Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich

📅 sobota 26.02.2011 do niedziela 27.02.2011
Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich

Po raz kolejny przestronne wnętrza warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki będą gościć ponad 200 wystawców z kraju i zagranicy. W dniach 26-27 lutego 2011 roku odbędzie się 51. edycja największej w Polsce Międzynarodowej Wystawy i Giełdy Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich, czyli trzeci Pałac Minerałów. Po raz kolejny przestronne wnętrza Pałacu Kultury i Nauki będą gościć ponad 200 wystawców z kraju i zagranicy.

Przywiozą oni minerały, skamieniałości, bursztyny, meteoryty, perły i korale, a także biżuterię, galanterię kamienną, akcesoria kolekcjonerskie i fachową literaturę. Wielu z nich jest rękodzielnikami samodzielnie wykonującymi oryginalne i niepowtarzalne wyroby ze srebra i złota. Największą atrakcją zbliżającej się imprezy będzie wystawa "Agaty – Dolnośląski Skarb" (szczegóły patrz dalej).

W porównaniu do poprzednich imprez nastąpi kilka istotnych zmian. Po raz pierwszy kolekcjonerzy uzyskają specjalną, wydzieloną dla siebie salę. Zmieści ona również dodatkowo nowych wystawców prezentujących naturalne minerały i skamieniałości. Również po raz pierwszy odbędzie się GeoKonkurs organizowany w ramach Geolandii (Geolandia to edukacyjna kraina dla dzieci – szczegóły patrz dalej). Każde dziecko uczestniczące w GeoKonkursie wzbogaci swoją wiedzę, otrzyma drobny upominek, a zwycięzca zostanie uhonorowany cennym okazem mineralogicznym.

Ważną i oczekiwaną przez zwiedzających zmianą będzie wprowadzenie zniżkowych biletów rodzinnych. Tradycyjnie Pałac Minerałów odwiedzą Walończycy z Lwówka Śląskiego – bractwo poszukiwaczy skarbów i pierwszych poszukiwaczy kamieni szlachetnych na ziemiach polskich, którego tradycje sięgają średniowiecza. Zwiedzający spotkają też sympatyczne dinozaury z Bałtowa – naturalnej wielkości modele dinozaurów z Parku Jurajskiego. Podobnie, jak podczas poprzedniej imprezy, w Pałacu Minerałów będzie można uzyskać bezpłatną poradę licencjonowanego rzeczoznawcy. Tym samym zwiedzający będą w stanie poznać „na miejscu" wartość swych zakupów, jak również wycenić biżuterię, którą przynieśli z domu.

Trzy lata temu na Polskim rynku ukazał się album „Agaty z Płóczek Górnych", który ze względu na bardzo duże zainteresowanie szybko zniknął z obiegu (obecnie dostępny jest jedynie w wersji cyfrowej na stronie www.mineraly.waw.pl). W wydawnictwie tym zamieszczono ponad 180 kolorowych ilustracji z najpiękniejszymi polskimi agatami. Ze względu na tak duże zainteresowanie kolekcjonerów i amatorów kamieni ozdobnych postanowiliśmy podczas zbliżającego się Pałacu Minerałów zaprezentować wystawę „Agaty – Dolnośląski Skarb". Wszyscy zwiedzający będą mogli zobaczyć na własne oczy jedne z najpiękniejszych polskich agatów. Dla osób, które zastanawiają się „dlaczego agaty (szczególnie te z Płóczek Górnych) są tak atrakcyjne i cenne?", zamieszczamy poniżej krótkie wyjaśnienie. Agaty są barwną odmianą chalcedonu, charakteryzującą jedną z największych wśród „minerałów" różnorodnością kolorów. Z tego powodu już od czasów starożytnych są cenionym kamieniem jubilerskim. Choć agatu nie uważa się za najcenniejszy surowiec jubilerski, to jednak piękno niektórych okazów przyćmiewa nawet kamienie szlachetne. Pomimo tego, że w przyrodzie agaty występują stosunkowo często, to tylko nieliczne ich wystąpienia dostarczają okazów o żywych, różnorodnych barwach i ciekawym rysunku. Zdecydowana większość wszystkich spotykanych na świecie agatów jest dwubarwna – białe wstęgi przecinają sino-niebieskie tło. Szeroka gama kolorów oraz niekiedy bardzo oryginalne „rysunki" ukazujące się w okazach z Płóczek Górnych po ich przecięciu i wypolerowaniu, czynią je unikalnymi na skalę światową. Spośród polskich „kamieni", oprócz bursztynów (prezentowanych podczas drugiej edycji Pałacu Minerałów), tylko płóczkowskie agaty stanowią „przedmiot pożądania" dla kolekcjonerów na całym świecie.

Geolandia to specjalna strefa, w której dzieci, pod opieką nauczycieli i studentów, poprzez zabawy poznają różne oblicza nauk przyrodniczych. W tym roku dodatkowo ogłaszamy wielki GeoKonkurs dla wszystkich dzieci. Każdy chętny może otrzymać kartę zawierającą zestaw pytań i zadań o tematyce geologicznej oraz mapę Pałacu Minerałów z zaznaczonymi miejscami, w których może uzyskać odpowiedzi. Wypełnioną kartę należy wrzucić do urny w Geolandii. Spośród poprawnie wypełnionych kart wylosowany zostanie zwycięzca, który otrzyma jako nagrodę cenny okaz mineralogiczny. Prócz tego każdy będzie mógł własnoręcznie wykopać „nagrodę pocieszenia". Szczegóły konkursu na stronie www.mineraly.waw.pl

 

ZAPRASZAMY!

 

622 ocen
5.00
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent