Królik i Misia
Królik i Misia

Małopolska Noc Naukowców  – przed nami 11. edycja

Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Chrzanów, Niepołomice, Skawina i Andrychów
🗺 mapa
📅 piątek 29.09.2017
Wstep bezpłatny
Małopolska Noc Naukowców

Z pasji do nauki! Główną ideą wydarzenia jest popularyzacja nauki wśród mieszkańców Małopolski, przybliżenie dzieciom i młodzieży zawodu naukowca, a także zachęcenie ich do wyboru kariery naukowej.

Poprzez ciekawe wykłady, pokazy, eksperymenty, warsztaty, gry i zabawy czy też możliwość odwiedzania niedostępnych na co dzień laboratoriów, chcemy pokazać, że nauka to ciekawa
i nieodłączna część naszego życia.  

Gdzie i kiedy?

Wydarzenie odbywa się 29 września w 7 miastach (i prawie 70 lokalizacjach) – Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Chrzanowie, Niepołomicach, Skawinie i Andrychowie

Dla kogo?

Oferta jest bardzo bogata. Część atrakcji dedykowana jest najmłodszym, mamy też wydarzenia dla uczniów szkół podstawowych, młodzieży licealnej. Są wydarzenia dla rodzin, dla miłośników kryminałów, pasjonatów fizyki i z ekologicznym zacięciem. Małopolska Noc Naukowców to wyjątkowa – i naukowa – przygoda dla każdego.

Z każdą edycją więcej atrakcji

Pierwsza edycja Małopolskiej Nocy Naukowców odbyła się w 2007 roku. Wtedy wydarzenie to zorganizowaliśmy we współpracy z 5 instytucjami z Krakowa, a uczestniczyło w nim wówczas ok. 3 500 osób.

Wraz z każdą kolejną edycją skala przedsięwzięcia wzrastała, finalnie czyniąc z niego największą Noc w Polsce i jedną z największych Nocy w Europie! W 2016 roku w wydarzeniu wzięło udział ponad
77 tys. uczestników
, a program przygotowało ponad 40 instytucji.

W tym roku będzie jeszcze więcej atrakcji – prawie 1500 warsztatów, eksperymentów, pokazów i spotkań w 7 miastach regionu. Nad programem pracowało prawie 1200 naukowców z 44 różnych instytucji.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale na wybrane atrakcje obowiązuje wcześniejsza rejestracja (od 20.09.2017 r.). Dotyczy to przede wszystkim warsztatów oraz zwiedzania miejsc, które z uwagi na swój charakter, wymagają ograniczonego dostępu oraz zwiedzania z przewodnikiem.

Polecamy – wydarzenia z rejestracją

Od lat cieszące się ogromną popularnością widowisko naukowe towarzyszące oficjalnej inauguracji wydarzenia w kinie Kijów.Centrum. Organizatorem widowiska jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Tym razem w widowisku Zwiedzę wiedzę! Z wizytą w laboratorium zamienimy kino w prawdziwą pracownię naukową! Zjawiskowe eksperymenty przeniosą uczestników do niezwykłego świata nauki i przybliżą fascynującą pracę uczonych. Nie zabraknie widowiskowych doświadczeń fizycznych i chemicznych i … eksperymentalnego tańca. (Data i miejsce: 29.09.2017 r., kino Kijów.Centrum, godz. 18 i 20.30). W realizacji tego widowiska Urząd Marszałkowski współpracuje m.in. z Krakowskimi Szkołami Artystycznymi – Szkołą Choreografii.

Małopolska Noc Naukowców ma swoich stałych fanów, dlatego warto przedstawić atrakcje przygotowane przez nowych partnerów (tj. Centrum Technologiczne NOKIA, Krakowskie Szkoły Artystyczne, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Valeo Autosystemy sp. z o.o, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie), na które wymagana jest rejestracja, np.

  • Zwiedzanie laboratorium LTE i warsztaty elektroniczne w Centrum Technologicznym NOKIA.
  • Warsztaty organizowane przez Krakowskie Szkoły Artystyczne, m.in. fotografii mody, projektowania biżuterii w metalu, choreoterapii
  • Warsztaty z dziennikarstwa radiowego i telewizyjnego organizowane przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

To propozycje dla Krakowa, ale również w innych miastach pojawią się nowe wydarzenia:

  • Valeo Polska (Skawina) zabierze uczestników do współczesne fabryki na co dzień wykorzystują narzędzia, które zupełnie niedawno były tematem książek fantasy.
  • W roli partnera debiutuje też Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie. Zapisy obowiązują m.in. na warsztaty programowania dla rodziców z dziećmi, prezentujące aplikacje typu iPhoto, iMovie, Vine,- dzięki którym robienie zdjęć, dodawanie efektów do filmów video lub tworzenie animacji jest proste, łatwe i przyjemne, a w szczególności – mobilne.

