Jadzia Pętelka
Jadzia Pętelka

Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych

📅 sobota 05.07.2014
Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych

SZTUKA SZUKA MALUCHA 2014

Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych

Poznań, 1-6 lipca 2014, Scena Wspólna
Gdańsk, 8-9 lipca 2014, Miejski Teatr Miniatura


Budowanie domu z Bolusiem
Zakamarki

Na warsztatach przeczytamy historię o Bolusiu. Będą nam towarzyszyły rymy, rytm i muzyka. Potem poszukamy różnych elementów, z których każde dziecko z rodzicem zbuduje swój dom. Będzie to dom wyjątkowy, w którym natrafimy na różne niespodzianki, a poznamy je za sprawą dotyku. Będziemy pracować w parach w dwóch wymiarach, najpierw plastycznie, z różnymi fakturami, a potem społecznie – w zabawach zapewniających poczucie bliskości, bezpieczeństwa i więzi. Każdy stworzy małą matę sensoryczną, którą będzie mógł zabrać ze sobą do domu.
Ależ, Bolusiu! oraz Ładnie, Bolusiu! to należące w Szwecji do współczesnej klasyki historie o upartym prosiaczku Bolusiu autorstwa Barbro Lindgren, którą znamy z książeczek o Maksie, a która w tym roku została nagrodzona prestiżową Astrid Lindgren Memorial Award. Seria dedykowana jest dzieciom w wieku 2+, autorem ilustracji jest Olof Landström. Premiera obu tytułów w Wydawnictwie Zakamarki miała miejsce w czerwcu 2014 roku.

Prowadzenie:
Małgorzata Swędrowska

Warsztaty literackie dla dzieci od 2 do 3 lat z opiekunami

Czas: 60 minut
Język: polski
Data: 1.07.2014
Godzina: 11:00

 

Jestem sprytny jak Albert
Zakamarki

Na warsztatach udowodnimy, że nie jesteśmy za mali, by przeczytać książkę, a potem dobrze się bawić. Co więcej: zrobimy samodzielnie książkę bez użycia kleju z jednego arkusza papieru. Książką będzie miałacztery kartki, osiem stron i niespodziankę! Będzie wspólnie z namitańczyć, wyklaskiwać rytmy i ćwiczyć nasze palce.
Albert Albertson mieszka z bardzo miłym tatą i kotem Puzlem. Jak każdy kilkulatek czasem ma problemy z zasypianiem, potrafi rano strasznie się grzebać przed wyjściem do przedszkola i jest niezwykle pomysłowy, zwłaszcza jeśli bardzo czegoś chce. Dzieci rozpoznają w Albercie swoje zachowania i emocje – radość zabawy, ciekawość świata, nieograniczoną fantazję, ale też złość, zazdrość czy strach.
Książki o Albercie, tłumaczone na kilkadziesiąt języków, rozeszły się dotąd w przeszło ośmiomilionowym nakładzie w Szwecji i poza jej granicami, a na ich kanwie powstały liczne spektakle teatralne i filmy animowane. W Szwecji to już kultowa seria, licząca ponad trzydzieści tytułów. Jej autorka i ilustratorka, Gunilla Bergström, otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień, włącznie z wyborem jej książki na książkę roku 1997 przez szwedzkie Jury Dziecięce. Do tej pory w Wydawnictwie Zakamarki ukazało się osiem książek o Albercie:Dobranoc, Albercie Albertsonie; Nieźle to sobie wymyśliłeś, Albercie; Pospiesz się, Albercie; Albert i tajemniczy Molgan; Kto obroni Alberta?; Sprytnie, Albercie; Albert i potwór; Czy jesteś tchórzem, Albercie?.

