Mój przyjaciel film, Gliwice

📅 sobota 22.11.2014
Mój przyjaciel film, Gliwice

„Mój przyjaciel film" to inicjatywa fundacji Generator, która przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej organizuje pokazy w wybranych miastach w całej Polsce. Cykl obejmuje pięć cotygodniowych spotkań, na które składają się: pokaz specjalnie dobranego filmu fabularnego oraz warsztat psychoedukacyjny. W jego trakcie dzieci rozwijają swoje kompetencje społeczno-emocjonalne: świadomość siebie i innych, kontrolę własnego nastroju, umiejętności samodzielnego motywowania się, empatię, czy zarządzanie relacjami (5 najważniejszych obszarów inteligencji emocjonalnej zidentyfikowanych przez Davida Golemana). Inspiracji zaś dostarczą im bohaterowie filmowi i ich ekranowe przygody.

W programie filmowym znajdują się tytuły, które dostarczą najmłodszym niezwykłych wrażeń, a pedagogom, psychologom i trenerom, materiału do przeprowadzenia owocnych zajęć. To niepowtarzalna okazja zapoznania dzieci z kinem, które bardzo rzadko gości na polskich ekranach. Wszystkie filmy prezentowane w projekcie to produkcje europejskie, nagradzane na licznych festiwalach, realizowane z myślą o młodej widowni.
W projekcjach filmowych mogą uczestniczyć dzieci w wieku od 8 lat wzwyż oraz ich rodzice. Towarzyszące pokazom warsztaty psychoedukacyjne są przeznaczone tylko dla dzieci w wieku od 8 do 10 lat.
Warsztaty poprowadzi Marcin Drzazga – pedagog, od 15 lat tworzy i prowadzi warsztaty dla dzieci, rodziców i dla tych wszystkich, którym bliski jest rozwòj, twórczość i zabawa. Tata czteroletniego Konstantego.

PROGRAM:

18.10. Pokaz filmu „Latająca klasa" + warsztat o współpracy

reż. Tomy Wigand, Niemcy 2003, 110′
Jonathan trafia do szkoły muzycznej z internatem, która okazuje się być domem niezłej bandy gagatków. W dzień karni chórzyści, nocą włóczykije, chłopcy ze szkoły przy Kościele Św. Tomasza niestrudzenie szukają przygód, przyjaźni i wrażeń. Wkrótce będą mogli poeksperymentować także na scenie. Muszą jeszcze tylko przekonać swojego nauczyciela, że warto wybaczać stare winy, a wystawienie jego sztuki sprzed lat będzie do tego doskonałą okazją.

25.10. Pokaz filmu „Svein i szczur" + warsztat o sile i przyjaźni

reż. Vibeke Ringen, Norwegia 2007, 73′
Zabawna opowieść o nietypowej przyjaźni wbrew przeciwnościom. Czy można zaprzyjaźnić się ze szczurem? Jasne! Svein nie wyobraża sobie życia bez swojego najlepszego przyjaciela, szczura o imieniu Halvorsen. Chciałby, żeby inni też go zaakceptowali, dlatego bierze udział w konkursie na najfajniejsze zwierzę. Niestety Svein i Halvorsen inaczej wyobrażają sobie zabieganie o względy publiczności.

8.11. Pokaz film „Tygrysy i tatuaże" + warsztaty o rodzinie i poznawaniu

reż. Karla von Bengtson, Dania 2010, 43′
Maj mieszka ze swoim wujkiem Sonnym w jego salonie tatuaży. Pewnego dnia jeden z klientów zjawia się w salonie w bardzo nieodpowiednim momencie. Dziewczynka postanawia dokończyć za wujka tatuaż i na skórze klienta tatuuje dziecięce obrazki, przez co razem z Sonnym muszą uciekać z miasta. Tak zacznie się wielka przygoda Maj i Sonny′ego, dzięki której znajdą nie tylko marudnego elfa, cyrkowego tygrysa, ale przede wszystkim prawdziwą rodzinę.

15.11. Pokaz filmu „Super brat" + warsztat o sile wewnętrznej

reż. Birger Larsen, Dania 2009, 89′
Film o rozwijającej się relacji pomiędzy Antonem, a jego autystycznym bratem. Anton, tak jak każdy chłopiec w jego wieku, pragnie mieć starszego brata, który mu będzie imponował, a kiedy zajdzie taka potrzeba stanie w jego obronie. Jest jednak dokładnie na odwrót – autystyczny Buller jest zagubiony i potrzebuje czujnej opieki. Aż do dnia, gdy w ręce chłopców trafia kosmiczny wynalazek. Dzięki niemu każdy może nabrać wyjątkowych mocy. Czy pomogą one chłopcom zaprzyjaźnić się? Czy zrozumieją, na czym polega bycie "super"?

22.11. Pokaz filmu „Pozdrowienia od Mikiego" + warsztat o mocy miłości

reż. Maria Peters, Holandia 2012, 95′
Mike po długiej chorobie bardzo chciałby już wrócić do domu. Niestety, zamiast mamy w drzwiach szpitala staje pani z opieki społecznej. Powrót Mike′a do domu okaże się prawdziwym wyzwaniem, ale gdy ma się dobrych przyjaciół i nadzieję, nic nie jest zbyt trudne.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Kiedy: 5 kolejnych sobót, od 18 października do 22 listopada (z wyjątkiem 1 listopada) 2014, godz. 11.00
Czas trwania: około 3 godzin (film + warsztat)

Gdzie:
Kino Amok, ul. Dolnych Wałów 3, Gliwice
kasa: kasa@amok.gliwice.pl; +32/231 56 99
biuro: biuro@amok.gliwice.pl; +32/238 25 01

Za ile:
Ceny biletów:
a) pojed. film: 12 zł (dzieci); 14 zł (rodzice)
b) pojed. film + warsztat (tylko dla dzieci): 24 zł
Karnet:
a) na 5 filmów: 50 zł (dzieci); 60 zł (rodzice)
b) na 5 x film + warsztat (tylko dla dzieci): 100 zł

Zapisy:
Pokazy filmów – bez zapisów
Warsztaty (ograniczona liczba miejsc) – biuro@amok.gliwice.pl
Koordynator cyklu: Agnieszka Piotrowska-Prażuch, +32/238 25 01;

więcej informacji na stronie www.amok.gliwice.pl