Jak co roku niezwykle ciekawą ofertę wzbogaconą o nowe atrakcje przygotowali też nasi stali partnerzy. Tu również w niektórych przypadkach obowiązuje wcześniejsza rejestracja, np.

Zapisy wymagane są na pokazy „kuchni naukowej”: Jak gotują naukowcy? To propozycja Akademii Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Warto też wcześniej zgłosić się na warsztaty organizowane przez Muzeum Archeologiczne pod nazwą „Technika na usługach archeologii, Znajdź coś, czego nie widać. Uczestnicy poznają działanie nowoczesnych urządzeń pomiarowych i efektów ich działania.

Polecamy oczywiście też miejsca, gdzie nie obowiązuje wcześniejsza rejestracja, np:

  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Kolorowe laboratorium

Pokazy chemiczne: wulkan, pasta dla słonia, lokomotywa, gumowe jajko, ciecz nieniutonowska, chemiczny ogród, cukrowa tęcza, mleczna tęcza, chemiczny wąż, lakierowane jaja.
Wiek: od 5 lat

Czego potrzebuje Robinson, aby przetrwać w Himalajach?
Pokaz i omówienie znaczenia żywności liofilizowanej.
Wiek: brak ograniczeń wiekowych

Moje zdjęcie 3D

W ramach warsztatów uczestnicy będą mogli wykonać swoim znajomym fotografie w technice trójwymiarowej (lub mieć wykonane swoje fotografie), a następnie opracować zdjęcia i uzyskać anaglif ze swoimi zdjęciami. Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymają zapisane zdjęcia 3D i okulary anaglifowe.
Wiek: brak ograniczeń wiekowych

  • Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

 Laboratorium Nanostruktur

Zapoznanie się z fizyką i metodami obserwacji świata atomów uczestnicy mogą sami wykonywać badania nanostruktur (struktury w skali nanometrów (10-9 m) na powierzchni wybranych materiałów przy użyciu mikroskopu skaningowego. Mogą sami analizować dane, np. wykorzystywanie programu komputerowego do otrzymania profilu wysokości i obrazy w dwu- i  trójwymiarowej topologii powierzchni.
Wiek: brak ograniczeń wiekowych

  • Instytut Nauk Geologicznych Polskiej Akademii Nauk Ośrodek Badawczy w Krakowie

Gdyby Sherlock Holmes zbierał minerały… Mineralne oszustwa Nie zawsze kryształy, które kupujemy są naturalnymi minerałami. Współcześnie człowiek potrafi wyhodować laboratoryjne minerały, które wykorzystuje np. w przemyśle czy w jubilerstwie. Jak nie nabrać się na niezwykły blask sztucznie wytworzonego kryształu? Podczas prezentacji obejrzymy kolekcje naturalnych i syntetycznych kryształów oraz zobaczymy eksperymenty związane z hodowlą wybranych minerałów.
Wiek: brak ograniczeń wiekowych

  • Pracownia Kinezyterapii PWSZ w Tarnowie

Zaprezentuje różne metody badania i leczenia narządu ruchu { ćwiczenia w odciążeniu, ćwiczenia z taśmami terra band, ćwiczenia na trenażerach, ćwiczenia równoważne, ćwiczenia na trampolinie}

Wiek: brak ograniczeń wiekowych

Program – oferta dla dzieci

Dla przedszkolaków polecamy m.in. Naukowe przedszkole (Klaster Life Science Kraków i Jagiellońskie Centrum Innowacji), warsztaty Magiczny świat małego biochemika i Fitochemiczne laboratorium (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), Warsztaty logopedyczne (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie), ćwiczenia gimnastyczne W zdrowym ciele zdrowy duch (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu) oraz zwiedzanie jedynego w tej części Europy miko-oceanarium (Instytut Nauk Geologicznych PAN Ośrodek Badawczy w Krakowie).

Dzieci z młodszych klas szkół podstawowych zapraszamy m.in. na: poszukiwanie złota (Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie), tworzenie mini-ogrodów z recyklingu (Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie), eksperymenty molekularne, fizyczne (Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu) i chemiczne (Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie), warsztaty z programowania (Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie), pokazy tworzenia kremów, szminek, błyszczyków (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej) oraz diagnostykę fizjoterapeutyczną i zajęcia fizyczne – gimnastykę oraz doskonalenie pływania (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu). Będą też warsztaty staroperskiego pisma klinowego (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie), z recyklingu (Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie) i konstruowania modeli z klocków K’Nex (Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie Filia MultiCentrum).