Prowadzenie:
Małgorzata Swędrowska

Warsztaty literackie dla dzieci od 3 do 5 lat z opiekunami

Czas: 60 minut
Język: polski
Data: 1.07.2014
Godzina: 17:00

 

 

Kreatywne warsztaty z dzieckiem na kolanach
Instytut Małego Dziecka

Kreatywne warsztaty z dzieckiem na kolanach to sposób na twórcze spędzenie wolnego czasu, wspólne eksperymentowanie, zdobywanie wiedzy oraz inspirujące kontakty z innymi dziećmi i rodzicami.
Myślą przewodnią spotkania będzie poszukiwanie odpowiedzi na pytania: jakie są małe dzieci? w jaki sposób poznają i odkrywają świat? Czego potrzebują od dorosłych?
Warsztaty sprzyjają budowaniu bliskości pomiędzy dzieckiem i rodzicem, ale równocześnie są czasem zabawy i odprężenia. Uczestnictwo w spotkaniu pozwoli dzieciom i rodzicom znaleźć przestrzeń do wspólnego działania i odkrywania oraz wyzwalania swojej kreatywności. Warsztaty odbędą się w inspirującej i wielozmysłowej przestrzeni, która rozbudza ciekawość i pozwala doświadczyć różnorodności bodźców oraz zachęca do samodzielnego i aktywnego działania w grupie innych dzieci. Podczas spotkania rodzice będą mogli przekonać się, że rozwijającą zabawę łatwo zaaranżować także przy pomocy dostępnych, naturalnych materiałów i niecodziennych zastosowań sprzętów codziennego użytku.
Kreatywne warsztaty będą również okazją do wymiany pomysłów i doświadczeń wśród dorosłych oraz rozwijania swojej kreatywności podczas przebywania z dzieckiem.
Prowadzenie:
Anna Groth, Magda Jankowska
Instytut Małego Dziecka im. Astrid Lindgren (IMD) jest organizacją pozarządową, która od 1993 roku działa w obszarze rozwoju i edukacji małego dziecka. IMD w swoich działaniach łączy nowoczesną wiedzę i praktykę psychologiczno- pedagogiczną z doświadczeniem, jakie udało się zyskać przez kilkanaście lat aktywnej działalności. Interdyscyplinarny zespół specjalistów (psychologów, pedagogów, nauczycieli przedszkolnych, socjologów, trenerów, ewaluatorów ) pracuje w oparciu o autorską, innowacyjną koncepcję skoncentrowaną na perspektywie małego dziecka (Podejście IMD). Zespół IMD łączy wrażliwość na potrzeby małych dzieci i ich środowiska z profesjonalnym podejściem i pasją w pracy.

Warsztaty dla dzieci od 0 do 18 miesięcy z opiekunami

Czas: 90 minut
Język: polski
Data: 3.07.2014
Godzina: 10:00 / 12:00

Warsztaty dla dzieci od 19 do 36 miesięcy z opiekunami

Czas: 90 minut
Język: polski
Data: 3.07.2014
Godzina: 17:00

 

 

TANIEC Z DZIECKIEM
Warsztaty Agaty

Warsztaty taneczno-ruchowe polegające na stymulacji rozwojowej dzieci poprzez wykorzystanie różnorodnych prostych aktywności. Ideą przewodnią warsztatu jest WSPÓLNA zabawa dzieci i opiekunów. Program warsztatu jest autorski, z wykorzystywaniem technik z zakresu tańca kreatywnego, Ruchu Rozwijającego W. Sherborne i Kinezjologii Edukacyjnej.
Zalecany dla wszystkich strój swobodny, miękkie obuwie zmienne oraz woda do picia.
Prowadzenie:
Agata Nowaczyk-Łokaj

Małe i duże zawirowania

Nawet całkiem małe dziecko, które jeszcze nie opanowało dobrze chodzenia, gdy usłyszy muzykę, spontanicznie zaczyna poruszać swoim ciałem, kołysać się, obracać. Możemy powiedzieć, że tańczy, kierując się „naturalnym wyczuciem istoty tańca". Zabawy ruchowe i taniec w rytm muzyki sprzyjają rozwojowi wszechstronnej sprawności ruchowej u dzieci w każdym wieku, a im więcej pamięć sensoryczna człowieka otrzyma w dzieciństwie informacji słuchowych, dotykowych, wzrokowych i kinestetycznych (oczywiście odpowiednio w miarę jego rozwoju), tym lepiej dla jego potencjału jako osoby dorosłej. Między innymi z tych powodów tańczę z dziećmi i zachęcam do tego innych.
Rytm warsztatu: ok. 20 minut oswajania przestrzeni, ok. 40 minut powitanie i intensywne warsztatowanie, ok. 15 minut przerwy na przekąskę i pogaduszki „na temat", ok. 15 minut blok wyciszający.
Warsztaty dla dzieci od 6 do 17 miesięcy z opiekunami
Czas: 90 minut
Język: polski
Data: 4.07.2014
Godzina: 17:00

Tirlibom-Tirlibam

Warsztat dla dzieci z opiekunami, oparty o ruch, rytm, muzykę i zabawę. Wykorzystamy przeciwieństwa i ich wielorakie postrzeganie, aby Mali i Duzi mieli możliwość doświadczenia tego, jak to jest, gdy głośno tupię albo gram, wysoko skaczę lub nisko pełzam? I czy lubię to robić? Jak się czuję, gdy robią to inni? A z czym może kojarzyć się cisza i jakie może znaleźć odzwierciedlenie w tańcu czy działaniu? Powędrujemy wspólnie przez świat najprostszych aktywności ruchowych, tanecznych i manualnych, aby poczuć smak ciszy i hałasu, intensywności i delikatności, zaangażowania i odpoczynku.
Rytm warsztatu: ok. 20 minut oswajania przestrzeni, ok. 40 minut powitanie i intensywne warsztatowanie, ok. 15 minut przerwy na przekąskę, ok. 15 minut blok wyciszający.
Warsztaty dla dzieci od 18 miesięcy do 3 lat z opiekunami
Czas: 90 minut
Język: polski
Data: 5.07.2014
Godzina: 10:00

Zatańczę Ci bajkę

Warsztat dla dzieci z opiekunami, oparty o ruch, rytm, muzykę i zabawę. Zajęcia pomyślane są jako zachęta do podjęcia spontanicznej aktywności ruchowej, tanecznej i manualnej na wybrany temat, wzbogacone o elementy budujące świadomość ciała i świadomość ruchu. Rozpoznamy i poćwiczymy ciało, posłuchamy różnorodnej muzyki, pogramy na własnoręcznie wykonanych „instrumentach" oraz opowiemy historię i wspólnie przedstawimy ją ruchem i zabawą. Każdy po swojemu, a jednak wszyscy razem, z nastawieniem na swobodne i kreatywne wspólne działanie.
Warsztaty dla dzieci w wieku od 3 do 4 lat z opiekunami
Czas: 60 minut
Język: polski
Data: 5.07.2014
Godzina: 12:00

MIEJSCE: Scena Wspólna ul. R. Brandstaettera 1 / ul. Za Cytadelą, Poznań

 

BILETY
w cenie 15 zł dostępne w sprzedaży internetowej od 1-30 czerwca 2014 poprzez serwis Bilety 24 oraz Centrum Informacji Miejskiej, ul. Ratajczaka 44, Poznań.
Posiadacze Karty Rodziny Dużej otrzymują 50% rabatu (tylko w sprzedaży bezpośredniej po uprzedniej rezerwacji info@sztukaszukamalucha.pl).

Szczegóły: www.sztukaszukamalucha.pl
Kontakt:
mail: info@sztukaszukamalucha.pl 
tel.: 732 856 097

Mecenat:
Miasto Poznań
MKiDN – Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Współpraca:
fundacja malta
Instytut Małego Dziecka
Księgarnia Bookowski
Wydawnictwo ZAKAMARKI
Kawiarnia Świetlica
Termy Maltańskie

Patronat medialny:
TVP Poznań
Radio Merkury
MC Radio
Gazeta Wyborcza
Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny IKS
Miesięcznik GaGa
Pismo DZIECKO
Pismo Fika
Kulturapoznan.pl
MiastoDzieci.pl
Qlturka.pl
Dziecipoznan.pl

 

 

228 ocen
4.99
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent