Dzień Dziecka w Multikinie
Dzień Dziecka w Multikinie
UD

Muzeum Inżynierii i Techniki zaprasza na Copernicus Festival

Muzeum Inżynierii i Techniki, ul. Św. Wawrzyńca 15
🗺 mapa
📅 piątek 24.05.2024 do sobota 25.05.2024
Muzeum Inżynierii i Techniki zaprasza na Copernicus Festival
Już trzeci raz Copernicus Festival odbywa się w zabytkowej Zajezdni przy ul. św. Wawrzyńca 15 na krakowskim Kazimierzu. To wyjątkowe miejsce, jedyna zachowana w Europie zajezdnia, która dokumentuje rozwój komunikacji miejskiej. Otwarta rok temu wystawa stała „Miasto. Technoczułość” zaprasza widza na podróż w czasie – od pierwszych koncepcji miast, przez kolejne epoki, w tym obie rewolucje przemysłowe i powojenną modernizację, aż po czasy współczesne, a nawet do przyszłości. W świat myśli inżynieryjnej wprowadza aż 600 niezwykłych zabytków techniki, w tym eksponaty o unikatowym charakterze. Narrację uzupełniają repliki, modele, makiety, materiały audiowizualne i zdjęcia.

Tegoroczny Festiwal Copernicus skupia uwagę wokół tematu Maszyny. Jest to wyjątkowa okazja to pokazania maszyn z muzealnych zbiorów i opowiedzenia o roli, jaka przypadła im w historii.

Muzeum Inżynierii i Techniki zaprasza na cykl spotkań przy zabytkowych obiektach na wystawie „Miasto. Technoczułość”:

środa, 22 maja, godz. 14.00
Maszyna do szycia – spotkanie poprowadzi Beata Krzaczyńska
Współcześnie, trudno jest to sobie wyobrazić, ale zanim wynaleziono maszynę do szycia, każdą część garderoby, buty, torbę oraz wszelkiego typu akcesoria i wyposażenie domu, szyto ręczne. Łączenie kawałków materiałów czy skóry, o różnej grubości, za pomocą igły i nici było pracą ciężką i żmudną.
Próby skonstruowania maszyny do szycia w drugiej połowie XVIII w., kiedy to gwałtowny rozwój przemysłu włókienniczego stworzył sprzyjającą atmosferę dla wynalazczości skończyły się niepowodzeniem. Komu zatem udało się skonstruować pierwszą użyteczną maszynę do szycia i jak ten kluczowy wynalazek  pierwszej rewolucji przemysłowej zmienił życie ludzi, wpłynął na rozwój przemysłu i czy ma coś wspólnego z rozwojem przemysłu maszynowego np. obrabiarek, wytłaczarek, frezarek.

czwartek, 23 maja, godz. 14.00
Maszyna parowa. Napęd postępu – spotkanie poprowadzi dr Piotr Żabicki
Stworzenie maszyny parowej było jednym z punktów wyjścia dla pierwszej rewolucji przemysłowej. Nieprzypadkowo wiek XIX określany jest mianem wieku paru. Wykorzystanie energii zgromadzonej przed milionami lat w postaci złóż węgla do napędu maszyn otworzyło zupełnie nowe możliwości, stwarzając jednocześnie nowe zagrożenia. Parowy napęd dał częściową niezależność od pracy ludzi, zwierząt czy wykorzystania sił natury w wielu obszarach wytwórczości i transportu. Wszechstronność i uniwersalność maszyny parowej umożliwiła skok cywilizacyjny. Sukces tego rozwiązania inspirował do dalszych poszukiwań nowych źródeł napędu i pobudzał wynalazczość w wielu obszarach życia.

piątek, 24 maja, godz. 15.00
Mózg elektronowy dla każdego – spotkanie poprowadzi Krzysztof Chwałowski (Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach)
Komputery stanowią obecnie urządzenia bez których nie potrafimy się obyć. Mają wpływ na niemal wszystkie aspekty naszego życia. Stało się to możliwe dzięki postępującej miniaturyzacji i zmianom nie tylko rozwiązań technologicznym, ale przede wszystkim lepszemu rozumieniu i projektowaniu systemów komunikacji człowieka z maszynami. W trakcie spotkania zostaną naświetlone kluczowe momenty, które zdecydowały o rozwoju tych urządzeń cyfrowych.

piątek, 24 maja, godz. 14.00
Maszyna do komunikacji – spotkanie poprowadzi Szymon Czyżyk
Przyczynkiem do rozmowy o przekazywaniu informacji na odległość i służącym do tego urządzeniom będzie kabina telefoniczna BN – 67 i znajdujący się w  niej telefon. Na spotkaniu opowiemy o budowie tej maszyny oraz w jaki sposób łączyła ludzi na odległość. Przy okazji dotkniemy tematu telefonizacji Polski – wykorzystania telefonów w domach, biurach i w przestrzeni publicznej w XX wieku.

piątek, 24 maja, godz. 15.00
Dźwignie postępu: maszyny do pisania i liczenia – spotkanie poprowadzi dr Filip Wróblewski
Fenomen skokowego rozwoju związanego z kolejnymi rewolucjami przemysłowymi, które miały miejsce od końca XVIII w. jest związany z mechanizacją pracy. Emblematycznie jest ona kojarzona przede wszystkim z maszynami parowymi, koleją żelazną i fabrykami. Nie były to jednak jedyne urządzenia, które odegrały rolę w procesie industrializacji i globalizacji.  Rozwój handlu i operacji giełdowych wymusił prace nad urządzeniami mającymi usprawnić pisanie i liczenie. Miało to znaczący wpływ na ukształtowanie się współczesnej biurokracji.

25 maja, godz. 14:00
Warsztaty rodzinne z cyklu „Poznajemy maszyny proste”: Przekładnia zębatkowo-liniowa
Czym są maszyny proste? Do czego służą? Gdzie można je spotkać? Odpowiedź brzmi: wszędzie!
A najlepiej zrozumieć ich działanie na modelu edukacyjnym. Na zajęciach udowodnimy, że mechanizmy maszyn prostych możecie znaleźć także w wielu domowych sprzętach.
Co ma wspólnego kolej z łańcuchem od roweru? Na zajęciach poznamy mechanizm działania przekładni zębatkowo-liniowej i wykonamy doświadczenia z nią związane.

Zajęcia dla dzieci od 8 lat do 14 lat wraz z opiekunem.

Wstęp bezpłatny w ramach Copernicus Festival.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację.

Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00-17:00:

– telefonicznie: 12 428 66 00 wew. 11

– mailowo: rezerwacja@mit.krakow.pl

 

304 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent