UD

MNK zaprasza – Weekend z MNK Matejko

MNK Matejko
🗺 mapa
📅 piątek 14.06.2024 do niedziela 16.06.2024
MNK Matejko
W czerwcu urodziny świętujemy w MNK Matejko. W weekend 15-16 czerwca zapraszamy na wydarzenia oraz oprowadzania! W kasach oddziału przez cały weekend wszystkie książki i gadżety 10% taniej!

Bilety na wszystkie wydarzenia w cenie wstępu do oddziału – 5 zł.
Prosimy o rezerwację miejsc na WSZYSTKIE wydarzenia. Rezerwacja telefoniczna – +48 12 433 57 44 (poniedziałek-piątek,  lub mailowo: rezerwacja@mnk.pl  od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00. Rezerwacja od 10 czerwca.

14 czerwca (piątek)

godz.18.00
Inauguracja Obchodów 120-lecia  Muzeum Domu Jana Matejki pod zarządem Muzeum Narodowego w Krakowie
Oprowadzenie po wystawie towarzyszącej obchodom „Kolekcja w kolekcji. ”
Prowadzenie: kustosz MNK Marta Kłak-Ambrożkiewicz

15 czerwca (sobota)

godz.11.00
OPROWADZANIE KURATORSKIE (cała ekspozycja z wystawą „Kolekcja w kolekcji)
Prowadzenie: kustosz MNK Marta Kłak-Ambrożkiewicz

godz. 12.00
SPOTKANIE Z ARTYSTĄ MALARZEM.  Dr Artur Kapturski z Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie opowie o różnicach w warsztacie malarskim artysty XIX wiecznego i współczesnego.
Prowadzenie: kustosz MNK Marta Kłak-Ambrożkiewicz.
Miejsce: pracownia Jana Matejki (3 piętro)

godz. 16.00
POD NIEBEM WIELKIEJ NIEDŹWIEDZICY
Wykład z warsztatem muzycznym
Prowadzenie: Katarzyna Freiwald, Cracow Singers

16 czerwca (niedziela)

W niedzielę oprowadzaniom będą towarzyszyły scenki taneczno-aktorskie zainspirowane obrazami Mistrza w wykonaniu Teatr Tańca Terpsychora, pojawi się również jedna z najbardziej znanych postaci – sam Stańczyk

godz. 11.00-13.00 
ZAGADKI STAŃCZYKA
Warsztaty dla rodzin z dziećmi w wieku 5-9 lat
Na co narzeka błazen, który mieszka w muzeum? Jaki sekret kryje salon w domu artysty? Którzy królowie zostawili korony na ulicy Floriańskiej? W zakamarkach Domu Jana Matejki kryją się odpowiedzi na wiele podobnych pytań. Podczas warsztatów spróbujemy podążyć tropem wskazówek, które pozostawił dla nas Stańczyk, a dzięki zadaniu plastycznemu ten mądry błazen stanie się naszym towarzyszem.
Prowadzenie: Jagoda Gumińska-Oleksy, Dział Edukacji MNK

godz. 13.00
OPROWADZANIE KURATORSKIE (cała ekspozycja z wystawą czasową „Kolekcja w kolekcji)
Prowadzenie: kustosz MNK Marta Kłak-Ambrożkiewicz

ODKRYWAJ NA WŁASNĄ RĘKĘ
Dla tych, którzy lubią zwiedzać na własnych zasadach: w swoim tempie, z czasem na przerwę i na rozmowę. Po prostu przyjdź i zwiedzaj lub spędź u nas czas ze swoją rodziną tak, jak lubisz!
Podczas zwiedzania polecamy materiały do samodzielnego wykorzystania, dzięki którym nie tylko dowiecie się więcej i zwrócicie uwagę na niesamowite rzeczy, ale też odpoczniecie i po prostu będziecie się dobrze bawić. Słuchanie, czytanie, twórcze działanie, rywalizacja?… Sami wybierzcie i przekonajcie się, jak się zwiedza najlepiej!

W MNK Matejko czekają na Was:

  • KARTA ZADAŃ DLA DZIECI I RODZIN: “SEKRETY PALETY”

Dzisiaj w roli głównej występuje… kolor! Wiele już powiedziano o postaciach, które tłumnie zamieszkują płótna Matejki. A co z kolorami? Jakie najwyraźniej lubił, bo królują w jego pracach, a których używał rzadko? I czy to ma znaczenie? Z naszą kartą spojrzycie na dzieła Matejki w nowy sposób i skompletujecie paletę artysty. Znajomość z kolorami się przyda, by na koniec wypełnić pewne złote ramy swoim autoportretem.
Karty, kredki i ołówki można pobrać na miejscu przy stoisku na parterze w godzinach 10:00-14:00.

  • WRÓŻBY ŚWIĘTOJAŃSKIE

24 czerwca Jan Matejko obchodzi podwójne święto: imieniny i 186 urodziny. Jak je najlepiej uczcić? Oczywiście wróżbami świętojańskimi, które w sprytny sposób połączą magię przesilenia letniego z muzealnymi eksponatami i pracami artysty. Żeby wróżba się spełniła, trzeba odnaleźć wskazane dzieło lub przedmiot na ekspozycji!
Wróżbę można wylosować, odwiedzając stoisko na parterze.

  • KSIĄŻKA DLA DZIECI “TROCHĘBAJKI O JANIE MATEJCE” JAGODY GUMIŃSKIEJ-OLEKSY I KATARZYNY MAZIARZ-GÓRKI

„Trochębajki o Janie Matejce” to zbiór opowieści i wspomnień o artyście, którymi dzielą się bohaterowie jego obrazów oraz inne, nieoczywiste postacie. Tylko dzięki nim możemy spojrzeć na artystę z perspektywy jego pędzla, a nawet pewnego charakternego buta, podsłuchać rozmowę matejkowskich aniołów z kościoła Mariackiego, zajechać do XIX-wiecznego Krakowa wraz z pewną damą o wyglądzie jak z portretu i raz jeszcze ujrzeć czerwoną plamę czapki Stańczyka tańczącą gdzieś między Rynkiem a Grodzką.

W zebranych tu historiach dzieci znajdą trochę bajki i trochę prawdy o najbardziej znanym polskim malarzu.
Książkę można kupić w kasie oddziału, w innych sklepikach MNK lub online – w ten weekend ze zniżką 10 %.

583 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent