od najmłodszych lat. Każde spotkanie koncentruje się na wybranym przedmiocie kultury materialnej – świadku minionych wieków – i pozwala dzieciom stawiać pierwsze kroki w świecie przeszłości, a zarazem lepiej rozumieć otaczającą je rzeczywistość.
Spotkania warsztatowe dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat odbywają się w niedziele o godz. 10.30. Wstęp: 10 zł od dziecka (jeden opiekun – wstęp bezpłatny). Obowiązuje rezerwacja miejsc.

18 października o godz. 10.30
Miara sprawiedliwości. Waga

28 listopada (UWAGA – sobota!) o godz. 10.30
Dźwięk spod igły. Gramofon
Czy wiecie, że istnieje taka igła, która nie potrafi szyć i cerować, za to świetnie zna się na muzyce? Mieści się ona w urządzeniu o nazwie gramofon. Jak ono działa? Kto był jego twórcą? Jak ten wynalazek wpłynął na świat muzyki i kto dziś, w dobie komputerów i internetu, nadal używa gramofonu? Podczas warsztatów poznamy historię tego fascynującego urządzenia i posłuchamy, co ma nam do opowiedzenia i zagrania.
Ewelina Radecka (Muzeum Krakowa)
Rydlówka

13 grudnia o godz. 10.30
Widoczne jak na dłoni. Rękawiczki
Dziś głównym zadaniem rękawiczek jest ochrona dłoni przed zimnem oraz brudem i niewidocznymi dla oka drobnoustrojami. Dawniej te niepozorne części garderoby miały o wiele większe zastosowanie. W starożytności używano ich zamiast sztućców, w epoce średniowiecza służyły do wzywania na pojedynek, a nawet do wyznawania miłości. 150 lat temu były nieodłącznym elementem stroju każdej eleganckiej damy. Jak kiedyś wyglądały rękawiczki i z jakich materiałów je wykonywano? Kiedy ich używano? Na te i inne pytania z odpowiedzią pospieszy tajemniczy kufer. Obejrzymy krakowskie przykłady rękawiczek i na ich podstawie postaramy się stworzyć własne, unikatowe projekty tego niewielkiego, ale ważnego dodatku garderoby.
Iwona Kawalla-Lulewicz (Muzeum Krakowa)
Kamienica Hipolitów

Mały wielki Kraków
Mały wielki Kraków to cykl spacerów miejskich odkrywających przed uczestnikami zupełnie nowe historie i miejsca ukryte w tkance Krakowa. Szlak naszych jesiennych wędrówek wyznaczy krakowska aleja sław! Poznamy nie tylko miejsca związane ze sławnymi krakowianami – artystami, naukowcami, przedsiębiorcami, ale także dowiemy się, jakie znamienite osobistości odwiedziły nasze miasto.
Spacery miejskie dla dzieci w wieku 9–12 lat odbywają się w soboty i niedziele o godz. 11.00. Bilety do nabycia w oddziale, przy którym rozpoczyna się dany spacer lub w Centrum Obsługi Zwiedzających. Cena 10 zł od dziecka (jeden opiekun wstęp bezpłatny). Obowiązuje rezerwacja miejsc.

20 września o godz. 11.00.
Moda na biznes!

11 października o godz. 11.00.
Nauka to potęgi klucz!

24 października o godz. 11.00.
Miasto malowane, miasto opowiadane

8 listopada o godz. 11.00.
Aleja sław
Każdy z Was już wie, że w Krakowie mieszka i mieszkało wiele znanych osobistości. Ale czy wiecie, że od zawsze przybywali tu z całego świata wyjątkowi goście? Jesteście ciekawi, co takiego przeszkadzało Bolesławowi Prusowi, by porządnie się wyspać? Jakie dary otrzymali europejscy władcy podczas słynnej uczty u Wierzynka? Kogo w Krakowie szukał wielki pisarz epoki romantyzmu – Johann Wolfgang Goethe? Gdzie zatrzymali się kompozytor Franciszek Liszt i pisarz Honore de Balzac?  Zapraszamy na spacer szlakiem sławnych gości, którzy zawitali w Krakowie.
Filip Rekucki-Szczurek (Muzeum Krakowa)
Miejsce zbiórki: przed wejściem do oddziału Rynek Podziemny

Poczuj Kraków
„Poczuj Kraków” to spacery edukacyjne szlakiem pełnych emocji historii ukrytych w tkance miasta. U podstaw cyklu leży przekonanie, że miasto to nie tylko zimne miejskie mury, place i ulice, lecz także kipiące w nim uczucia i pasje, które tworzą jego historię. Czy z miastem można się zaprzyjaźnić? Które fragmenty jego przeszłości budzą w nas współczucie, a które… politowanie? Czy nasi przodkowie mieszkający u podnóża Wawelu byli uparci? I czy upór wychodził im na dobre? Poczuj Kraków wydobywa na światło dzienne porywające miejskie historie, by nadać im nowy sens i znaczenie.
Prowadzenie: Grzegorz Szymanowski (nauczyciel, przewodnik, miłośnik Krakowa)
Spacery edukacyjne z elementami dramy odbywają się w soboty o godz. 12.00. Bilety do nabycia w oddziale, przy którym rozpoczyna się dany spacer lub w Centrum Obsługi Zwiedzających. Cena 10 zł. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

19 września o godz. 12.00.
Przyjaźń

3 października o godz. 12.00.
Upór

24 października o godz. 12.00.
Współczucie

Muzeum Krakowa

Muzeum gromadzi obiekty dotyczące kultury materialnej, dziejów politycznych i gospodarczych, sztuki oraz tradycji i zwyczajów mieszkańców Krakowa od czasów najdawniejszych aż po dzień dzisiejszy.

Wśród kolekcji muzealnych, na pierwszym miejscu należy wymienić zbiory ikonograficzne - widoki …

Siedziba główna:
Pałac Krzysztofory