To tylko wybrane punkty z bogatego programu Małopolskiej Nocy Naukowców. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale na wybrane atrakcje obowiązuje wcześniejsza rejestracja – szczegóły na stronie www.nocnaukowcow.malopolska.pl.

spot promocyjny na ytubie: https://www.youtube.com/watch?v=VInPrxRZrAU
relacja z ubiegłego roku: https://www.youtube.com/watch?v=6A6TD2__XfE&t=3s
profil na Facebooku: https://www.facebook.com/malopolskanocnaukowcow

Dodatkowe informacje:

Organizatorzy, czyli kto tworzy Małopolską Noc Naukowców

Począwszy od pierwszej edycji Koordynatorem Małopolskiej Nocy Naukowców jest Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Dzięki ścisłej i efektywnej współpracy z partnerami z regionu, głównie uczelniami, instytutami i firmami badawczymi (w 2017 r. 44 instytucjami partnerskimi), każdego roku udaje się zachęcić do udziału kolejne instytucje i zaproponować uczestnikom coraz to ciekawszy program.

W tym roku do grona partnerów dołączyli: Centrum Technologiczne NOKIA, Krakowskie Szkoły Artystyczne, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie, Valeo Autosystemy sp. z o.o, Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie.

W 2017 roku Małopolską Noc Naukowców współtworzą:

W Krakowie:

Akademia Górniczo-Hutnicza im. St. Staszica w Krakowie
Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
Centrum Technologiczne NOKIA –  po raz pierwszy w programie
Centrum Techniczne Delphi
Comarch S.A.
Fundacja Klaster Life Science Kraków i Jagiellońskie Centrum Innowacji
Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna
Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN
Instytut Nauk Geologicznych PAN Ośrodek Badawczy w Krakowie
Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania
Korporacyjne Centrum Badawcze ABB w Krakowie
Krakowskie Szkoły Artystyczne – po raz pierwszy w programie
Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II
Matplaneta S.A.
Muzeum Archeologiczne w Krakowie
Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie
Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS
Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
Uniwersytet Jagielloński
Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie – po raz pierwszy w programie
Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

W Skawinie:
Miejska Biblioteka Publiczna w Skawinie Filia MultiCentrum
Valeo Autosystemy sp. z o.o. – po raz pierwszy w programie

W Andrychowie:
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Curie Skłodowskiej w Andrychowie

W Chrzanowie:
Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie – po raz pierwszy w programie

W Nowym Sączu:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu

W Niepołomicach:
Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego w Niepołomicach  

W Tarnowie:
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie

Dodatkowo wkład w realizację wydarzenia wnoszą instytucje, które na co dzień współpracują z naszymi partnerami i również przygotowują program Małopolskiej Nocy Naukowców, m.in.:

w Tarnowie:

I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Brodzińskiego w Tarnowie
III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Tarnowie
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A.
Polskie Górnictwo  Naftowe i Gazownictwo S.A.
Radio RDN Małopolska
Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. Jana Szczepanika wraz z Fundacją im. Jana Szczepanika
Zespół  Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Tarnowie
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Tarnowie
Zespół Szkół Technicznych  im. Ignacego Mościckiego

w Chrzanowie

I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Chrzanowie
Powiatowe Centrum Kształcenia Ustawicznego w Chrzanowie
Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Trzebini

Gdzie szukać informacji o programie Małopolskiej Nocy Naukowców

Atrakcje w ramach tak szerokiego programu odbywają się w różnych miejscach (7 miast i prawie 70 lokalizacji), ale często też w podobnym przedziale czasowym – wydarzenie trwa tylko jedną noc. Każdy uczestnik musi dobrze zaplanować swoją podróż przez świat nauki – ułatwią to znajdujące się na stronie internetowej www.nocnauowcow.malopolska.pl: intuicyjny katalog wydarzeń (możliwość ułożenia własnego programu poprzez dodanie wybranych wydarzeń do ulubionych) oraz harmonogram prezentujący poszczególne punkty programu na osi czasu.

Aktualne informacje dotyczące programu i partnerów wydarzenia prezentujemy również na profilu wydarzenia na Facebooku:www.facebook.com/malopolskanocnaukowcow.

Pieczątkowy konkurs

Wszystkim uczestnikom proponujemy nową pieczątkową zabawę. Na legitymacji uczestnika – ulotce Małopolskiej Nocy Naukowców (dostępnej u partnerów MNN oraz do samodzielnego wydrukowania na stronie wydarzenia) – należy przybić specjalne pieczątki potwierdzające udział w atrakcjach (o pieczątki pytaj w punktach informacyjnych w poszczególnych instytucjach). Zdjęcie lub skan legitymacji wraz z hasłem polecającym Małopolską Noc Naukowców należy wkleić w formie komentarza pod postem konkursowym zamieszczonym na profilu wydarzenia na Facebooku. Dla autorów najlepszych haseł mamy nagrody.

Kontakt:

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Departament Rozwoju Gospodarczego
tel.: 12 29 90 995, e-mail: nocnaukowcow@umwm.pl

444 ocen
4.97
dodaj ocenę
×
zapis na newsletter - prezent
Zapisz się na cotygodniowy newsletter z wydarzeniami w Twoim mieście i odbierz eBook za darmo! wybierz eBook dla siebie
zapis na newsletter - prezent