Metropolitalna Noc Teatrów w Centrum Kultury Katowice

📅 sobota 28.09.2013
Metropolitalna Noc Teatrów w Centrum Kultury Katowice

 

Sala Grudniowa Centrum Kultury Katowice
g. 19.00

Bajka o Witku, co wielkim kompozytorem został

Wolisz aleatoryzm kontrolowany czy może jednak łańcuchy muzyczne? Nie wiesz, o czym mowa? Zobacz przygotowaną z pomocą dzieci Bajkę o Witku, co wielkim kompozytorem został, a wszystko stanie się jasne. Wystawienie bajki poprzedziły dwutygodniowe warsztaty. W tym czasie dzieci, pod okiem dorosłych twórców, opracowały tekst i scenografię bajki, a także zaangażowały się w jej wystawienie i promocję. Efektem tej pracy jest nie tylko spektakl teatralny, ale i właśnie wydana książka oraz audiobook, które rozesłane zostaną do szkół, domów dziecka i świetlic środowiskowych. Wydarzenie w ramach obchodów Roku Lutosławskiego 2013. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Bezpłatne wejściówki: bow@ck.art.pl, 32 609 03 31/32

 

Centrum na Mariackiej
g. 16.00

Teatr bez obrazu: Kot w butach wg Charlesa Perrault, reż. Piotr Łysak

Słuchowisko dla dzieci
g. 17.00

Zaczarować siebie i innych

Krótka wycieczka w teatralny świat Jana Dormana
Wykład Anny Sieroń

Współczesna teatrologia rzadko wspomina Jana Dormana. Zastanawiający to fakt, gdy weźmie się pod uwagę, że w latach swojej największej popularności był on traktowany na równi z wielkimi teatralnymi reformatorami i eksperymentatorami: Schillerem, Grotowskim, Szajną czy Kantorem. Mówiono, że zmieniał oblicze polskiego teatru. I to nie tylko dzięki niepowtarzalnym wizjom scenograficznym i kolażowym adaptacjom tekstów, ale także przez sposób pracy w teatrze: z aktorem, przedmiotem, konwencją. To właśnie Dorman odmienił wizerunek teatru lalkowego. Co prawda skupiał się głównie na pracy z dziećmi i dla dzieci, ale nie zapominał i o tym, że plastyczność teatru przedmiotu przemawia do widza w każdym wieku. W latach 60. było to niezwykle awangardowe i odważne. I został zapomniany. Absolutnie. Żeby jednak być sprawiedliwym, należy dodać, że studenci kierunków pedagogicznych sięgają czasem po innowacyjne metody pracy Dormana, jakiś zabłąkany student Wydziału Lalkarskiego napisze o jego eksperymentach teatralnych, a w Będzinie działa fundacja jego imienia, prowadzona przez córkę. Dlatego tak istotne wydaje się, by zabrać głos w tej sprawie, gdyż wkład Mistrza w polski teatr jest równie wielki, co niedoceniony. W ramach spotkania zostanie przybliżona sylwetka Jana Dormana, pokażemy, jak pracował, a przede wszystkim postaramy się odpowiedzieć na pytanie, czy jego innowacyjna technika wciąż jest atrakcyjna dla teatralnego widza.

g. 19.00

Teatr bez obrazu: Alfred Jarry Król Ubu

Słuchowisko według sztuki w przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego, adaptacja Joanny Szwedowskiej, reżyseria Jana Warenyci. Występują: Stanisława Celińska, Krzysztof Kowalewski, Arkadiusz Bazak, Mariusz Dmochowski, Jan Kociniak, Wiesława Mazurkiewicz, Zdzisław Tobiasz. Nagranie z 1992 roku.

g. 21.00

Światłocień

Niespodziewana Instalacja Scenograficzna wykonana in statu nascendi przez dwie studentki Wydziału Grafiki katowickiej ASP: Olę Kwiecińską i Anię Pikułę.

Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach Metropolitalnej Nocy Teatrów w Centrum jest bezpłatny

183 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent